Yaşam

Ütopya Nedir? Ütopya ve Distopya Arasındaki Farklar Neler?

instagram takipçi hilesi

Ütopya Nedir? Ütopya ve Distopya Arasındaki Farklar Neler? Bu yazımızda son yıllarda sık sık karşımıza çık iki terim arasındaki farklardan bahsedeceğiz. İlk olarak tanımlar ile başlayalım.

Ütopya Nedir?

Ütopya, gerçekte olmayan birileri tarafından tasarlanmış ideal devlet ve toplum şeklidir. Yunanca topos kelimesinden gelmektedir.  Bu kelime ilk olarak 1516 yılında Thomas More’un kaleme aldığı “De Optimo Reipublicae Statu deque Nova Insula Utopia” ya da kısa adlı ile “Utopia” ile kullanılmaya başlanmıştır.

Ütopya, günümüzde ulaşılması mümkün olmayan bir toplumsal tasarımdır. Ütopya hakkındaki görüşler iki şekilde gelir. Bazıları istenilen nitelikte ve özendiricidir. Bazıları ise ürkütücü ve korkutucu ütopyalardır.

Bir de Distopya vardır. Gelin şimdi distopya ve ütopya arasındaki farka bakalım..

Ütopya

Ütopya ve Distopya Arasındaki Farklar

Ütopya ve distopya arasındaki farklar temel bağlamda şunlardır;

Ütopya, toplumun ideal ve mükemmel bir durumda olduğu zamandır. Distopya, toplumun durumunun son derece tatsız ve kaotik olduğu ütopyanın tam tersidir. Bu toplumların ikisi de hayalidir.

Ütopya, hiçbir sıkıntının hüküm sürmediği ideal toplum durumudur. Oradaki toplum beklentiler ve fırsatlarla dolu ve orada kimse mutsuz ya da umutsuz değildir. Ütopik toplum, yurttaşları için neredeyse mükemmel niteliklere sahiptir.

Distopya, her şeyin kaotik ve düzensiz olduğu, orada hiçbir şeyin iyi olmadığı ve hiç arzu edilmediği Ütopya’nın tam tersidir. Distopya, toplumun gerilemesini gösterir. Distopya toplumu insanlıktan çıkarılmıştır. Zalim hükümetlerle doludur ve çevresel felaketlerle karşı karşıyadır.

Ütopya ve Distopya Arasındaki Farklar

Ütopya ve Distopya Karşılaştırması

Karşılaştırma Parametreleri Ütopya Distopya
Anlam Ütopya, mükemmel bir düzen içinde olan hayali bir toplumdur. Distopya, yönünü şaşırmış ve kaotik bir toplumdur.
Karakteristik Ütopya, disiplinli vatandaşlarla barışçıl bir ülkedir. Distopyanın durumu düşmanca ve ajitasyonla doludur. Kargaşa hiçbir şeyin ayarlanmasına izin vermez.
Alegori Ütopya, cennetin sunumudur. Distopya cehennemin sunumudur.
Özellikleri Ütopya sistematik, sakin, temiz, düzenli, adil ve orada her şey yolunda gidiyor. Ütopik bir toplumda bağımsız düşünce ve özgürlük görülebilir. Distopya, ütopyanın zıt durumudur. Dengesiz, kaotik, kanunsuz, kirli ve şiddetlidir. Propaganda, distopik bir toplumun vatandaşlarını kontrol etmek için kullanılır.
Devlet Ütopya, inşa edilmiş hükümet sistemleri tarafından kontrol edilmez. Distopya, vatandaşları sürekli gözetim altında tutan zalim bir hükümet tarafından yönetilir.
Çevre Ütopya, doğaya dönüş konseptini gösterir. Doğayı ve doğal dünyayı korurlar. Distopyada doğa yok edilir. Distopik bir toplum teknolojide oldukça ilerlemiştir.

Ütopya ve Distopya Arasındaki Farklar

Ütopya ve Distopya Arasındaki Farklar İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=_lEbx55BmSY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu