Film & Dizi ÖnerisiListeler

Wachowski Kardeşler ve Sinemaya Yön Veren Filmleri

instagram takipçi hilesi

Herkesin mutlaka izlediği, izlemese bile adını duyduğu dünyaca ünlü bazı filmler vardır. Wachowski Kardeşler olarak bilinen Polonya asıllı Lana ve Lily Wachowski dünyanın en başarılı filmlerine ve dizilerine imza atmış yönetmen kardeşlerdir.

Lana, önceki adıyla Larry Wachowski 1965, Lily, önceki ismiyle Andrew Paul Wachowski 1967 yılında doğmuştur. İkisi de kimliklerini geride bırakarak trans bir kadın olarak kendilerini dünyaya açarak hayatlarına devam etmişlerdir. Üniversiteyi mezun olmadan bırakarak film yazarlığına, ardından yönetmenliğe geçiş yapmışlardır. Bugüne kadar eminim ki hepinizin duyduğu ancak onların olduğunu bile bilmediği birçok ünlü, başarılı ve kendi alanlarının ilki olan filmleri yapmışlardır. Farklı tarzları, yenilikçi yapılarıyla mutlaka izlemeniz gereken en iyi işlerini sizler için listeleyeceğim.

1- Bound / Tuhaf İlişkiler – 1996

1 1 685x1007

Bound, Wachowski Kardeşlerin senaryolarını kendilerinin yazdığı ve yönettiği ilk filmdir. Film eş cinsel ilişki temasını ele almaktadır. Ancak buna rağmen ilk defa teması eş cinsel ilişki olsa bile filmin asıl olayında bu durum anlatılmamaktadır. Bu özelliği taşıyan ilk ana akım medya filmi kabul edilir.

1 2 685x441

Londra’nın arka sokaklarının en gerçekçi yaşamını anlatılmaktadır. Burda dönen yaşantılar ve ilişkiler de filmin akıcılığına kapılıp gitmenizi sağlar. Bound, neo-noir türünden bir gerilim filmidir. Imdb’den 7.3 puan alan filme gelen yorumlar kardeşlerin Matrix’i yapmak için temel motivasyon kaynağı olmuştur.

2- The Matrix Serisi- 1999-2003

2

Bilimkurgunun efsanelerinden biri olarak bilinen, dünya çapında geniş bir hayran kitlesi olan meşhur Matrix serisinin yaratıcısı, yazarları ve yönetmenleri Wachowski Kardeşlerdir. Warnes Bros ile anlaşarak yaptıkları ilk filmdir. Birçok aksiyon bilimkurgu filmine ilham kaynağı olan Matrix, 4 dalda Oscar kazanmıştır.

2

Film, gerçek hayatımızın ötesinde yaşanan başka bir gerçekliğin var olduğunu, adının da Matris olduğunu anlatır. Keanu Reeves‘in Neo karakterine can verdiği, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss gibi birçok ismin efsane yarattığı filmde Matrix dünyasında yaşananları izliyoruz. Imdb puanı 8.72’dir.

Serinin Matrix Reloaded – Matrix Revolutions isimlerinde iki tane devam filmi bulunmaktadır. Serinin dördüncü filminin çekip çekilmeyeceği konusunda bilgi kirliliği devam etmektedir. Umarız bu uzun aradan sonra günümüz teknolojisiyle izleyebileceğimiz başarılı bir devam filmi daha izleyebiliriz.

3- V for Vendetta – 2005

3 685x514

Wachowski Kardeşler’in Matrix serisinden sonraki filmi ‘V for Vendetta’ olmuştur. Başrollerinde Natalie Portman ve Hugo Weaving’i izlediğimiz film, baskıcı bir toplum düzenine karşı yapılan başkaldırı temasını işler. V for Vendetta, Alan Moore’nun aynı isimli romanından uyarlanmıştır. İllüstratör David Lloyd tarafından tasarlanan ve filmde kullanılarak bir ikon haline gelen Guy Fawkes maskesi dünyaca ünlü olmuştur.

v for vendetta

4- Cloud Atlas / Bulut Atlası – 2012

David Mitchell’ın aynı isimli romanından uyarlanan Bulut Atlası filmi Wachowski kardeşlerin yaparken en zorlandığı ama en çok gururlandıkları film olma özelliği taşır. Bulut Atlası çekim esnasında çok fazla teknik sıkıntı yaşamış ve güvenli fon bulamamaktan ötürü bağımsız film olarak ortaya çıkmıştır. Buna rağmen 2012’de gösterimi yapıldığında uzun süre ses getirmiş olumlu eleştiriler aldığı kadar olumsuzlarıyla da karşılaşılmıştır.

4

Başrolünde Tom Hanks, Halle Berry, Hugh Grant ve daha birçok yıldız oyuncu yer almaktadır. Cloud Atlas 1850 senesinde yaşanan geçmiş, şimdi ve geleceğin bağlantılı olduğu Pasifik Okyanusu’nda geçen bir macerayı anlatır. Flashback ve flash forward yapılarak anlatılan ilginç kurgusuyla farklı dönemlerde yaşayan 6 karakteri işlemektedir. Imdb puanı 7.4’tür.

5- Jupiter Ascending / Jüpiter Yükseliyor – 2015

Wachowski Kardeşler’in senaristi ve yönetmeni olduğu Jüpiter Yükseliyor filmi başarısız eleştiri ve finansal kaynaklı sorunlarından dolayı kardeşlerin, Warner Bros ile olan anlaşmasını bitirmiştir.

5

Filmin başrolünü Mila Kunis, Channing Tatum ve Eddie Redmayne gibi oyuncular paylaşmaktadır. En zayıf halka olarak görünen insanoğlunun evreninin yok olmaması için tek çare Jüpiter ismindeki hizmetçilik yapan bir kızdır. Ve tabii o evrenin tek hakimi olduğundan bi haberdir. Imdb puanı 5.3 olan film kardeşlerin en başarısız işlerinden biri olsa da çerez niyetine şeklinde tabir edebileceğimiz boş zamanlarda izlemeye değer bir keyif veren bir filmdir.

6- Sense 8 – Netflix Dizisi

Wachowski Kardeşler’in şimdilik tek ama bence daha iyisi gelene kadar hep en iyisi kalacak olan Netflix bünyesinde yapılan dizileri Sense 8’dir. 8 farklı coğrafyadan 8 ayrı insanın birbirleriyle akıl yoluyla bağlı oldukları bir hikayeyi anlatır. Aynı zihinleri paylaşan farklı insanların düşmanlarından kaçarken kendi içlerindeki çatışmayı da izleyeceğiniz aşırı sürükleyici bir dizidir. Sense 8, çok fazla LGBT temasını işlediğinden övgü aldığı kadar haliyle olumsuz eleştirilerle de karşılaşmıştır. GLAAD Medya Ödülü’nü Üstün Drama Serisi dalında kazamıştır.

Dizi üçüncü sezonunda iptal edilmiştir ve 2018 yılında uzun bir final bölümüyle izleyenlerine veda etmiştir. Imdb puanı 8.3’tür.

The Matrix Trailer

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu