EğitimYaşam
Trend

Uzaktan Eğitimde Çocukların Başarısını Artıracak Bilgiler

instagram takipçi hilesi

2020’nin başından itibaren ortaya çıkarak dünyayı etkileyen pandeminin zor duruma soktuğu en önemli alanlardan biri de eğitim olmuştur. Ülkemizde de birçok yerde olduğu gibi eğitim sistemi Mart ayından beri uzaktan ve online yapılmaktadır. Yaz tatilinin araya girmesinin ardından yeni eğitim döneminin başlama vaktinin yaklaşmasıyla uzaktan eğitim yeniden gündeme gelmiştir.

Birçok okulun yeni eğitim döneminde de dersleri uzaktan ve online olarak yaptığını açıklaması velileri zor şartlara sürüklemektedir. Alınan kararlarla birlikte uzaktan eğitimde çocuklarının başarısıyla ilgili tereddüte düşen aileler için çocuklarının başarısını artıracak önemli detayları sizler için paylaştık. İşte bu önemli püf noktalar!

Uzaktan Eğitimde Çocukların Başarısını Artıracak Bilgiler

uzaktan egitimde basari

1- Duygularını Paylaşarak Desteklerinizi Artırın

Çoğu öğrenci için yeni ve denenmemiş bir sistem olan uzaktan ve online eğitimler herkes için büyük yenilik olmaktadır. Eğitimlerin yüz yüze olmasının en büyük önemi çocukların sosyal ve duygusal açıdan gelişimleri için önem taşımaktaydı. Bu sebeple evden online olarak başlayacak olan okul eğitimlerinde bu açığı siz veliler olarak kapatmaya gayret etmelisiniz.

Onların bu zorlu dönemde duygularını paylaştıklarını onlara hissettirmeli ve her zaman destek olacağınızı belirtmelisiniz. Bu süreç boyunca akranları değil de sizlerle eğitim alacak olan çocuklar için desteğiniz onların başarısında büyük rol oynayacaktır.

Online eğitimleri boyunca henüz tatil modundan çıkamayacak birçok çocuk için doğruyu ve yanlışı onlara özenle anlatmanız gerekmektedir. Uzaktan eğitim sürecine adapte olmakta zorluk çekecek olan çocuklarınıza bu tedbirlerin sebebini ve zorunluluğunu bilinçli bir şekilde dürüstçe anlatmalısınız.

uzaktan egitimde basari

Online eğitimleriyle ilgili çocuklarınızda oluşabilecek kaygı, isteksizlik ve endişe gibi olumsuz duygularına karşı onlarla konuşmalı ve güven verilmelisiniz.

2- Beraber Çalışma Düzeni Oluşturun

İş hayatında yoğun olan anne ve babalar için çocuklarının evden online eğitim alacak olmalı şüphesiz daha zor olacaktır. Ancak burada söz konusu çocuğunuzun eğitim hayatı olduğundan sizlere büyük sorumluluk düşmektedir. Bu dönem boyunca kendi işlerinizi de bir düzene koyarak çocuğunuzla düzenli bir çalışma programı hazırlamanız her iki taraf içinde çok faydalı olacaktır. Evde eğitim alırken onların tatil anlayışında sıyrılmaları için oluşturacağınız düzenli ders çalışma programlarıyla bu düzene kolaylıklar adapte olmalarını sağlayabilirsiniz.

uzaktan egitimde basari

3- Sağlıklı Bir Çalışma Ortamı Ayarlayın

Tüm dünyanın birlikte mücadele ettiği pandemi sorunu elbet birgün geçecektir. Bu süre boyunca yapılacak olan uzaktan eğitimde çocuğunuzun verimli bir dönem geçirebilmesi için en önemli detaylardan birisi sağlıklı bir çalışma ortamına sahip olmasıdır. Varsa odasında çalışma masası ve benzeri köşelerini ders dinlerken en verimli olabilecek şekilde toparlayıp dizayn edilmesi önemlidir.

Bu süreç boyunca çocuğunuzun çalışacağı ortamdaki masa, sandalye, oturma şekli bile büyük bir artı olarak geri dönüş sağlayacaktır. Varsa kendilerinde küçük kardeşleriyle eğitim süreleri boyunca dikkatlerinin dağılmaması adına farklı odalarda kalmasına dikkat ediniz.

Çalışma ortamında dikkat dağıtıcı unsurların ortadan kaldırılmasına dikkat ediniz. Nasıl okullarda sınıflarda yalın ve düzenli bir ortam bulunuyorsa bunu olabildiği kadar evde de oluşturmaya çalışınız.

uzaktan egitimde basari

4- Uyku ve Beslenme Düzenlerini Ayarlayın

Eğitim süreci boyunca okula giderken herkesin bir düzeni oluşur. Sabah erken kalkmak, dinlenme için teneffüsler, yemek araları, akşam uyku vakitleri gibi… Bu düzeni evde çocuğunuz için planlamak bir yandan daha kolay olacaktır. O yüzden mutlaka çocuğunuzun beslenmesi ve uyku düzeni için gerekli planlamaların yapın. Gerekirse daha disiplinli olabilmesi adına bunu yazıp çizerek bir çizelge haline getirip birlikte buna uyacağınızı belirtin.

Normalde okula giderken nasıl bir düzene sahipseniz, uzaktan eğitim boyunca da aynı düzeni korumaya çalışın. Sabah ders öncesi beslenmesini sağlıklı bir şekilde yapmasına, ders aralarında atıştırmalıklarına dikkat edin. Ders sonrası çalışma vakti bittiğinde vakitli bir şekilde uyku düzeninin planlamasını yapın.

uzaktan egitimde basari 2 685x446

5- Elektronik Aletlerin Kullanımına Ekstra Özen Gösterin ( Cep Telefonu, Televizyon vb.)

Yeni neslin en büyük sorunlarından birisi teknolojiye olan bağımlılıklarıdır. Bu durum artık her yaştan çocuğu kapsadığı için dikkat edilmesi en önemli noktalardan biri bu konu olmaktadır. Çocuklar evdeyken sürekli olarak bilgisayarlarıyla oynamaya, cep telefonlarını kullanmaya veya tablet, televizyon gibi aletlerle yaşamaya çok alışmıştır.

Bu dönemde eğitim online olacağından mecburi olarak çocuklar her zaman bilgisayar karşısında yer alacaktır. Öncelikle sağlıkları açısında tüm gün bilgisayar karşısında olacak olan çocukların diğer elektronik aletlerle ilişkisini olabildiğince az düzeyde tutarak sınırlama yapmalısınız. Bu durum onların sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Diğer yandan akılları hep internet ve telefonlarında olan bu neslin ders vakitlerinde veya aralarında cep telefonlarıyla olan ilişkisine dikkat etmeniz gerekir. Eğitim süresi boyunca ders alırken telefonlarını nasıl okulda kullanamıyorlarsa online eğitimleri boyunca da telefonlarını kullanmamaları başarıları için iyi olacaktır.

Teneffüs, ders araları gibi molalarda ise telefon, tablet gibi araçlarla ilgilenmeleri yerine kişisel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamalısınız. Uzun süre oturmamaları ve vücutlarını esnetmeleri için bu araları fiziksel olarak değerlendirmeleri çocuklarınızın hem sağlığı hem başarısı açısında iyi olacaktır.

uzaktan egitimde basari

6- Ailece Etkinliklere Özen Gösterin

Normalde okula gitmek çocuklar için sosyallik, hava değişimi, kişisel gelişim adına en büyük etken olmaktadır. Bu süreçte sosyalleşmeleri bu yollarla mümkün olamayacağı için ailece aktivitelere vakit ayırmanız çok iyi gelecektir. Hem çocuklarınızın sosyalleşmeleri hem de sürekli evde eğitim alırken daralmaları ve çabuk sıkılmalarını önlemek amacıyla için faydalı bir kaçış yolu olacaktır.

Ev içinde yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler, oyunlar ve eğlenceli faaliyetlerle hem siz onlarla güzel vakit geçirmiş olacaksınız hem de onlar sürekli olarak evde kalmanın getirdiği psikolojik bunalmalardan bir şekilde sıyrılmak için yol bulmuş olacaktır. Dersleri konusundaki göstereceğiniz destekler gibi sosyalleşmeleri için yapacağınız bu etkinlikler onlara ilerde fazla kayıp vermeden bu süreci atlatmalarına yardım edecektir.

Uzaktan Eğitimde Yardımcı Olabilecek Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu