Sağlıklı Yaşam

Uzun Süre Oturmanın Zararları Nelerdir ?

instagram takipçi hilesi

İnsanlar yaşantısını iyi olanaklarda yaşayabilmek için para kazanmak zorundadırlar. Para kazanma yöntemi ise kimi zaman bir masada, bilgisayar başında uzun saatlerce oturması gereklidir. Günümüzün en önemli hastalıkları ise uzun süreli oturmanın zararları sonucu olarak karşımıza çıkar.

uzun sureli oturmanin zararlari 2

Çok oturmanın zararlı olduğunu birçok insan bilir. Buna rağmen saatlerce televizyon ya da bilgisayar başından kalkmadığımız anlar olur. Uzun süreli oturmanın zararlarından dolayı oluşabilecek hastalıklara şöyle bir göz atmanızda fayda var.

Uzun Süre Oturma Sonucunda Yaşanacak Sorunlar

Kalp Hastalığı: Uzun süren bir oturma eylemi sonucunda kaslar daha az yağ yakar ve kan dolaşımı yavaşlar. Bu durum da yağ asitlerinin kalbe ulaşması demektir. Uzun süre oturmanın zararları arasında kolesterol ve yüksek tansiyonda görülür. Aynı zamanda hareketsiz olarak saymış olduğumuz bu insanların hastalıklara yakalanma riski daha fazladır.

Kolon Kanseri: Yüksek insülin seviyesinin oluşması durumunda kolon kanserine neden olan durumlardan birisinin uzun süren oturmalar sonucunda olduğu bilinmekte. Bir diğer neden ise, düzenli hareket etmenin hücrelere zarar veren ve kanser olunmasına neden olan serbest radikalleri önleyen antioksidan üretiminin artmasıdır.

uzun sureli oturmanin zararlari kolon kanseri

Kasılmış Kalçalar: Esnek yapıda olan kalçalar insanı dengede tutmaya yardımcı olurken, devamlı oturan kişiler ise kalçalarında bulunan ön kasları esnetirler. Bu sebeple bu kaslar, kasılır ve kısalır. Bu durum sonucunda da adım uzunluğu kısalacaktır.

Bacaklarda Yetersiz Kan Dolaşımı: Uzun süren oturmalar kan dolaşımını yavaşlatmaktadır. Bu durum sonucunda ise bacaklarda su birikmeye başlar. Sorunlar ayak bileklerinde şişlikten, kan pıhtılaşmasına kadar gidebilir.

uzun sureli oturmanin zararlari varis

Uzun süren oturmanın zararları denildiği zaman akla gelen bu hastalıklar ve vücut problemleridir. Duruş bozukluğunu ortaya çıkaran uzun süre televizyon ve bilgisayar karşısında oturmak kaçınılmaz bir hal almıştır. Sık ama kısa süreli molalar ile çeşitli hareketler yapılıp, vücut esnetilmeli ve yumuşatılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu