İnternet ve WebKişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

Wi-Fi Bağlantısını Hızlandırmanın Yolları Neler?

instagram takipçi hilesi

Wi-Fi Bağlantısını Hızlandırmanın Yolları Neler? Bazı durumlarda internet hızı aşırı derecede düşebilir. Ancak internet hızı sorunlarınıza çözüm aramadan önce internetinizin gerçekten yavaş olup olmadığını test etmelisiniz. Bazı hız sorunları, bağlanmaya çalıştığınız uygulamayı barındıran site ya da web sunucusundan kaynaklanabilir.

Wi-Fi Bağlantısını Hızlandırmanın Yolları Neler?

Web üzerinde internet hız testi yapabilen birçok servis bulunmaktadır. Hizmet satın aldığınız hemen hemen her internet sağlayıcı firması, resmi web siteleri üzerinden internet bağlantı hızı testi yapmanızı sağlayacaktır. Google de “internet hız testi” ya da “speedtest” diye aratarak internet hızınızı ölçebilirsiniz.

Hızınızı ölçütünüz. Fakat beklediğiniz değerin altında bir sonuç çıktı. Wi-Fi Bağlantısını Hızlandırmanın Yolları Neler? araması yaptınız ve yazımıza geldiniz. Okumaya devam edin. Çünkü doğru yerdesiniz. İşte Wi-Fi bağlantısını hızlandırmanın yolları…

Wi-Fi Bağlantısını Hızlandırmanın Yolları Neler?

1) Modeminizi Yeniden Başlatın

wi fi baglanti hizi arttirma 2

Wi-Fi sinyal gücünüzü artırmak için yapabileceğiniz en basit şeyle başlamak istedik. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanın performans sorunlarını giderebilmesi gibi, modeminizi ve kablosuz yönlendiricinizi yeniden başlatmak da zayıf Wi-Fi sinyali için bir çözüm olabilir. Teknik her şeyde olduğu gibi, bunu yapmanın da bir doğru bir de yanlış yolu vardır. Bu nedenle modem talimatlarını ipuçlarını kontrol ettiğinizden emin olun.

2) Modeminizin Güncellendiğinden Emin Olun

Bilgisayarınızın işletim sisteminin yeni bir sürümü yayınlandığında, güvenlik açıklarını gidermek ve en iyi performansı elde etmek için güncellemeyi çalıştırmak iyi bir fikirdir. Aynı şey modemler için de geçerlidir.

Modeminizin aygıt yazılımını hiç güncellemediyseniz, bu durum Wi-Fi sinyalinizle ilgili yaşadığınız sorunları açığa çıkarabilir. Güncelleme süreci modemden modeme değişir. Ancak modeminizin üreticisinin web sitesinde güncelleme talimatlarını arayıp bulmanız gerekir.

3) Modeminiz için En İyi Noktayı Bulun

wi fi baglanti hizi arttirma 1

Wi-Fi sinyalinizi optimize etmeye çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken bir sonraki husus modeminizi nereye yerleştirdiğinizdir. Genel olarak, modeminiz sinyaline bağlı cihazlardan ne kadar uzakta olursa, bu sinyal o kadar zayıf olacaktır.

İdeal olarak, modeminizi evinizde merkezi bir konuma yerleştirin. Böylece mobil cihazlarınızla hareket etseniz bile asla çok uzakta olmazsınız. Wi-Fi’yi öncelikle evinizdeki televizyonlara yayın yapmak için kullanıyorsanız, yönlendiricinin bu televizyonlara daha yakın olmasına dikkat edin. Yardımcı olabilecek diğer husus, modeminizin yüksekte olduğundan ve diğer elektronik cihazlarla çevrili olmadığından emin olmaktır.

4) Menzil Arttırıcı Kullanın

Düşünmeniz gereken bir diğer şey de Wi-Fi sinyalinizi güçlendirecek bir ürün satın almaktır. Bu cihazlar Wi-Fi güçlendirici ya da menzil arttırıcı olarak da adlandırılır. Ancak temelde hepsi aynı şeyi yapar. Wi-Fi sinyalinizi alır, güçlendirir ve ardından farklı bir konumdan tekrar gönderir. Bunlar nispeten ucuzdur. Özellikle büyük evlerde ya da çok fazla engelin olduğu yerlerde faydalı olabilir.

5) Doğru Kanalda Olduğunuzdan Emin Olun

Yoğun nüfuslu bir bölgede yaşıyorsanız, Wi-Fi sinyaliniz tıkanıklıktan muzdarip olabilir. Siz ve komşularınız aynı kanalı kullanmaya çalışıyorsanız, herkesin modem performansı zarar görebilir.

Çoğu modem otomatik olarak mevcut en temiz kanalı kullanacak şekilde ayarlanmıştır. Ancak hepsi için durum böyle değildir. Modeminizin yönetim ara yüzünü kontrol ederek sizinkinin “otomatik” olarak ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin. Eğer öyle değilse ve bu seçenek mevcutsa, otomatik olarak seçin. Modeminizde bu seçenek yoksa, kanalı manuel olarak değiştirmeniz gerekecektir.

6) Sinyalinizi Güvenceye Alın

wi fi baglanti hizi arttirma 4

Kablosuz ağınızın güvenli olduğundan emin olmak yalnızca sizi kötü niyetli faaliyetlerden korumaya yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda kimsenin sizin bant genişliğinizi de azaltmamasını sağlayabilir. Komşular ya da yoldan geçenler bile sinyalinizi kullanıyorsa, bu sizin için daha az sinyal alacağınız anlamına gelir.

7) Bant Genişliğinizi Engelleyen Durumlar Olup Olmadığını Kontrol Edin

Farklı uygulamalar farklı miktarlarda bant genişliği kullanır. Bant genişliği tüketen birden fazla uygulamanız varsa, genel performans düşecektir. Çoğu modem, farklı uygulamaların kullandığı bant genişliği miktarını sınırlamanıza yardımcı olabilecek Hizmet Kalitesi (QoS) araçları olarak adlandırılan bir şeyle birlikte gelir.

Bu araçları belirli uygulamalara diğerlerine göre öncelik vermek için kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, çocuklarınız online oyun oynadıkları için ya da ödev yaptıkları sırada internetin kesilmesini istemiyorsanız, akış hizmetinize cihazlarının tarayıcısından daha yüksek bir öncelik sırası ataması yapabilirsiniz.

8) İnternet Paketinizi Yükseltin

Bazen internet bağlantınızın yavaş olmasının tek nedeni internet planınızın düşük hıza sahip olmasıdır. Genellikle kotalı internet olarak adlandırılan, belirli bir indirme limitinden sonra yavaşlayan bir internet paketiniz varsa kota aşıldığında internete bağlanmayı hantal hale getirebilir. Fakat bu durum nadirdir.

Web sitelerini ziyaret ettiğinizde, anlık mesajlaşma programlarıyla sohbet ettiğinizde veya İnternetten herhangi bir dosya indirdiğinizde oluşturduğunuz veri trafiği, İnternet kotanızı doldurabilir.

Wi-Fi Bağlantısını Hızlandırmanın Yolları Neler? İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu