Bilim ve Teknoloji

Web Sitesi Kurmak İçin Gerekli Olan 4 Ana Şey

instagram takipçi hilesi

Web sitesi, google arama motoru ve diğer arama motorlarında yazdığınız cümlelere yanıt veren ve çeşitli bilgilerin yer aldığı yerlerdir. İlk web sitenizi oluştururken yapacağınız çok şey vardır. Web sitenizi test etmeniz, alan adı ve barındırma satın almanız, dosyalarınızı yüklemeniz ve daha pek çok şey yapmanız gerekir. SEO gibi isteğe bağlı şeyler de vardır.

Tüm bunları doğru şekilde ve minimum stresle nasıl kuracağınızı öğrenin. Fakat biz sizi çok yormadan size lazım olacak 4 şeyden bahsedeceğiz.

Web Sitesi Yaparken Gerekli Olan 4 Şey

Alan Adı (Domain)

Alan adı genellikle bir web sitesini başlatırken ihtiyacınız olan ilk şeydir. Kullanıcıların web sitenize bağlanmak için kullanacakları dijital adresinizdir. Örneğin, bu web sitesinin alan adı www.maksatbilgi.com’dur.

Bazı popüler alan adı sağlayıcıları GoDaddy, Turhost ve Natro’dur. İstediğiniz adın kullanılabilir olup olmadığını ve ne kadar tutacağını kontrol edebilirsiniz, bu genellikle yılda yaklaşık 10 $ – 20 $ civarındadır. Dolar cinsinde vermemizin amacı bu gibi şeylerin fiyatının dolara bağlı olmasıdır. Siz günlük kur ile hesaplayabilirsiniz.

web sitesi kurma 1

Barındırma (Hosting)

Hosting, web sitesi içeriğinizin çevrimiçi barındığı depolama birimidir. Birisi alan adınızı bir web tarayıcısına her girdiğinde, tarayıcı web sitesi içeriğinizi web sitesi barındırıcınızdan alır. Seçtiğiniz barındırma türü, web sitenize gelen ziyaretçilerin sayısına bağlıdır.

Temelden gelişmiş barındırma sürümüne geçmeniz gerekeceğinden daha fazla kişi web sitenizi ziyaret ettiğinde barındırma maliyetiniz artacaktır.

Web sitesi barındırma 4 genel türü vardır. Bunlar;

Paylaşımlı Hosting: Bir sunucuyu diğer web siteleriyle paylaşıyorsunuz. Üniversitede küçük bir yatakhane kiraladığınızı düşünün. Kendi odanız var, ancak mutfak, oturma odası vb. gibi ortak alanları paylaşıyorsunuz. Bu hostingte de mantık böyle ilerlemektedir.

VPS Barındırma: Hala bir sunucuyu diğer web siteleriyle paylaşıyorsunuz, ancak daha fazla ziyaretçiyi yönetmek için daha fazla kapasiteye sahip olmalısınız. Bir apartmanda bir daireye geçtiğinizi düşünün. Hâlâ binayı paylaşıyorsunuz, ancak şimdi tüm daireyi diğer insanlardan ayrı olarak kendinize sahipsiniz.

Ayrılmış Barındırma: Tek başına bir sunucunuz var ve paylaşmanıza gerek yok. Şimdi bütün bir binayı kiralıyorsunuz. Bu genellikle çok büyük, kurumsal düzeydeki web siteleri tarafından kullanılır.

Ücretsiz Hosting: Bu, yukarıda bahsettiğimiz tüm yönetilen sürükle ve bırak web sitesi oluşturucu için sağlanmıştır. Genellikle çok basit web siteleri bu tür için uygundur. Çok fazla içerik girilmeyen siteler bu hostingi tercih edebilir.

web sitesi kurma 2

Tema

Bir web sitesi kurma hayaliniz var. Her şeyi aldınız. Şimdi bu siteyi iyi bir elbise ile süslemek gerekir. Tema seçimi önemlidir. Çünkü ziyaretçiler sitenizi ziyaret ettiğinde arka planı görmezler sadece sizin giydirdiğiniz elbiseyi görürler. İçeriklerin yerleşimi, kategorize edilmesi ve belli bir görsel sırada olması oldukça önemlidir.

Pek çok tema satan kuruluş vardır. Bunlar arasında en popüleri Themeforest‘tır. Sizde almak istediğiniz bir tema var ise bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

web sitesi kurma 3

 

SSL Sertifikası

Her şeyi yaptık. Sitemize güzel bir elbise de giydirdik. Şimdi sıra geldi sitemizi güvenli hale getirmeye. Unutmayın online ortamda güzel şeyler mutlaka saldırıya uğrar. Bu fiziksel bir saldırı değildir. Sitenizi yavaşlatmaya, ziyaretçilerinizi bilgileri çalmaya ve sitenizin kullanılamaz hale gelmesini amaçlarlar.

Eğer e-ticaret üzerine bir web sitesine sahipseniz, kesinlikle SSL Sertifikası almanız gerekir. Çünkü SSL Sertifikası müşteri bilgilerini kesinlikle siz ve diğer 3. kişiler ile paylaşmaz. SSL Sertifkası SEO içinde önemlidir. Site kurarak gelir elde etmek istiyorsanız yine bu sertikayı almanız gerekmektedir.

SSL Sertifikası ile ilgili daha fazla bilgi almak için “SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

web sitesi kurma 4

Web sitesi yapmak ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Web Sitesi Yapmanın 4 Basit Adımı

4 Adımda Neden Web Sitelerini Çoklu Dilli Yapmalıyız?

Kurdukları Web Siteleri Sayesinde Milyoner Olan İnsanlar

Web Sitesi Kurmak ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=6mDDI4MV0mQ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu