Beslenme ve Diyet

Vücudun Su İhtiyacını Karşılayan 10 Besin!

instagram takipçi hilesi

Vücudun Su İhtiyacını Karşılayan 10 Besin! Çok sıcak günler geçirdiğimiz yaz aylarında sıcaklık artışıyla birlikte vücudumuzun suya olan ihtiyacı artar. Çünkü sıcaktan dolayı daha fazla terleyerek su kaybederiz. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak ama organlarımızın sağlıklı çalışması için kaybettiğimiz sıvıyı yerine koymamız gerekmektedir. Bu nedenle düzenli su tüketmeye özen göstermemiz gerekmektedir.

düzenli sıvı tüketmelisiniz 1

Yetersiz su tükettiğimiz taktirde bir süre sonra vücudumuzda halsizlik ve bitkinlik gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Yeterli sıvıyı alabilmek için su içmenin yanı sıra düzenli tüketmemiz gereken bazı besinler de vardır.

Günlük su ihtiyacımızı karşılayabilmek için günde en az 2-2,5 litre su içmeniz gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında aşırı kahve ve asitli içecek tüketimi vücudumuzdaki sıvı kaybını arttırır. Bu nedenle su içmenin yanında farklı gıda maddelerinden de sıvı ihtiyacımızı karşılamalıyız.

Şimdi gelelim vücudun sıvı ihtiyacını gideren 10 besine.

sıvı ihtiyacını karşılayan besinler

  • Salatalık : Salatalık yüzde 95i su olan bir sebzedir. Bu nedenle yaz aylarında kaybettiğimiz sıvıyı yerine koyabilmek için bolca salatalık tüketebiliriz. A ve C vitaminleri bakımından zengin olması da salatalık yememiz için bir başka geçerli sebeptir.
  • Kavun : Kavun yüzde 90 su içerir. Aynı zamanda iyi bir potasyum ve C vitamini kaynağı olduğu için kan basıncını düzenleme, kabızlığı giderme ve tok tutma gibi faydaları da vardır.
  • Domates : Domates de yaklaşık yüzde 95 oranında su içerir. İçerisindeki lipopen sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle yaz aylarında bolca domates tüketmek sağlığınız için faydalıdır.
  • Çilek : Yüzde 90 oranında su içeren çilek aynı zamanda C vitamini açısından zengindir. Kalp ve damar hastalıklarını önleme, enfeksiyonla savaşma ve lifli olduğu için tok tutma gibi özellikleri vardır.
  • Yoğurt : Yoğurt yüzde 80 içeren bağırsak düzenleyici bir gıda maddesidir. Serinleticidir ve kemikler, dişler ve sinir iletimleri için oldukça faydalıdır.
  • Karpuz: Bir diğer su zengini meyve ise karpuzdur. Yüzde 92 oranında su vardır. Likopen, beta-karoten ve C vitamini bakımından çok zengindir. B vitamini sayesinde sizi gün boyu enerjik tutar. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır, zararlı maddeleri damarlarınızdan uzak tutar ve kolesterolünüzü dengeler. Yaz aylarında hem serinlemek hem su ihtiyacınızı karşılamak için bolca karpuz tüketebilirsiniz.
  • Biber : Su bakımından zengin bir sebze de biberdir. İçeriğinde yüzde 90’dan fazla su bulunur. Aynı zamanda içerdiği vitaminler sayesinde hücrelerin sağlıklı çalışmasını sağlar.
  • Kabak : Kabak da su zengini bir sebze olarak öne çıkar. Bu nedenle sıcak yaz aylarında ağır gıdalar yerine kabak ile pek çok farklı yemek yapılabilir.
  • Marul : Salatalarımızda bolca tercih ettiğimiz marulun içeriğinde ortalama yüzde 95 oranında su bulunur. Aynı zamanda C vitamini açısından oldukça zengindir.
  • Limon : Yüzde 90 su içeren limonu yaz aylarında limonata yaparak tüketebilirsiniz. Tabii şekersiz ve doğal olmak şarıyla.

Bunun dışında eğer düzenli egzersiz yapıyorsanız kaybettiğiniz sıvıyı karşılamak adına daha fazla su içmeli ve su içeren besinleri tüketmelisiniz. Özellikle egzersize başlamadan önce 1.5 bardak su tüketmeli ve egzersiz sırasında da 15 dakika arayla su tüketmelisiniz.

Vücudun Su İhtiyacını Karşılayan Besinler ile ilgili Videolar

Kaynak
pudra.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu