Beslenme ve DiyetMental Sağlık

Uykusuzluğu Yenmenin 5 Kolay Yolu ! , Uykusuzluğun Önüne Nasıl Geçeriz ?

instagram takipçi hilesi

Bir çoğumuzun başında olan sorunlardan bir tanesi de uykusuzluk… Nedir bu uykusuzluk, nasıl önüne geçeriz ? Gelin şimdi bu soruna çözüm bulalım …

uykusuzluk

 

Stresli bir yaşamımız varsa, sağlıksız besleniyorsak ve özellikle hareketsiz bir hayatımız varsa o zaman bunların sonucunda ortaya çıkan problemdir UYKUSUZLUK.

Tabi ki bunlar temel nedenler. Kişiden kişiye değişen birçok neden olabilir. Bu saydıklarım birçok kişide olan genel unsurlardır.

Peki nasıl yenebiliriz bu uykusuzluğu dediğinizi duyar gibiyim. Aslında çok basit. Gelin bunlara bakalım şimdi..

1.Gün içerisinde özellikle iş hayatımızda yaşadığımız stresli dakikalar uykusuzluğun en temel nedenlerindendir.

stres

 

Stresten uzak durmak uyku düzenimizi biraz da olsa düzene sokacaktır. Eğer çok stresli bir çalışma hayatımız varsa en azından başımızı yatağa koyduğumuzda bu stresli hayatı bir kenara bakıp yatmak, rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

2.Fazla ağır ve yağlı yiyecekler.

agir-yiyecekler-uykusuzluk

Bu tarz yiyecekler de uykusuzluğa neden olan temel unsurlardandır. Özellikle akşam 19:00’dan sonra bu tarz yemeklerden uzak durmalıyız. Bu sadece uyku sorununun çözümü için değil, sağlıklı bir yaşamak için de bu kurala uymalıyız. Eğer çok düzensiz besleniyorsak kesinlikle bir beslenme uzmanından destek almalısınız

3.Kafein !

kafein-uykusuzluk

Gün içerisinde çok fazla kahve, çay içiyorsak eğer bu da uykusuzluğun direk bir nedenidir. Bu yüzden uykusuzluk sorunu çeken kişilerin bu tür içeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Kahve / çay yerine özellikle bitki çaylarına yönelebilirler. Özellikle papatya, rezene çaylarının uyku getirici özelliğini olduğundan bunları tüketerek rahatça bir uyku uyuyabiliriz.

4.Gün içerisinde çeşitli egzersiz hareketler yaparak vücudumuzu biraz da olsa yorduğumuz zaman daha rahat bir uyku uyuyabiliriz.

egzersiz

5.Uyku öncesinde yapılması gereken bir diğer şey ise DUŞ !

dus-uykusuzluk

Uyku öncesinde yapılacak ılık bir duş rahatlamanıza sebep olacaktır. Bu şekilde çok daha rahat bir uyku uyuyacaksınız.

Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi uykusuzlukta da büyük bir sorun yaşıyorsak eğer bir doktora danışılmalıdır.

Sağlıklı Günler diliyorum 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu