Film & Dizi Önerisi

Upgrade Film Konusu ve Oyuncuları

instagram takipçi hilesi

2018 yılı Avustralya yapımı Upgrade filmi, senaristliği ve yönetmenliğini Leigh Whannell’in yaptığı aksiyon ve bilim kurgu türünde bir yapımdır. 1 Haziran 2018 tarihinde vizyona giren film konusu ve oyuncu kadrosuyla, dikkatleri çekmektedir. Filmin yapımcılığını Jason Blum’a ait olan Blumhouse Productions yapmıştır. Filmin hikayesi ve türü yüksek teknoloji, düşük yaşamı tanımlayan bir dünya şekli olarak bilinen siberpunk kavramını karşılamaktadır. Günümüzün en çok ilgi çeken temalarından olan yapay zekanın hakim olduğu bir dünyada geçen filmin konusu ve oyuncu kadrosuna gelin birlikte bakalım…

upgrade 3 685x978

Upgrade Filminin Konusu

Siberpunk bir dünyada geçen aksiyon dolu hikaye, bir soygun anında felç kalan ve deneysel bir tedavi sonucunda vücuduna takılan bir çip sayesinde hayatını kontrol edebilen bir adamı konu almaktadır. Upgrade filminde hikaye gelecek zamanda geçmektedir. Yapay zekanın insanların hayatlarının merkezinde yer aldığı, konuşarak arabalarını evlerini kontrol ettirebildikleri bir dünyada yaşanmaktadır.

Ancak teknoloji ne kadar havalı görünse de her zaman dezavantajlarını da yanında getirecektir. Filmde son derece modern bir dünyanın içinde olabildiğince geleneksele bağlı yaşayan Grey ve Asha Trace adında mutlu bir çift bulunmaktadır. Bir gün kendi kendisine gidebilen akıllı otomobilleriyle seyahat ederken komutlarına uymayarak yoldan çıkan arabaları kaza yapar. Kaza onları kötü insanların yer aldığı bir bölgeye getirmiştir. Orada çıkan bir kaos ortamında kadın öldürür, kocası Grey’de felç kalır.

upgrade 3 685x450

Grey, artık yatağa mahkum kalır. Bir müşterisi olan Eron, kendisine bir tedavi sunar. Vücuduna yerleştirilen bir çip ile Grey yeniden hareket edip yürüyebilecektir. Teklifi kabul edip ameliyatla çipi taktıran Grey artık çipin işlemcisi olan Stem’le birlikte yaşamına devam eder. Ve karısının katillerini bulmak ve intikam almak için karar verir.

upgrade 4 685x456

Upgrade Filminin Oyuncu Kadrosu

Upgrade filminin başrol karakterlerinden Grey’i canlandıran isim 24, The O.C. dizisi ve Spider Man: Homecoming filmiyle tanınan Amerikalı oyuncu Logan Marshall-Green’dir. Filmin diğer başrol oyuncuları ise Melanie Vallejo, Steve Danielsen’dir. Eron rolünü canlandıran isim Harrison Gilbertson’dır.

Stem isimli çipte yer alan yapay zekanın sesini ise Simon Maiden seslendirmektedir.

Avustralya ve ABD ortak yapımı olan film, diğer benzeri tür ve yapımlara kıyasla çok düşük bir bütçeyle yapılmıştır. 3-5 Milyon dolar arası bir bütçeyle çekilen ve buna rağmen çoğu filmden daha başarılı olan bu ütopik dünyayı izleyiciye aktarmıştır. Filmin Imdb puanı 7.5’dir. Google Play Store‘dan kiralayarak veya Netflix’e abone olarak filmi izleyebilirsiniz.

Filmin Fragmanı

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu