Varis Nedir? Varisten Korunmanın 10 Yolu!

Varisten korunmanın yolları neler, belirtileri neler?

Varis Nedir?

Varis, derinin hemen altında bulunan görünebilen, şişmiş, bükülmüş damarlara denilir. Varis damaları belirtileri içinde en belirgin olanı koyu mor ve mavi renkteki damarların meydan gelmesidir. Varisli damarlar, birçok insanda gözüken bir durumdur. Belirtileri ise az sayıdadır.

 Varis Nedir? Varisten Korunmanın 10 Yolu!

Varisin Belirtileri Neler?

  • İlk olarak gözle de belirgin şekilde görülen mavi mor şişlikler.
  • Ağrı.
  • Kaşınma
  • Bacaklarda ağırlık hissi.
  • Bacaklarda uyuşukluk.
  • Bacaklarda şişlik.

şeklinde belirtilere sahiptir. Yukarıda da bahsettiğim gibi birçok insanda oluşan bir rahatsızlıktır. Peki varisten nasıl korunulur?

Varisten Korunmanın 10 Yolu

Varislerin ilerlemesini durduran, yeni oluşumunu engelleyen öneriler aşağıdaki gibidir.

1. Bacak bacak üstüne atmayın

 Varis Nedir? Varisten Korunmanın 10 Yolu!

Bu oturuş pozisyonu ile bacak kaslarınızın çalışması engellenmiş olur. Kan akımını yavaşlatır ve varis oluşumunun önünü açmış olur.

2. Sıcak banyo yapmayın

 Varis Nedir? Varisten Korunmanın 10 Yolu!

Sıcağa aşırı kaldığınızda, varis oluşumunu hızlandırmış olursunuz. Güneşlenmek, sıcak kumda uzun süre yatmak, saunaya gitmek gibi durumlar varis oluşumunu hızlandıran olaylardır. Bununla birlikte, en sık yaptığımız olay belki de çok sıcak suyla banyo yapmayın!

3. Aynı pozisyonda durmayın

 Varis Nedir? Varisten Korunmanın 10 Yolu!

Uzun süre ayakta durmak veya uzun süre oturmak, toplardamar içindeki basıncı aşırı yükseltir. Bu yüzden bu iki eylemden uzak durun. Ara verin kısa yürüyüşler yapın. Oturduğunuz zamanlar ise ayak bileklerini hareketlendirecek masajlar yapmaya çalışın.

Sandalyede oturur vaziyetteyken, topuklarınıza sağlam biçimde yere basıp, ayaklarınızın ön kısımlarını yukarı kaldırın. Daha sonrasında ise ayak ucunu aynı şekilde basın ve topuğunuzu yukarı kaldırıp, indirin. Bu egzersizi 20 kez, her ayağınız için tekrarlayın.

4. Uzun yolculuklara dikkat edin

 Varis Nedir? Varisten Korunmanın 10 Yolu!

Uzun süren otobüs, uçak yolculuğunda olabildiğince bacaklarınızı kıvırmadan, uzatarak oturun. Bu durumda mutlaka 2-3 saatte bir mola vermeye çalışın. Eğer bunu yapmaya müsait değilseniz, oturduğunuz yerden ayak egzersizleri yaparak, baldır kaslarınızın çalışmasına yardımcı olun. Uzun süre hareketsiz kalmak, toplardamalar içinde pıhtılaşma oluşmasına ve akciğere giderek, damarları tıkamasına neden olur.

5. Dinlenin

 Varis Nedir? Varisten Korunmanın 10 Yolu!

Her fırsatta, uygun ortamda bacaklarınızı dinlendirmeye çalışın. Günde 4-5 kez 10-15 dakika süreyle, ayaklarınızın altına yastık koyun ve kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde bacaklarınızı dinlendirmeye çalışın.

6. Kilo verin

 Varis Nedir? Varisten Korunmanın 10 Yolu!

Aşırı kilolu bireylerde, varis daha sık görülür. Tedavisi de çok güçtür. Vücut ağırlığının aşır olması, bacakların taşıma yükünü arttırır ve kanın kalbe doğru akışını yavaşlatır. Dolaşım yavaşladığında da toplardamalar, genişlemeye başlar. Bu yüzden ideal kilonuzu korumaya çalışın.

7. Yüksek topuklu ve dar pantolon giymeyin

 Varis Nedir? Varisten Korunmanın 10 Yolu!

Yüksek topuklu ayakkabılar kan dolaşımını aksatır. Bu durum da tahmin edeceğiniz gibi varis oluşumu için uygun bir zemin olur. Sık sık topuklu ayakkabı giymekten kaçınmaya çalışın. Bununla birlikte aşırı dar pantolonlar da toplardamalardaki kan dolaşımını azaltır ve ritmini bozar. Ayak bileklerine doğru kan birikmesine neden olur.

8. İlaçlarınızı gözden geçirin

 Varis Nedir? Varisten Korunmanın 10 Yolu!

Kadınlık hormonları, kadın doğum kontrol hapları ve menopoz hapları varis oluşumuna katkı sağlayabilir.

9. Varis çorabı giymeyi ihmal etmeyin

 Varis Nedir? Varisten Korunmanın 10 Yolu!

Yukarıda bahsettiğim dar pantolon giymemeyi, varis çorapları ile karıştırılmamalı. Bu çoraplar aslında dar pantolonlardan bile daha dardır. Ancak, varis çorabındaki baskı alanı ayak bileğinden başlar ve üst kısımlara çıktıkça azalır. Bu durumda varis durumunu engelleyen ve oluşan varisin daha da yaygınlaşmasını engeller.

Varis çorabı, varislerin ortadan kaldırılmasını sağlamaz. Bu çorapları yayılmasına ve çoğalmasını engel olur. Deri değişiklikleri ve yaraları önleyebilir.

10. Yürüyün

 Varis Nedir? Varisten Korunmanın 10 Yolu!

Her sağlıkla ilgili durumda yürümenin ne kadar faydalı bir eylem olduğunu görüyorsunuzdur. Her sağlık sorununda, yürümekle ilgili öneriler sunulur. Bu rahatsızlıkta da durum aynı. Egzersiz yapmak, yürümek varis oluşumunu engeller. Bacak kaslarının çalışmasıyla, toplardamalar görevini daha düzgün yapar.

Varisten korunmanın yolları neler ile ilgili videolar

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu