Yaşam

Yakut Taşı Hakkında 15 Bilgi

instagram takipçi hilesi

Yakuta koyu kırmızı rengini veren kromun aynı zamanda çatlamasına da neden olduğunu biliyor muydunuz? Temmuz ayının doğum taşı olan yakutun büyüleyici dünyasını keşfedin ve onun zengin tarihi ve kültürel önemi hakkında bilgi edinin.

Sanskritçe‘de “Değerli Taşların Kralı” olarak bilinen bu parlak kırmızı değerli taş, yüzyıllardır lüksün simgesi olmuştur. Yakutlar, büyüleyici görünümünün ötesinde, tarih boyunca çeşitli kültürel ve manevi uygulamalarda önemli bir rol oynamıştır.

yakut tasi 6

Savaşta zaferi garantilemek için muska olarak kullanılmasından, denizcileri boğulmaktan korumaya kadar, yakut birçok kültürde özel bir yere sahiptir.

Çoğu insan yakutları güzel mücevherler ve yıl dönümü hediyeleri ile ilişkilendirirken, bu olağanüstü değerli taş hakkında öğrenilecek daha çok şey var. Yakutların büyüleyici tarihi ve sembolizmi hakkında daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin. İşte;

Yakut Taşı Hakkında 15 Bilgi

1. Yakutlar, bir alüminyum oksit minerali olan korindonun kırmızı mücevher çeşididir. Krom, demir ve titanyum gibi diğer elementleri içerebilir.

2. Bugün iki ana yakut kaynağı Myanmar ve Mozambik‘tir.

3. Yakutlar neredeyse her zaman pembe, mor, turuncu ve menekşe gibi çeşitli tonlarda kırmızıdır. Bu değerli taşın ateşli kırmızı renginden krom elementi sorumludur. Yakut ne kadar çok krom içerirse, kırmızı rengi de o kadar koyu olur.

yakut tasi 2

4. Renklerini krom vermesine rağmen büyük, en kaliteli yakutların nadir bulunmasının nedeni de budur. Bunun nedeni, kromun korindonda çatlakların oluşmasına neden olabilmesidir.

5. Safirler aynı zamanda çeşitli korindon olduğundan, yakutlar safirler ile yakından ilişkilidir. Aslında, korundumun diğer tüm renkleri safir olarak sınıflandırılır.

yakut tasi 4

6. İlk kültürler yakutların içinde ateş olduğuna inandılar, bu yüzden onlara taptılar. Yakutlar, çeşitli dinlerde hala önemli bir semboldür; örneğin, Hristiyanlıkta İsa Mesih‘in çarmıhtaki ölümünü temsil ederler.

7. Yakutlar kolayca çizilmez. Mohs sertlik ölçeğinde 9. sırada yer alırlar ve sadece elmas tarafından geçilirler.

8. 101 ayar Estrela de Fura değerli taş kalitesinin en büyük yakutudur. Bununla birlikte, 696 karat ağırlığındaki kesilmemiş bir yakut olan 125West, dünyanın en büyüğüdür.

9. Kara Prens’in Yakutu, İngiliz İmparatorluk Devlet Tacı‘ndaki en değerli mücevherlerden biridir. Ama gerçek bir yakut değil, 14. yüzyıldan kalma 170 karatlık kırmızı bir spineldir.

10. Yakutlar aşkı, gücü ve tutkuyu temsil eder. Ayrıca giyen kişiyi günaha ve kötü şanstan koruduğuna inanılıyor.

yakut tasi 1

11. Sentetik yakutlar, mayınlı taşlar ile aynı görünür ve onları birbirinden ayırmak zordur. Sentetik yakut yapmak için ilk girişimler 1885‘teydi ve daha küçük olanları eritmeyi içeriyordu. Sonunda, 1900 yılında, Auguste Verneuil ilk mücevher kalitesinde yakutları yaptı ve onları Paris Dünya Fuarı‘nda sergiledi.

12. Yakutlar yüksek sıcaklıklara dayanabilir, bu nedenle dövmesilmede kullanılanlar gibi lazerlerde kullanılırlar.

13. Kırmızının Latince sözcükleri olan “Ruber” veya “Rubeus“, yakut adının kökenleridir. Ortaçağ Latincesinde yakutlara doğrudan kırmızı taş anlamına gelen “rubīnus” da deniyordu.

yakut tasi 3

14. Yukihiro Matsumoto, programlama dili için bir isim seçerken mercan ve yakut arasında kaldı. Sonunda Temmuz ayının doğum taşından sonra programlama diline Ruby adını vermeye karar verdi.

15. 30 milyon dolara satılan 25 karatlık Sunrise yakut, dünyanın en pahalı yakutudur. Aynı zamanda dünyanın en pahalı renkli değerli taşı unvanını da elinde bulunduruyor. Gündoğumu yakutunun adı, 13. yüzyıl şairi Rumi‘nin aynı adlı şiirinden geliyor.

Temmuz’da doğanlar için yakut bir doğum taşından daha fazlasıdır; tutku, sevgi ve gücün sembolüdür. En sert değerli taşlardan biri olan yakutlar aynı zamanda inanılmaz derecede dayanıklıdır ve yüksek sıcaklıklara dayanabilir, bu da onları lazer teknolojisinden kaliteli mücevherlere kadar her şeyde kullanım için ideal kılar.

yakut tasi 5

İster güzelliği, ister sembolizmi nedeni ile yakut hayranı olun, bu değerli taşların gerçekten türünün tek örneği olduğu inkar edilemez.

Yakut Taşı Hakkında 15 Bilgi ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu