Yaşam

Yangın Söndürme Topu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Yangın söndürme topu, küçük çapta yangınlara hızlı müdahale edebilmek için üretilen, içerisinde basınç bulunmayan strafor toplardır. İngilizce adı fireball’dır.

Yangın söndürme topları, kolay bir şekilde taşınabilir. Alev top değdikten yaklaşık olarak 3 ya da 5 saniye içerisinde patlar. Patladığı noktadan 3 metreküp çapa kadar yangını söndürebilir.

Yangın Söndürme Topu

Yangın Söndürme Topu Nasıl Kullanılır?

İngilizce’de ateş topu yani fireball anlamına gelen bu tür bir top, bizim dilimizde yangın söndürme topu olarak adlandırılmaktadır. Bir yangını kısa sürede söndürme özelliğine sahiptir.

Alev, yangın söndürme topuna dokunduğunda, yangın söndürücü otomatik olarak patlayarak yangına tepki verir. Küçük boyutu sebebi ile bir yangın söndürücüye göre taşınması daha kolaydır ve yangına müdahaleyi kolaylaştırır.

Alev, yangın söndürücüye dokunduğunda, yangın söndürücü otomatik olarak patlayarak yangını söndürür. Temastan sonra 3 ila 5 saniye içinde patlar. Sadece açık bir yerde yaklaşık 3 metreküplük bir alanda olası yangınları söndürebilir.

Yangın söndürücünün son derece basitleştirilmiş tasarımı, özel beceriler gerektirmez ve kullanımı için büyük fiziksel çabaya gerek yoktur. Yangın söndürücü manuel olarak kullanıldığında, ateşe konulmalı ya da açık alevle temas ettirilmelidir.

Bundan sonra top, cihaz otomatik olarak etkinleştirilecektir. Yangın söndürme topları otomatik olarak kullanılıyorsa, yangın durumunda yangın söndürücüyü aktif hale getirmek için özel bir braket olması ya da açık olması gereklidir. Gövde üzerinde yer alan işaret ok yukarıyı göstermelidir.

Yangın Söndürme Topu

Yangın Söndürme Topunun Fiyatı

Ülkemizde çıkan orman yangınları sebebi ile yine fırsatçılar türedi. Fiyatlara yüzde 100’den fazla zam yapıldı. Yangından önce 180 ₺ civarında satılan toplar yangınlardan sonra 460 ₺’den fazla fiyatlara satılmaya başlandı. Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre fırsatçılık yapan kişilerin tek tek tespit edilip gerekli cezai işlemlerin yapılacağını duyurdu.

Yangın söndürme topu fiyatları 2 gün içerisinde %100’den fazla zamlandı. Pek çok insan bu fiyatlara tepki gösterdi ve iş yeri kapatma ve hapis cezası gibi cezalar talep edildi.

Yangın Söndürme Topu

Yangın Söndürme Topu ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=p2ybO_x226A

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu