İnternet ve Web

Türkiye’de Hizmet Veren 10 Dizi ve Film Platformları

instagram takipçi hilesi

Dijitalleşen dünyamızda Yeni Medya olgusuyla hayatımıza giren en önemli oluşumlar arasında online dizi ve film platformları büyük yer kaplamaktadır. Her geçen yıl milyonlarca aboneye sahip olarak kitlelerini artırarak rekorlar kıran birçok platform ortaya çıkmaktadır. Bazıları bu alana öncülük ederek liderliği kimseye vermese de onlarla rekabete giren sürekli yeni platformlar da yayın hayatına başlamaktadır.

Ülkemizde de yıllar önce piyasaya giriş yapan ve bu vesileyle yeni yerli yapımlarla gelişmeye çalışan en büyük ve önemli platform Netflix olmaktadır. Ancak bu platformun dışında Türkiye’de rakip olabilmek adına birçok önemli platforma imza atarak piyasaya sürmüştür. Bu içeriğimizde size Türkiye’de hizmet veren, siz kullanıcılara da alternatif fikir olabilecek 10 dizi ve film platformları hakkında bilgi vereceğiz…

Türkiye’de Hizmet Veren 10 dizi ve film platformları

1- Netflix

netflix

1997 yılında, Amerika, Kaliforniya’da ilk olarak DVD kiralama şirketi olarak kurulan Netflix, bugün dünyanın en fazla abonesine sahip online dizi ve film izleme platformlarından birisidir. Aynı zamanda da dünyanın önde gelen yapım şirketlerinden birisi olmuştur. 190 ülkede hizmet vermekte olan Netflix, 2016 yılında Türkiye piyasasına da giriş yapmıştır.

Her ülkenin orijinal dizi ve film içeriklerini yayınlayabildiği büyük bir platform olan Netflix, bilgisayar, mobil cihazlar, Smart TV, Blu-ray oynatıcılar, PlayStation ve XBOX gibi cihazlarda oynatılabiliyor. Ülkemizde son yıllarda Hakan Muhafız dizisiyle adım attığı orijinal yerli içeriklerin sayısını her yıl artmaya başlamıştır. Atiye, Aşk 101 gibi birçok yapımda bu içeriklere örnek olarak gösterilebilmektedir.

Abonelerine 3 ayrı üyelik sistemi sunan Netflix, 17,99 TL karşılığında kullanıcısına sadece 1 ekranda normal kalitede izleyebilme ve bir telefona dizi, film indirme hakkı tanıyor. 29,99 TL olan pakette eş zamanlı 2 ekran üzerinden 1080p izleyebilme imkanı tanınmaktadır. 41,99 TL olan paket aynı anda 4 ekranda 1080p ve 4K izleyebilme seçenekleri sunmaktadır.

Ek olarak Netflix’in kuruluş hikayesini merak edenler için Ceo ve Kurucusu Marc Randolph’un yazdığı Bu İş Asla Tutmaz – Netflix kitabını okuyabilirsiniz.

2- BluTv

blutv

2015 yılında hizmet vermeye başlayan BluTv, Türkiye’de online dizi ve film platformu kurmak ve geliştirmek adına atılan ilk ve önemli adımlardan biri olmuştur. Yerli film ve dizi platformları denildiğinde akla gelen ilk büyük platformlardandır. Doğan Holding çatısı altında kurulan BluTv, bugüne kadar Türkiye’deki dizi sektörü adına önemli türlerde yapımlara imza atmıştır.

Alef gibi kadrosunda önemli isimleri barındıran ve uluslararası alanda adını duyuran işleri ortaya koymuştur. Türkiye’nin ilk vampir dizisi Yaşamayanlar’da bu platformda yayına girmiştir. Saymakla bitmeyecek çok sayıda mini diziye ev sahipliği eden BluTv’de tek bir üyelik ve abonelik sistemi bulunmaktadır. Güncel olarak BluTv’nin aylık fiyatı 22.90 TL’dir.

3- Puhu Tv

puhutv

Doğuş Holding çatısı altında kurulan Puhu Tv, 2016 yılında ülkemizde yayın hayatına başlayan bir diğer büyük platformdan birisidir. Bilgisayar, akıllı televizyonlar ve mobil cihazlar tarafından erişilebilen Puhu Tv’yi diğer platformlardan ayıran en önemli özelliği ücretsiz olmasıdır. Kolay arayüzü ve televizyonda belirli kanallarda yayınlanan birçok diziyi hemen yayınlamasıyla izleyicilerin ilk tercih ettiği platformlardan biri olmuştur.

PuhuTV, Şahsiyet, Fi-Çi-Pi, Dip gibi orijinal dizileriyle yayın hayatına başladığı günden itibaren çok önemli bir noktaya ulaşmıştır. Dünya çapında adını duyuran bu dizilere ev sahipliği yapması platformu bir adım öteye götürmektedir. Ancak diğer rakiplerine göre son dönemlerde orijinal içeriklerinde çok fazla çeşitlilik bulunmamaktadır. Bunun yanın yabancı dizi arşivine sahip olmaması ve televizyon dizilerinde olduğu gibi yapımları izlerken reklamlarla bölünmesi platformun eksileri olmasına yol açmıştır.

4- Amazon Prime Video

amazon prime video

Dünya çapında en ünlü ve en büyük e-ticaret platformu Amazon’un Prime Video özelliği 2020 yılında ülkemizde kullanıma açılmıştır. Birçok film ve diziye ev sahipliği yapan platform 2006 yılında kurulmuştur. Küresel çapta orijinal yapımlara sahip Prime Video, Netflix gibi bilgisayar, mobil cihazlar, Smart TV, XBOX ve PS4 gibi cihazlardan erişime sahiptir. İçerikleri ve özelliklerinden dolayı da zaten Netflix’e gerçekten rakip olabilecek önemli bir platform olmuştur.

İçerikleri indirme şansına da sahip olduğunuz Prime Video uygulamasının en çok ilgi çeken özelliği ise fiyatı olmaktadır. Rakiplerinden kendisini öne çıkaran kısımda fiyatının uygun oluşudur. Amazon Prime Video, abonelerinden aylık 7,90 TL ödeme almaktadır. Amazon ile alakalı daha fazla bilgiye buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

5- Filmbox Live

filmbox live

Filmbox Live, ülkemizde varlığında çoğu kişinin haberdar bile olmadığı birçok dizi ve filme ev sahipliği yapan platformlardan biridir. Çok popüler olmasa da çok sayıda kanala, diziye ve filme istediğiniz zaman erişebileceğiniz kullanımı kolay ve uygun fiyatlı bir uygulamadır. Eksi görülen yanlarından en önemlisi ise üyeliğin ve içeriklerin her ülkeye bağlı olarak değişiklik gösteriyor oluşudur. Diğer bir eksisi ise dublaj ve altyazıların sınırlı olmasıdır. Kullanıcılarına aylık 12,99 TL’lik ücreti ile hizmet vermektedir.

6- Google Play Filmler

Google Play Filmler 5 685x510

Google Play Filmler, 2016 yılında hizmete açılan ilk başlarda sadece android işletime sahip cihazlar ve bilgisayarlar üzerinden erişilebilen platform olmuştur. Daha sonradan bilgisayar ve ios işletimler için uygulamalar çıkartmıştır. Abonelik sistemiyle çalışmayan bu uygulama, içeriğinde barındırdığı yüzlerce yapıma ücretli olarak erişim sağlamanıza yardım eder. Bazı filmlerin ücretlerinin yüksek olmasından dolayı kullanıcılar tarafından eleştirilmiş ve olumsuz görüşler almıştır.

7- Mubi

mubi

Türkiye’de çok fazla bilinmeyen platformlardan olan Mubi de 2007 yılında kurulan film ve dizi platformları arasında yer almaktadır. Mubi’de başta sanatsal ve tarihsel filmler ağırlıklı olmak üzere birçok yapıma ulaşabilmektesiniz. 7 gün ücretsiz deneme imkanı veren Mubi’nin tek bir abonelik paketi vardır o da sizden aylık  25,99 TL ödeme istemektedir.

8- Tivibu GO

tivibu

Tivibu Go, Türk Telekom’a ait olan yerli film ve dizi platformlarından birisidir. Televizyondaki yayınların yanı sıra spor, film ve dizi alanında birçok içeriğe sahiptir. Çok geniş bir arşive sahip olmasa da filmleri kiralama olanağı sağlamaktadır. Tivibu GO kullanıcılarına satın alınabilecek 3 paket sunmaktadır. Tivibu GO Aile adındaki paketine aylık 6,90 TL, Tivibu GO Sinema paketine aylık 9,90 TL, Tivibu GO Süper adındaki geniş kapsamlı pakete ise aylık 12,90 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

9- Turkcell TV+

turkcel tv plus

Turkcell TV+’da aynı Tivibu Go platformu gibi dijital yayın yapan platformlardandır. Canlı TV yayınlarını izleyebileceğiniz gibi, birçok bütçeye uygun olan fiyatıyla film kiralaması yapabilirsiniz. Ancak film arşivinin çok geniş olmadığından da bahsetmek isteriz. Turkcell TV+ üyeliği için ise kullanıcılarına iki ayrı paket sunmaktadır. Biri mobil için biri ise ev için. Mobil paket aylık 17,99 TL, ev paketi ise 29,90 TL’den başlamaktadır.

10- YouTube Premium

youtube premium 10 685x428

Youtube, 2005 yılında kurulan bugün milyarlarca kullanıcıya sahip olan video barındırma sitesidir. Hemen herkesin günlük yaşamında sık olarak kullandığı bu site, 2019 yılında Premium özelliğini açmıştır. Diğer verdiğimiz örnekler gibi sadece bir dizi ve film platformu olmasa da içerisinden birçok yapıma ulaşabileceğiniz bir sitedir.

Ücretli bir şekilde kullanıma açılan Youtube Premium’la gelen en önemli özellikler ise içeriklere reklamsız şekilde ulaşabilmek, özel YouTube Originals içeriklerini izleyebilmektir. Ayrıca videoları kaydedip indirme şansı sağlar. Bu hizmeti ise aylık 16,99 TL’ye abone olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kullanıcılardan En İyi Platform Önerileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu