Alışveriş Rehberi

Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

instagram takipçi hilesi

Kamp yapmanın belki de en keyifli ve benzersiz yönlerinden biri, serin gecelerde uyumak ve yerdeki çiy için sıcak ve tenha bir çadıra girmektir. Bazı kampçılar uyumak için kamp matları kullanırken, bazıları daha rahat kamp yatakları sağlamayı tercih ediyor.

Uyku tulumu seçmeden önce hangi iklimde kamp yapacağınızı ve alışveriş yapacağınızı belirlemelisiniz.  Özellikle yaz güneşi toprağı ısıtıyor ve zaten ısıtılmış zemine yazlık uyku tulumu koyarsanız üşütmeden geceyi geçirebilirsiniz.

Uyku Tulumu

Öte yandan, yaz aylarında plajda veya deniz kenarında kamp yapmayı planlıyorsanız, uyku tulumu seçimini tekrar gözden geçirmelisiniz. Deniz kumu ısıyı kolayca emebilirken, güneş battıktan sonra emdiği ısıyı geri verir ve aynı kolaylıkla serin bir zemin oluşturur. Dilerseniz 3 mevsim soğuk kumla temas eden bir uyku tulumu tercih edebilir ya da yaz uyku tulumunun altına ince bir kamp matı yerleştirmeyi tercih edebilirsiniz.

Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcaklık

Kamp yaparken uyku tulumları öncelikle sizi soğuk havalardan korumak için tasarlanmıştır, ancak her uyku tulumunun bir minimum çalışma sıcaklığı vardır. Standart uyku tulumları tipik olarak -9 ila +10 derece arasında bir sıcaklık aralığına sahiptir. Ayrıca mevsime göre satılan mevsimlik uyku tulumları da farklı iklim koşullarına uygundur.

uyku tulumu secerken dikkat edilmesi gerekenler2

Yaz uyku tulumları genellikle 2 derece ve üzerinde kullanılırken, üç mevsimlik iş kıyafetleri az önce bahsettiğimiz standart sıcaklık skalası çerçevesinde ısıya dayanıklıdır. Kışlık uyku tulumları ise genellikle -12 derece ve altında sıcak kalmayı hedefleyen şekilde üretilir.

Şekli

Uyku tulumlarının sıcak tutma özelliği, aslında yapıldıkları malzemeden çok şekliyle ilgilidir. Uyku tulumu vücudunuzun üzerinde bir “ölü” hava bulutu oluşturduğundan, cildiniz bu ölü havayı ısıtır ve sizinle soğuk zemin arasında koruyucu bir bariyer oluşturur. Isıtılması gereken hava ne kadar az olursa, vücut o kadar hızlı ısınır ve daha uzun süre sıcak kalır.

Standart uyku tulumları farklı form ve şekillerde gelir. Maksimum konfor ve geniş kapasite için uyku tulumları genellikle dikdörtgen şeklinde yapılır. Ancak dikdörtgen fermuarlı uyku tulumları, fermuarları birbiriyle uyumlu ise ikili uyku tulumu olarak da kullanılabilir ancak bu durumda çantadan alacağınız daha az ısıl verimi de göz önünde bulundurmalısınız.

Yalıtımı

Sentetik yalıtımlı uyku tulumları, piyasada en çok bulunan uyku tulumlarından biridir. Genel olarak, sentetik malzemelerden yapılmış uyku tulumları yeterli termal performans sunar ve bütçeye uygun bir fiyat etiketi ile gelir. Sentetik uyku tulumunun diğer avantajları ise ıslandığında çabuk kuruması, alerjik olmaması ve uzun süreli kullanım garantisi vermesidir.

Uyku tulumlarında karşılaşabileceğiniz bir diğer malzeme ise kaz tüyü. Kaz tüyü uyku tulumunun kumaşı sentetik yalıtkan uyku tulumuna göre daha fazla nefes alır, ayrıca sentetik malzemeden daha hafiftir ve kamp çantasına katlanması daha kolaydır, fiyatı diğer kumaşlardan yapılan iş kıyafetlerine göre daha pahalıdır.

Uyku tulumu yalıtımı söz konusu olduğunda karşınıza çıkabilecek bir diğer seçenek de su geçirmez malzemedir. Su geçirmez uyku tulumunun tek dezavantajı, ıslandığında yalıtım özelliğini kaybetmesidir.

uyku tulumu secerken dikkat edilmesi gerekenler1

Uyku Tulumu İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=qMD1ENDRTuY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu