Yabancı Kadın Ünlüler

Vera Wang

instagram takipçi hilesi

vera wang 1

Tam adı: Vera Ellen Wang
Doğum tarihi: 27 Temmuz 1949
Doğum yeri: Ney Work, ABD
Boyu: 1.7 m
Ailesi: Florence Wu (Annesi), Cheng Ching Wang (Babası), Kenneth Wang (Kardeşi)
Eşi: Arthur P. Becker (1989 – 2012)
Çocuk (ları): Cecilia Becker, Josephine Becker
Mesleği: Moda Tasarımcısı
Aktif Yılları: 1970’li yıllardan bu yana
imdb-logo

youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Vera Wang Kimdir? Vera Wang, 27 Temmuz 1949 tarihinde New York’ta dünyaya gelmiş bir moda tasarımcıdır. Tam adı Vera Ellen Wang‘dır. Tasarladığı düğün ve nedime elbiseleri ile tanınmaktadır. Buna ek olarak, ünlü sanatçılar için kıyafetler tasarlıyor, sergi ve yarışmalar için elbiseler üretmektedir.

Wang, Çin kökenli bir geçmişten gelmektedir. Ancak Amerika’da doğmuş ve büyümüştür. Ailesi Şangaylıdır ve 1940‘lı senelerde Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmişlerdir. Babasının bir ilaç şirketi vardır ve annesi Birleşmiş Milletler‘de için çevirmen olarak çalışıyordu. Bir de erkek kardeşi vardır. Wang, 1967 senesinde Chapin Okulu‘ndan mezun olmuştur. Üniversite eğitimini Paris Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Ayrıca Sarah Lawrence Koleji‘ne gitti ve sanat tarihinde bir derece sahibi olmuştur.

Vera Wang, altı yaşından itibaren artistik buz pateni yapmaya başlamış ve lisede iken 1968 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Artistik Buz Pateni Şampiyonası‘nda yarışmıştır.  Wang, ABD Olimpiyatları ekibinin bir parçası olamadığında dikkatini moda endüstrisine yöneltti. 1970‘li seneleri başında Wang, Vogue Dergisi için moda kategorisinden sorumlu bir editör olarak görev aldı. Ancak baş editör görevini reddettiği için işi bıraktı. Sonra iki yıl boyunca Ralph Lauren‘de tasarım direktörü olarak çalıştı. Bu ona girişimci olmak için yeterli deneyimi vermişti.

Bir moda tasarımcısı olmasına rağmen, buz pateni ile asla ilişkisini kaybetmedi. Her nasılsa sporun bir parçası olarak kaldı. 1989 senesinde dinlerarası Yahudi-Baptist töreninde Arthur Becker ile dünya evine girdi. Manhattan‘a, evlat edindikleri iki kız çocuğu ile yerleştiler. Arthur Becker, I.T. NaviSite‘de İcra Kurulu Başkanı olarak çalıştı. 2012 senesinde çift anlaşmalı bir şekilde boşandığı açıklandı.

Pek Çok Ünlü İsmin Tasarımcılığını Yapmıştır

Vera Wang, Victoria Beckham, Karenna Gore, Campbell Brown, Jennifer Lopez, Avril Lavigne, Sarah Micheal Gellar, Sharon Stone, Hilary Duff, Alicia Keys, Holly Hunter, Kim Kardashian, Chelsea Clinton, Khloe Kardashian, Ivanka Trump, Michelle Obama ve Sarah Michelle gibi pek çok tanınmış kişi için gelinlik tasarladı ve üretti. Ayrıca, tasarladığı elbiseler Emmy Ödülleri‘nde Sofia Vergara, 2011 Oscar Ödül Törenleri‘nde Sandra Bullock ve Akademi Ödülleri‘nde Viola Davis gibi kırmızı halıda pek çok yıldız tarafından giyildi.

Ayrıca Michelle Kwan, Nancy Kerrigan ve Evan Lysacek gibi artistik buz pateni sporcuları için de kıyafetler yaptı. Philadelphia Eagles Cheerleaders tarafından giyilen üniformaları tasarladı. 2005 senesinde, Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi‘nden “Yılın Kadın Tasarımcısı” ödülüne layık görüldü. 2009 senesinde paten sporuna yaptığı tasarım katkılarından dolayı onurlandırıldı.

Wang, tasarımın yanı sıra 2001 senesinde “Düğünlerde Vera Wang” adlı bir kitap da yayınladı. Radcliffe-Harvard Asya Amerikan Derneği, yirmi yıllık ilk couture mağazasını açtıktan sonra, 2010 senesinde Wang’a Sanatta Liderlik Ödülü‘nü verdi. 2013 senesinde Wang, yaşam boyu başarı için Geoffery Beene Ödülü ile onurlandırıldı.

Gelinlik butikleri Avustralya, Sidney, Tokyo, Londra ve New York‘ta açıldı. Markası ayrıca gözlük, takı, parfüm, ayakkabı, ev dekorasyonu ve ev eşyaları üretmektedir. Bunun dışında Wang,”Sex and the City”, “Batı Kanadı”, “Çirkin Betty”, “Gelin Savaşları” ve “Tamamen” gibi pek çok televizyon şovunda ve filminde bahsedilerek ve görünerek popüler kültürün bir parçası olmuştur.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu