Yaşam

Gökkuşağının Rengi Pembe Mi?

instagram takipçi hilesi

Tüm renkler gökkuşağındaysa, pembe nerede? Bilim adamlarına göre pembe gerçek bir renk değil, insan yapımı bir renk. Gökkuşakları, aynı anda yağmur ve güneş olduğunda tanık olunabilecek enfes doğa manzaralarıdır.

Gökkuşağı uzun yıllardır sanatçılar ve bireyler tarafından farklı semboller veya anlamlarla yeniden üretilmiştir, fakat gökkuşağında pembe rengi göremediğimizi fark ettiniz mi? Ama gökkuşağında bir yerlerde pembe var mı? Bu güzel doğa hareketinde gördüğümüz her renk var mı?

Bu yazıda, gökkuşağında pembe olup olmadığını birlikte keşfedeceğiz. İşte;

Gökkuşağının Rengi Pembe Mi?

Pembe renk aslında gökkuşağında mı?

pembe gokkusagi 2

Aslında doğanın yarattığı gökkuşağı pembe rengi içermez bir bakıma. Gökkuşağında pembe içeren çizimler veya resimler görmüş olabilirsiniz, ancak bunların hepsi kurgusaldır.

Bu sırayla, gökkuşağı kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve moru içerir. Basitçe söylemek gerekirse, pembe gökkuşağında değildir çünkü menekşe ve kırmızı zıt uçlardadır.

Pembe renk, kırmızı ve morun karıştırılması ile oluşturulur; bu nedenle pembe var olamaz çünkü kırmızı ve mor gökkuşağında buluşmaz. Bu basitleştirilmiş bir açıklama olsa da, neden belirli renkleri gördüğümüzün arkasında pek çok bilim var.

Neden gökkuşağında pembe yok?

pembe gokkusagi 3

Pembenin kırmızı ve mordan oluştuğunu ve gökkuşağının zıt taraflarında olduklarından ve asla birleşmediklerinden pembenin hiç görülmediğini biliyoruz.

Aynı yerde belirli bir zamanda güneş ve yağmur olduğunda bir gökkuşağı oluşur, ancak yalnızca güneş arkanızda ve yağmur önde olduğunda görülebilir.

Yağmur yağdığında, küçük yağmur damlacıkları güneş ışığını kırarak onu tayfın yedi rengine ayırır. Güneş ışığı beyaz ışık olarak bilinir ve görünür tüm renklerin bir karışımıdır, dolayısıyla yağmur damlacıkları arasından dağıldığında bu renkleri görürüz.

Gökkuşağına yansıtılan renkler görünür spektrumdandır ve bunlar kendi dalga boylarına sahip renklerdir. Pembe, bir renk karışımı olduğu için görünür spektrumda yoktur; kendi dalga boyuna sahip değildir.

Pembe gerçek bir renk mi?

pembe gokkusagi 4

Pembenin gerçek bir renk mi yoksa uydurma mı olduğu konusunda birçok tartışma yapılmıştır. Radio Lab adlı radyo programından Robert Krulwich, pembenin ne kadar insanlar tarafından yapılmış bir renk olduğunu açıklayan bir blog yazdı.

Kırmızı ve moru karıştıran bir dalga boyu bandının var olmadığını, pembe rengin hayal gücümüzün bir parçası olduğunu açıklıyor. Kendi dalga boyuna sahip olmadığı için resmi bir renk değildir.

Ancak pek çok bilim insanı ve pembe rengi sevenler, pembenin de diğer renkler gibi beynimizin bir uydurması olduğunu söyleyerek bu kazanıma karşı çıktılar.

Biyolog Timothy H. Goldsmith, beynimizin tüm renkleri yarattığını, yani neyin resmi bir renk olup olmadığını kim söyleyecek olduğunu açıkladı.

Gökkuşağında olmayan başka hangi renkler var?

pembe gokkusagi 5

Gökkuşağında pembe olmadığı gibi kahverengi, siyah ve beyaz renkleri de yoktur. Bunun nedeni, kahverenginin, pembeye benzer şekilde, bu iki rengin asla birbirine değmediği yeşil ve kırmızının karıştırılmasından oluşmasıdır; bu nedenle, kahverengi bir gökkuşağında asla görülmeyecektir.

Güneş beyaz ışık olduğu için gökkuşağında beyaz görmeyiz ve renklere dönüşen ise beyaz ışıktır. Siyah renk olarak görülmez, siyah diğer tüm renklerin yokluğudur.

Gökkuşağında göremediğimiz birçok renk var ama bu onların orada olmadığı anlamına gelmiyor. Gökkuşağının içinde insan gözünün doğal olarak göremediği ultraviyole ve kızılötesi ışıktan üretilen renkler vardır.

pembe gokkusagi 1

Sonuç olarak; gözlerimiz renk tonlarını farklı algılasa da gökkuşağında hepimiz aynı renkleri göreceğiz. Pembeyi görmeyiz çünkü kendi dalga boyuna sahip değildir ve kırmızı ve mor dalga boylarının bir karışımıdır.

Kırmızı ve menekşe gökkuşağı ile temas halinde olsaydı belki pembe rengi görürdük ama ışığın kırılma şekli nedeniyle bu asla olmayacak.

Gökkuşağının Rengi Pembe Mi ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu