Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kuru üzüm besin değeri en yüksek meyvelerden bir tanesidir. Tadı ile beğenilen  kuru üzüm; hem tatlıların hem de kuruyemiş tabaklarının vazgeçilmezidir. Bunların yanı sıra; kuru üzümün cilt ve vücut sağlığı için de birçok faydası vardır. Bu yazımızda kuru üzümün faydaları nelerdir konusunu anlatacağız.

Kuru Üzümün Faydaları

1.Kuru Üzümün Faydaları: Karaciğer Dostudur

kuru üzümün faydaları nelerdir?

Kuru üzümün vücutta en çok fayda sağladığı yerler arasında karaciğer yer alır. Karaciğer dostu olan kara üzüm, vücuda detoks etkisi yaratır. Vücuttaki toksinleri uzaklaştırarak kanı temizler. Ayrıca, kuru üzüm tüketilerek cildin parlak ve sağlıklı görünmesi de sağlanır.

2. Cildi Güneşe Karşı Korur

kuru üzümün faydaları nelerdir?

Cildin belirli aralıklarla güneşe çıkması gerekir. Fakat güneş ışınlarına uzun ya da bilinçsiz maruz kalmak cilde ciddi hasar verir. Cilt lekelerinin, erken yaşlanmanın ve cilt kanserinin en önemli nedenleri arasında güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak yer alır. Kuru üzüm ise güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur. Çünkü kuru üzüm zengin amino asit kaynağıdır. Amino asit ise cildin yenilenmesine ve güneşten korunmasına katkı sağlar. Kuru üzüm amino asitin yanı sıra A ve E vitamini de içerir. Bu iki vitamin yeni hücrelerin gelişmesini sağlar. Cilt A ve E vitamini sayesinde nemli, diri ve parlak görüntüye kavuşur.

3. Sindirim Sistemini Düzene Sokar

kuru üzümün faydaları

Kuru üzün lif içeriği bakımından oldukça zengindir. Bu sayede kabızlık problemi ile savaşır. Eğer metabolizmanızın yavaş çalıştığını düşünüyorsanız kuru üzümü ya da kuru üzüm suyunu tüketebilirsiniz. Bağırsak hareketlerini düzenleyen kuru üzün sayesinde vücut faaliyetlerinizin normal çalışmasını sağlayabilirsiniz.

4. Kuru Üzümün Faydaları: Vücuda Enerji Verir

kuru üzüm

Kuru üzüm diyetisyenler tarafından sıklıkla tüketilmesi önerilen bir besindir. Tokluk hissi veren kuru üzümün vücuda enerji vermesi de tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Özellikle kendini yorgun hisseden kişiler günde 1 avuç kuru üzüm tüketmelidir. Vücuda hızlı enerji takviyesi veren kuru üzüm tokluk hissi vermesi ile de bilinir.

5. Tansiyonu Düzenler

kuru üzümün faydası

Kuru üzüm ile tansiyon ilişkisi neredeyse herkes tarafından bilinen bir bilgidir. Özellikle yüksek tansiyonu olan kişiler günde bir avuç kuru üzüm tüketmelidir. Kuru üzüm kan akışını düzenleyerek tansiyonun normal seviyeye inmesini sağlar. Birçok vitamin ve antioksidan içeren kuru üzümü düzenli tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

6. Uykusuzluk İle Savaşır

kuru üzüm

Uykusuzluk probleminin altında birçok problem vardır. Uyku bozukluğu tedavisinde kuru üzüm tüketilmesi önerilir. Kuru üzümün zengin içeriği bozuk uykuyu düzene koyarak adından söz ettirir.

7. Kemikleri Güçlendirir

kuru üzüm faydaları nelerdir?

Kuru üzümün faydaları saymakla bitmiyor. Kuru üzüm zengin kalsiyum içeriyor. İçerdiği kalsiyum kemikleri güçlendiren etkiye sahiptir. Özellikle eklemlerde meydana gelen ağrıları kuru üzüm tüketerek tedavi edebilirsiniz. Ayrıca, vücudunuzun ihtiyacı olan kalsiyum desteğini sağlayarak yaşa bağlı kemik problemlerinin de önüne geçebilirsiniz.

Bunun yanı sıra kuru üzümün faydaları şunlardır:

  • Bağışıklığı güçlendirir
  • Kansızlığı tedavi eder
  • Kan basıncını düşürür
  • Damar sağlığını korur
  • Hafızayı güçlendirir
  • Cinsel uyarıcıdır.

İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=g8JuKL95Ca8

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu