Cilt Sağlığı

Vücutaki Ürik Asit Doğal Yollarla Nasıl Azaltılır?

Ürik Asidi Azaltan Doğal Yollar

instagram takipçi hilesi

Vücutaki Ürik Asit Doğal Yollarla Nasıl Azaltılır e1585862057383

Vücuttaki ürik asit seviyesi birçok nedenden dolayı yüksek olabilir. Kanda tespit edilebilen ürik asit nedeni hiperürisemi sorunundan kaynaklanabilir. Ürik asit seviyesinin yüksek olması beslenmeden kaynaklanabilir bu nedenle düzenli diyet yaparak ürik seviyenizi düşürebilirsiniz.

Doktorun tavsiyelerine uyarak böbrek yetmezliği sorunlarından kurtulabilirsiniz. Ürik fazlalığından kurtulmak için kendi yöntemleriniz de üriki düşürmek için yapacağınız yöntemler mevcuttur.

Hiperürisemi Nedir?

Kandaki ürik asit fazlalığının çıkması durumu hiperürisemi olarak adlandırılır. Bazı gıdalar yolu ile kristale benzer bileşiklerin parçalanması yolu ile ürik kanda çözülüp dışarı atılmaktadır. Normal bir ürik değeri adınlarda 2*4-6.0mg/dL, erkekte ise u değer 3.4-7.0 mg/dL olarak belirlenmiştir.

Ürik Asiti Düşürmek İçin 

Beslenme ürik seviyesinin inmesi için önemli bir destektir. Yediklerinize dikkat ederek ve bazı besinleri alarak vücudunuzda fazla üreyi dışarı atabilirsiniz.Ciddi olan vakalar için değeri ölçülüp gereken tedavinin yapılması gerekir. Hiperürisemin olanlarda neden kaynaklandığının belirlenmesi tedavi için gereklidir.

Vücutaki Ürik Asit Doğal Yollarla Nasıl Azaltılır. e1585862075384

1. C Vitamini Alın

Ürik asit değerini düşürme için günlük C vitamini alımınıza dikkat etmeniz gerekir. C vitamini içeriği zengin olan besinlerden yiyerek ürik asit seviyesini düşürebilirsiniz.  C vitamini içeren besinler ise  şunlardan oluşmaktadır.Limon,portakal,greyfurt, mango, ananas,kavun,papaya,beyaz patates,ıspanak, kış kabağı,brokoli,biber,domates,şalgam,lahana gibi besinleri yiyerek C vitamininden yararlanabilirsiniz.

2.Lifli Yiyeceklere Önem Verin

Ürik asit emilimini sağlayan lif kan dolaşımında yardımcı olarak ürik asitin emilimini kolaylaştırır. Yüksek lifli yiyecekler yiyerek ürik asitin atılmasını sağlayabilirsiniz. Yüksek lif içeren besinler havuç,yulaf,salatalık,arpa, kereviz ve ananas yer almaktadır.

3. Pürin Alımına Dikat Edin

Diyette ürik asit seviyesinin azalması için purin içeren yiyeceklerin kısıtlanması gereklidir. Besinlerin haftada 2 ila 4 porsiyondan çok olmamasına özen gösterin. Pürin içeren ve tüketmeye dikkat etmeniz gereken besinler şunlardan oluşur; Tavuk eti, dana eti, böbrek, av hayvanları, yağlı süt ürünleri, tereyağı, margarin, hamsi, midye gibi besinleri çok fazla tüketmemeye özen gösterin.

Ayrıca şekerli içeceklerde purini arttırıcı etkiye sahiptir. Meşrubat ve bazı ,içecekler bira ,likör gibi içeceklerde sınırlı tüketime özen göstermeniz gerekmektedir.

4.Kalsiyum İçeren Besinlere Yönelin

Fazla ürik asiti vücuttan atmak için kalsiyum içeren besinleri yemeniz gerekir. Süt ,peynir,yoğurt gibi besinler kalsiyum açısından zengin besin grubudur. Günlük olarak en az 2 porsiyon kalsiyum içeren besinleri tüketmeniz önerilmektedir.

Özellikle fitit asit içeren gıdalar fasulye, tam tahıllı besinler ve baklagiller olarak tüketilmesi gereken besin gruplarındandır. Günlük olarak 2-3 porsiyon fitit içeren besinlerin yenilmesi önerilir.

Vücutaki Ürik Asit Doğal Yollarla Nasıl Azaltılır.... e1585862038640

5. Mısır Şurubu Ve Fruktozdan Uzak Durun

Asit seviyesini yükselten bir nedende fruktoz içeren içeceklerdir. Mısır şurubu gibi tatlandırılmış olarak satılan içeceklerden uzak durmak ürik asit seviyesinin yükselmemesi açısından önemlidir.

6. Alkol Tüketimini Azaltın

Vücudun etonol seviyesini arttırıcı etkiye sahip olan alkol ürik asitin yükselmesine neden olur. Ürik’in vücuttan atılmasını zorlaştıran alkol kakdik aside dönüşerek öbreklerden atılmada ürik miktarı seviyesini indirir. Alkol içiminde kontrollü olmanız ya da tamamen içmemeniz ürik seviyesinin normal değerlerde olmasında yardımcı olacaktır.

7. Bol Miktarda Su İçin

Su böbrekleriniz için yararlı ayrıca vücuttan zararlı toksinlerin atılmasında yardımcı rol oynar. Bol miktarda su içmeniz ürik seviyesini düşürür ve idrarın sulanmasına yardımcı olur. İdrarınızı daha fazla yapmanızı sağlayan su ile daha fazla ürik asit vücudunuzdan atabilirsiniz.

8. Kilo Verin

Araştırmalara göre kilo problemi olanlarda hiperüsemi daha fazla yaygındır. Ürik asit miktarını düşürmenin bir yolu da kilo vermektir. Kilo vermek için diyetinizde purin içeren gıdaları sınırlandırın ve sağlıklı beslenme tablosu hazırlayarak bu tabloya sadık kalın

İlgili Videolar

Kaynak
Kaynak

Selma

Sağlık kurumları işletmeciliği önlisans mezunuyum yazmayı ve araştırmayı seviyorum özellikle sağlık konularını yazmaktan büyük keyif alıyorum zaman zaman farklı konuları da okuyucularımla paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu