Kişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

Linux mu Windows mu?

instagram takipçi hilesi

linux mu windows mu

Yıllardır tartışılan bir konudur; Linux mu üstün Windows mu ? İki işletim sisteminin de kendine göre fanatikleri olsa da biz size rehberlik yapmak için aşağıdaki tabloda iki işletim sistemini de karşılaştırdık. Karar sizin.

 
Konu Linux Windows
Fiyat Linux çekirdeği ve GNU yardımcı programları ve bununla birlikte bulunan kütüphaneler tamamen özgür ve açık kaynaktır . GNU / Linux dağıtımlarını ücret ödemden indirebilir ve kurabilirsiniz. Bazı şirketler Linux dağıtımları için ücretli destek sunuyor, ancak temel yazılım halen indirilmekte ve yüklemekte özgürdür. Microsoft Windows, her lisanslı kopya için genellikle 99,00 ila 199,00 USD arasında bir ücret alır. Bununla birlikte, Windows 10, 29 Temmuz 2016’dan önce yükseltildiyse, Windows 7 veya Windows 8.1’in mevcut sahiplerine ücretsiz bir yükseltme olarak sunuluyor.
Kullanım Kolaylığı GNU / Linux işletim sistemleri, ortalama bir kullanıcı için daha hızlı bir öğrenme eğrisine sahiptir. Günlük işlevleri yerine getirmek için gerekli işlemleri öğrenmek çok zaman almaz. Fakat, teknik sorunların giderilmesi, Windows’ta olduğundan daha korkutucu ve karmaşık bir süreç olabilir. Bununla birlikte, Ubuntu ve Linux Mint gibi bazı dağıtımlar, Windows’tan Linux ortamına geçişi kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmıştır. Windows, kullanımı en kolay masaüstü işletim sistemlerinden biridir. Birincil tasarım özelliklerinden biri kullanıcı dostu ve temel sistem görevlerinin basit olmasıdır. Kolaylığı , sisteminin çalışmasını isteyen kullanıcılar tarafından olumlu sayılır. Bununla birlikte, sistemin görevlerinin aşırı basitleştirilmesiyle daha yetkin kullanıcılar hayal kırıklığına uğrayabilir;
Güvenilirlik Linux ünlü bir şekilde güvenilir olarak ün salmıştır. Bu güçlü bir süreç yönetimi, sistem güvenliği ve çalışma süresi ne sahip olmasındandır. Microsoft Windows, son yıllarda güvenilirlikte büyük gelişmeler kaydetmiş olsa da, Linux’tan daha az güvenilir olduğu düşünülmektedir. Kullanıcı dostu olma adına yaptığı fedakarlıkların çoğunda güvenlik açıkları ve sistem kararsızlığı ortaya çıkabilir.
Yazılım Desteği Linux için binlerce program vardır ve birçoğu yüklemesi kolay yazılım paketleridir ve bunların hepsi ücretsizdir. Ayrıca, birçok Windows programı, WINE gibi uyumluluk programlarını kullanarak Linux’ta çalıştırılabilir . Linux, Windows’dan daha geniş bir özgür yazılım dizisini desteklemektedir. Windows, en çok sayıda masaüstü kullanıcısına ve dolayısıyla en büyük ticari yazılım seçimine olanak verir. Aynı zamanda geniş bir marj ile en geniş video oyunları seçimine sahiptir.
Yazılım Maliyeti Linux’ta bulunan mevcut yazılım programlarının , yardımcı programlarının ve oyunların çoğu ücretsiz ve açık kaynaktır. GIMP , Open Office ve Star Office gibi karmaşık uygulamalar bile ücretsiz olarak kullanılabilir. Pek çok ücretsiz Windows programı ve oyun olmasına rağmen, programların çoğu ticari ve ücretlidir.
Donanım Desteği Uzun yıllardan beri Linux yeni donanımları desteklemek için mücadele etti. Üreticiler genellikle Linux desteğini ikincil bir mesele olarak görüyorlardı (eğer bunu destekledikleri düşünülürse). Dahası, Linux için aygıt sürücüleri yalnızca Linux’u yeni donanımla uyumlu hale getirmek için kendi zaman ve kaynaklarını ayıran meraklılar tarafından oluşturuldu. O zamandan beri, Linux kullanıcı tabanı katlanarak büyüdü. Bugün, donanım üreticilerinin çoğunluğu Linux desteği Microsoft Windows’la aynı önceliğe sahiptir. Windows büyük bir kullanıcı tabanına sahiptir, bu nedenle bir donanım üreticisi için Windows’u desteklememek delilik olur. Windows kullanıcısı olarak, işletim sisteminizin, satın alabileceğiniz herhangi bir donanımla uyumlu olduğundan emin olabilirsiniz.
Güvenlik Linux son derece güvenli bir işletim sistemidir. Fakat açık kaynak kodlu olduğu için onun kaynak kodu herhangi bir kullanıcı tarafından daha kolay tespit edilir bununla birlikte aynı şekilde açıkları onarım da daha çabuk gerçekleşir. Microsoft yıllar içinde büyük güvenlik geliştirmeleri yapmıştır. Ancak en büyük kullanıcı tabanına sahip işletim sistemi olarak, özellikle acemi bilgisayar kullanıcıları arasında, kötü niyetli kodlayıcıların birincil hedefidir. Sonuç olarak, tüm önemli işletim sistemleri arasında Microsoft Windows’un virüs ve kötü amaçlı yazılımın kurbanı olma olasılığı yüksektir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu