Bilim ve Teknoloji

Windows 11 Tanıtıldı. İşte Sistem Gereksinimleri ve Özellikleri

instagram takipçi hilesi

Windows 11 Sızdırıldı. İşte Sistem Gereksinimleri ve Özellikleri..! Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin en son sürümü olan Windows, 10 Mayıs 2021 güncellemesini henüz yeni piyasaya sürdü. Ancak büyük bir yeni sürüm daha kullanıcılar ile buluşmak için yolda. 24 Haziran’da Microsoft, sanal bir etkinlikte yeni nesil Windows’u tanıtacak ve uzun süredir devam eden işletim sisteminde büyük değişiklikler Windows 11 adı altında piyasaya sürülecek.

25 Mayıs’taki Microsoft Build geliştiricileri konferansında CEO Satya Nadella, Microsoft’un Windows’un son 10 yılın en önemli güncellemelerinden bir tanesini planladığını söyledi. Önümüzdeki 10 yılda 1,3 milyar işletim sistemi kullanıcısı için ufukta büyük bir değişimin beklendiği duyuruldu. 13 Mayıs 2021 Pazar günü, Microsoft 2025 yılında Windows 10’a olan güncelleme desteğini sonlandırdığını açıkladı. Bu açıklamadan sonra yeni tasarımı ile öne çıkması beklenen Windows 11’in daha da ön plana çıktığı aşikar.

Windows 11

Yeni Windows Güncellemesinin İsmi Windows 11 Mi Olacak?

2015 yılında Windows 10’un piyasaya sürülmesi ile Microsoft, bunun Windows’un son sürümü olacağı konusunda son derece netti. Bu nedenle Windows 11 olarak adlandırılması pek olası görünmüyordu. Fakat, geçtiğimiz günlerde Microsoft, resmi olarak Windows 10 desteğini sonlandıracağını açıkladı. 2025 yılında Windows 11’e ya da başka bir isim ile geçiş yapılması olası görünüyor.

Akıllardaki bir diğer soru ise Windows 11’in ne zaman çıkacağı. Yabancı kaynaklardan da yaptığımız araştırmalara göre Windows 11, 2021 yılının ikinci yarısı (Haziran-Aralık arası) içerisinde beta olarak kullanıcılara sunulması beklenmektedir.

Windows 11

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Neler?

Yeni Windows 11’i indirmek ve kurmak için aşağıda belirtilen gereksinimler şunlardır:

  1. RAM : 32 bit için 1 GB, 64 bit için 2 GB
  2. Sabit disk alanı : 32 bit için 16 GB, 64 bit için 20 GB boş alan
  3. CPU : 1 Gigahertz (GHz) ya da daha hızlı işlemci veya SoC
  4. Ekran çözünürlüğü : En az 800 x 600 px
  5. Ekran Kartı : WDDM 1.0 sürücülü Microsoft DirectX 9 veya üstü.

Önemli Bilgilendirme

Yukarıda bahsettiklerimiz sadece bir iddiadır. Ülkemizde de pek çok gazete ve sitede haberleri yapıldı. Windows 11’in büyük ihtimalle çıkması beklenmektedir. Youtube’de de pek çok Windows 11’le ilgili video vardır. Hatta Windows 11’in ilk sürümünün sızdırıldığı da belirtilmektedir. Net bilgiler ortaya çıktığında yazımızda güncellemeler yapılacaktır.

Windows 11

Windows 11 ile ilgili videolar

Bir yorum

  1. Ekran Kartı : WDDM 1.0 sürücülü Microsoft DirectX 9 veya üstü. bu tanımın kaldırılması lazım çünkü dx9 destekli modellerin hiç birisi ile uyumlu değil minimum dx 10 destekli kart diyeceğim ama onların bile %60′ ı yeterli gelmiyor sürücü desteği verilmediği için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu