Yangın Nasıl Söndürülür? (Bilinmesi Gerekenler)

instagram takipçi hilesi

Yangın Nasıl Söndürülür? Son günlerde ülkemiz orman yangınları ile mücadele ediyor. Bu durumda hepimizin bilmesi gereken en önemli konu ise bir yangının nasıl söndürüleceğidir. Bu yüzden bir insanın ilk yardım eğitiminden sonra bilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesidir.

Bir yangını söndürmek için birden fazla metot vardır. İlk olarak yangın söndürme çalışmasının aşamalarını öğrenmek gerekir. Yangına müdahale sırasında can güvenliğinizi sağlamak yangını söndürmek kadar önemlidir.

Bir yangını söndürmek için kullanabileceğiniz bir kaç yöntem vardır. Bu yöntemleri uygulayarak yangının boyutuna göre kısa sürede kontrol altına alabilirsiniz.

yangin nasil sondurulur 2

Yangın Nasıl Söndürülür?

Soğutarak Söndürme

Su ile soğutma, yangın içerisindeki yanıcı gücü olarak yangının söndürülmesini sağlayan bir yöntemdir. Yanıcı maddeyi dağıtarak ve su ile soğutarak sangını söndürebilirsiniz. Su sayesinde yüksek ısı bölünür ve ısı düşer. Yangın yavaş yavaş söner.

Havayı Kesme ve Boğma

Yangın oksijen ile birlikte daha da ilerler. Yangının önüne geçebilmek için yapmanız gereken bir diğer yöntem ise oksijen ile ateşin temasını kesmektir. Bu işlemi toprak, halı, kum, ya da kilim gibi katı maddeler ile yapabileceğiniz gibi klor, azot ve köpük gibi kimyasal bileşikler ile de yapabilirsiniz. Bu yöntem ile oksijen ile ateşin buluşmasını önler ve ateşin sönmesine yardımcı olursunuz.

yangin nasil sondurulur 1

Yangın Söndürücü Maddeler Nelerdir?

Yangın söndürmek için kullanabileceğiniz bir kaç madde vardır. Bu maddeler ile alevin şiddetini büyük ölçüde azaltabilir ya da tamamen engelleyebilirsiniz. Yangın söndürücü maddeler şunlardır;

  • Su
  • Kum ya da toprak
  • Karbondioksit gazı (CO2)
  • Kuru kimyevi tozlar
  • Köpük
  • Yangın söndürme tüpleri

Yangın söndürme tüpleri, kolay ulaşılabilir bir yerde olmalıdır. Yeri de herkes tarafından bilinmelidir. Her yıl düzenli olarak bakımları yapılması gerekir. Ve en önemlisi kullandığınız takdirde en kısa zamanda tekrardan doldurun.

Yangın söndürme tüplerinin kullanımı;

  • Pimi çek
  • Ateşin kaynağına yönelt
  • Sık
  • Süpür

Yangın sırasında en önemli noktalardan bir tanesi de sakin olmaktır. Sakin bir kafa ile daha doğru hareket edebilirsiniz.

yangin nasil sondurulur 3

Yangın Nasıl Söndürülür? ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu