Web 3.0 Nedir?

instagram takipçi hilesi

Web 3.0 nedir? Geleceğin teknolojisi mi, yapay zeka mı; internetin geleceği ve sanal dünyanın geleceği olarak bilinen sürekli karşılaştığımız Web 3.0 nedir? Bilgisayar bilimcileri web 3.0 ile birlikte internetin daha akıllı hale geleceğini ve hayatımızı kolaylaştıracağını öngörüyor. İnternetin zaman içerisinde Web 1.0- Web-2.0 ve Web 3.0 olarak gelişmesi internet yolculuğu olarak tanımlanabilir.

Web 3.0 sistemi ile yüksek oranlarda etkileşimler, nesnelerin, yerlerin veya detayların 3D olarak tanıtılması, sezgisel aramalar sistemlerinin geleceği kesin. Yeni nesil internet teknolojisi olan Web 3.0’da, daha açık, daha bağlantılı ve daha zeki web sitelerinin olması amaçlanmaktadır.

web 3.0 nedir4

İnternetin Gelişim Yolculuğu

Web 1.0

Web 1.0’da 90’lı senelerin ortalarında, Google bile ortada yokken internetler AltaVista ve Netscape vasıtasıyla yönetiliyordu. Bu zamanlarda internet siteleri yalnızca bilgi aramalarına ve okumalarına izin veriyordu.

Web 2.0

İnternetin gelişmesi yavaş yavaş tamamlanıyordu. Artık internette okuma-yazma sistemi vardı. Kullanıcılar sadece bilgi okuma değil aynı zamanda bilgi aktarma işlevini de yapabiliyordu. Tüketiciler aynı zamanda üretici olmuşlardı.

Bunlara ek olarak son dönemlerde metaverse kavramlarıyla birlikte duyduğumuz Web 3.0 sistemi vardır. Web 3.0 sisteminde içeriklerin veya internet aramalarının tamamen yapay zeka sistemiyle yapıldığı yani insandan öte olan bir teknolojidir diyebiliriz.

Yapay Zeka: Web 3.0

Web 3.0 sistemi ne kadar yapay zeka olarak bilinse de, hayatımızı kolaylaştırsa da aynı zamanda sürekli takip ediliyoruz hissi de verebilir. Örneğin bir e-ticaret sayfasından baktığınız ürünün, sürekli karşınıza çıkması, arama platformlarında yer alan reklamlarda karşınıza çıkması veya telefonunuza SMS olarak bu ürünle ilgili bir bilgi gelmesi Web 3.0 olarak sistemine dâhildir. Sadece baktığınız ürünün değil, beğenebileceğiz ürünler de karşınıza çıkıyor.

web 3.0 nedir2

Web 3.0’da Temel Özellikler

Web 3.0 sisteminde daha iyi filtreleme özelliklerinin olması ve adeta bir yapay zeka olması hayatımızın çoğu anında kolaylık sağlar. Gelişen teknolojilerin önünü kesememekle beraber, her geçen gün hayatımıza bir kolaylık daha sağlanıyor. Web 3.0 sisteminde 2 tane temel özellik bulunuyor.

Yapay Zeka

Yapay zeka sistemi kullanıcıların baktığı siteler, ürünler, okuduğu yazılar veya internet üzerinden yaptığı herhangi bir durumu filtreleyerek karşısına çıkarma durumudur diyebiliriz. İzlediğimiz filmlerden-dizilerden, satın aldığımız ürünlere kadar takip edilip karşımıza bunlara benzer olanların çıkarılmasıdır. Bu sistem internette yer alan milyonlarca şeyden arınıp, sadece kendi ilgi alanlarımızı bulmamıza yardımcı olsa da biraz ürkütücü duruyor. Yapay zeka sistemi sürekli bizi takip ediyor.

web 3.0 nedir3

Gelişmiş Grafikler

Üç boyutlu dizayna sahip olan Web 3.0’da internet siteleri ve hizmetler 3D olarak tanıtılıyor. Özellikle son dönemlerde de popüler olan müze rehberleri, şehir gezileri veya bilgisayar oyunlarının 3D olması Web 3.0 sistemine örnek diyebiliriz. Bu sistemle siber dünya bizi bekliyor.

Web 3.0 İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=VB7akfPgQgQ

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu