Sağlıklı Yaşam

Vaskülit nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Vaskülit, kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Bir damar içinde kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ile karakterize olan veya çocukluk ya da yetişkinlik formunun başlamasıyla sonuçlanan bir durumdur. Pek çok farklı vaskülit türü vardır, ancak hepsi iltihaplanma ve şişme ile karakterizedir. Vasküliti olan hastalarda nefes darlığı, ateş, kızarıklık, göğüste ağrı ve ağrı gibi belirtiler görülebilir. Vaskülitin önemli bir özelliği de hızla ilerleyebilmesidir. Pek çok farklı vaskülit türü vardır, ancak hepsi iltihaplanma ve şişme ile karakterizedir.

Vaskülite Ne Sebep Olur?

Vaskülite neyin sebep olduğuna dair birkaç teori var. Vaskülitin en yaygın nedeni, vücudun kendi dokusuna karşı bir otoimmün saldırı ile karşı karşıya kalmasıdır. Bu sitokin fırtınası hipotezi, beyaz kan hücrelerinin vaskülitik nedenlere karşı uyarıldığını ve vücudun hayatta kalma moduna girmesiyle büyük bir reaksiyona neden olduğunu belirtir.

Saldırı, trombositler ve kırmızı kan hücreleri gibi dokuların hasar görmesine veya tahrip olmasına yol açan vücuda aşırı derecede zarar verebilir. Frengi, HIV ve Lyme hastalığı gibi ciddi enfeksiyonlar vardır. Ayrıca, asbest zehirlenmesi, ilaçlar ve nakledilen bir organın reddi söz konusudur. Nedenleri çeşitlidir ve genetik olabilir. Vaskülitin belirtileri, nedenleri kadar çeşitlidir.

vaskülit

Vaskülit Belirtileri Nelerdir?

Vaskülit belirtileri, sahip olduğunuz türe göre değişir, ondan fazla türü vardır. Bazı yaygın semptomlar yorgunluk, nefes darlığı, ateş, göğüs ağrısı ve eller ve ayaklar gibi ekstremitelerin şişmesidir. Bu belirtiler uzun süreli veya kısa süreli olabilir. Ara sıra günler veya haftalar sürebilirler. Semptomlar genellikle fiziksel aktivite ile kötüleşir ve istirahatte daha az şiddetlidir. Enflamasyon tek bir yerde olmayabilir, damar sistemi boyunca yayılarak birden fazla organa zarar vererek inme veya solunum yetmezliğine neden olabilir. Vaskülit semptomları korkunçtur ve aşırı derecede zayıflatıcı olabilir.

Vaskülit için tek bir tedavi yoktur. Hastalığın tezahürü kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Uygulanabilecek en etkili tedavi, inflamatuar yanıtı sınırlamak için bir tür immünosupresan tedavidir. AngioGel gibi antianjiyogenik tedavinin, vaskülitli hastalarda iltihabı azalttığı gösterilmiştir. Vasküliti tedavi etmek için doktorlar tarafından kullanılan başka bir tedavi, darbeli ilaç veya biyolojik alan tedavisidir (PDIF). Penisilin ve kortikosteroidler dahil olmak üzere antibiyotik tedavisi genellikle PDIF tedavisinden 2-3 hafta önce ve muhtemelen tedaviden sonra da günlük olarak verilir.

Vaskülit semptomları, vücudu etkileyen Vaskülit tipine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Semptomlar başta yorgunluk veya kas ağrıları gibi çok belirsiz olabilir. Bunlar hızla eklem ağrılarına, nefes darlığına, ateşe ve sarı cilt lekelerine dönüşür. Çoğu durumda, bu semptomlar kansızlık veya idrar veya dışkıda az miktarda kan gibi diğer tıbbi durumlarla karıştırılır. Bu, aşırı durumlarda ölümcül olabilen bazı insanlar için tanı ve tedavide gecikmeye yol açar.

Vaskülit Tedavisi Nedir?

Vaskülit çok ciddi bir durumdur, bu nedenle size yardımcı olacak birçok farklı tedavi vardır. Tedavi hızlı olabilir ve hatta perikardiyal pencere gibi bir ameliyatı içerebilir. Bu durumlarda, tedavinin ilk birkaç günü içinde bir miktar iyileşme olabilir. Durumun gelişmiş formlarına sahip olanlar için, iltihabı azaltmanıza yardımcı olacak çok sayıda ilaç vardır.

Bazı ilaçlar arasında aspirin (asetilsalisilik asit) ve ibuprofen veya naproksen sodyum gibi steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar bulunur. Bazı durumlarda glukokortikoidlere ihtiyaç duyulabilir. Bu ilaçlar, Vaskülit ile ilişkili inflamasyonu ve semptomları azaltmak içindir. Antinötrofil sitoplazmik antikora bağlı vaskülitten (ANA) muzdarip olanlar için bir gen testi mevcuttur. Bu, bir kan örneği veya sürüntü yoluyla uygulanabilir.

Hangi Vaskülit Destek Grupları Mevcuttur?

Vaskülitten muzdarip olanlar için birçok destek grubu bulunmaktadır. Pek çok destek, bilgi ve eğitim materyali sunan ana grup Ulusal Vaskülit Vakfı’dır (NVCF). NVCF, Vaskülitten muzdarip insanlara en iyi kaynakları ve desteği sağlamaya odaklanan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.

vaskülit

Tıbbi ekipmanın nasıl temin edileceği, sigorta sorunlarının nasıl ele alınacağı ve sağlayabileceği klinik deney bilgileri gibi birçok kaynak mevcuttur. Ayrıca hasta eğitimi üzerinde de çalışırlar. Bir doktor veya hemşirenin ev sahipliği yapacağı haftalık bir sohbetleri var. Ayrıca her ay çıkan ve hastalar için faydalı bilgiler sağlayan bir haber bülteni de bulunmaktadır.

NVCF, vaskülitli kişiler, aileleri ve arkadaşlarının bir araya gelip deneyimlerini paylaşmaları için yıllık bir konferansa ev sahipliği yapmaktadır. Konferanslar her yıl farklı şehirlerde yılın farklı zamanlarında düzenlenmektedir. Vasküliti kendi başıma nasıl tedavi edebilirim?

Vasküliti tedavi etmenin en iyi yolu, durumunuz hakkında eğitim almaktır. Sizin için en iyi seçenek, mevcut olan farklı tedavi türleri ve nasıl çalıştıkları hakkında bilgi edinmektir. Vaskülit için şu anda yapılmakta olan klinik araştırmalara da bakmalısınız. Bir klinik araştırmaya katılmakla ilgileniyorsanız, aile doktorunuza danışın ve seçeneklerinizi gözden geçirin.

Denemeyi ve neleri içerdiğini, sizin için uygun olup olmadığını ve iyileşmenize yardımcı olup olmayacağını tartışmalısınız. Mevcut ilaçlar, tedaviler ve klinik deneyler hakkında eğitim almanın yanı sıra, kendinize her gün bakmanız da önemlidir.

İlgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu