Film & Dizi ÖnerisiListeler

Ünlü Ressamların Hayatını Anlatan Filmler

instagram takipçi hilesi

Sanat dallarından en yaratıcı olanının bir diğer sanat dalıyla en güzel şekilde izleyiciye aktarılmış hali: Ünlü ressamların filmleri! Geçmişten günümüze eserleriyle hayatlara dokunan değerli ressamların biyografik filmlerini merak edenler için listeliyoruz…

1- Van Gogh: Painted with Words

van gogh

Çok uzun zamanlardır sanatı içine alarak, Van Gogh’u anlatan film yapılmıştır. Fakat Van Gogh: Painted with Words, ressamın kendi sözleri, mektuplarından yola çıkılarak yapılmış çok başarılı bir belgesel drama ortaya koymuştur. 2018 yapımı filmde, Vincent Van Gogh’u canlandıran isim başarılı ingiliz aktör Benedict Cumberbatch’tir. Fransa’da Arles ve Auvers-sur-Oise’de yaşayan sanatçının o dönemki yaşantısına bakış sunan Van Gogh: Sonsuzlugun Kapısında isimli filmde alternatifleri arasında olsada Painted with Words filmini kaçırmamanızı öneririz.

2- Edvard Munch

edvard munch 2

1800’lü yılların en çok eleştirilen, Kuzey Avrupa’nın en tartışmalı sanatçılarından biri olarak bilinen Norveçli ressam Edvard Munch’ın biyografik filmidir. 1974 yapımı olan film, Ekspresyonist ressam Edvard Munch’ın otuz yıllık hayatını kapsamaktadır. Ünlü ressamın hayatını ve sanatını etki edenleri, ailesindeki durumlar ve hastalıkları, evli bir kadınla olan ilişkisi gibi pek çok konuya değinilmektedir.

3- Picasso ile Yaşamak

picasso 3

Ressamların söz konusu olduğu drama sanat filmleri listesi Picasso’suz olmaz. Ünlü ressam hakkında çok fazla belgesel vardır ancak bir filmle hayatını öğrenmek isteyenlere 1996 yapımı Picasso ile Yaşamak’ı önerebiliriz. Picasso: Creator and Destroyer isimli Arianna Huffington’un kitabından uyarlanan, Pablo Picasso‘nun acımasızlığına ve zulmüne dayanma gücü bulabilen sevgilisi Françoise Gilot’un hikayesi bahsedilir. Filmde Picasso’yu canlandıran isim ise Anthony Hopkins’dir.

4- Goya’nın Hayaletleri

goyanin hayaletleri 4

Başarılı yönetmen Milos Forman’ın önderliğinde yapılan İspanyol ressam Francisco Goya’nın yaşantısının anlatıldığı filmdir. Romantizm akımının önde gelen isimlerinden Goya’nın, 1792 yılının İspanya’sında Katolik Kilisesi karşısındaki zorlukları, sanatının doruğa ulaştığı dönemleri ve büyük aşkı Ines’le yaşamı ele alınır. Filmin başrollerini Javier BardemNatalie PortmanStellan Skarsgård paylaşmaktadır.

5- Big Eyes

big eyes 5 685x406

Filme ve afişe bakıldığından tam bir Tim Burton eseri olduğunu anlayabileceğiniz gibi, başarılı yönetmenin elinden çıkan Big Eyes, ünlü ressam Margaret Keane’in zorlu yaşamını anlatmıştır. Büyük gözlü çocukları resmederek ünlünen 1950’lı yıllardaki ressam Margaret Keane, kocasıyla arasında geçen yasal zorlukları ve çok zorlu başarı öyküsünü anlatmıştır. Ünlü ressamı canlandıran oyuncu ise Amy Adams’dır. Film, 2014 yılında yapılmıştır.

6- Maudie

maudie

Kanadalı ressam ve sanatçı Maud Lewis’in gerçek yaşamının anlatıldığı biyografik film 2016 yılında yapılmıştır. Romatoid artrit hastalığı bulunan ve geçimini sağlayabilmek adına sulu boyalarla noel kartları yapan ressamın zorlu hayatı, sanatı ve ilişkisi anlatılmaktadır. Muhteşem anlatımıyla filmin kadrosunda başrollerde Ethan Hawke ve Sally Hawkins bulunmaktadır.

7- Mr. Turner

Mrturner 7

Başarılı yönetmen Mike Leigh’in imzasını taşıyan Mr. Turner, İngiliz ressam J.M.W. Turner’ın yaşantısını konu almaktadır. Empresyonizm akımının öncülerinden olan döneminin dahi ve eksantrik ressamını anlatan film 4 dalda Oscar adayı olmuştur. Filmin başrolünde Timothy Spall bulunmaktadır. 2014 yapımı film, Spall’e Cannes’te en iyi erkek ödülünü kazandırmıştır.

8- Pollock

pollock 8

Pollock tablolarını bilenler zaten bilir, ancak henüz Jackson Pollock ile tanışmamışsanız bu film kesinlikle en iyi başlangıç olacaktır. Amerikalı ressam soyut dışavurumcu olan Pollock’un sorunlu yaşam öyküsü anlatılmaktadır. Ayrıca başrollerinde yer alan Ed Harris’in ilk yönetmenlik deneyimini yaşadığı filmdir. 2000 yapımı olan Pollock, en iyi yardımcı kadın Oscar ödülünü Marcia Gay Harden‘e kazandırmıştır.

9- Frida

frida 9 685x513

Meksikalı ressam ve sanatçı olan Frida Kahlo‘nun biyografik filmi olan Frida, 2002 yılında yapılmıştır. Hayden Herrera’nın kitabından uyarlanan Frida, adını duyduğumuzda akla gelen kaşlar, görünce hemen onun yaptığı resimleri, unutulmaz aşkını anlatmaktadır. Filmde, yaşadığı kaza sonrası sakatlık ve zorlu evliliğinin sürecinden bahsedilmektedir. 6 Oscar adaylığı olan filmde, Frida’yı ünlü oyuncu Salma Hayek canlandırmaktadır.

10- Basquiat

basquiat

Dünya çapında bilinen New York sokak sanatçısı olan Jean Michel Basquiat‘ın yaşamının anlatıldığı filmdir. 80’lerde ünlenen, şöhretle, uyuşturucu ve kimliğiyle mücadele eden sanatçıyı daha iyi tanımak için 1996 yapımı filme bakabilirsiniz. Ayrıca 2010 yapımı olan Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child belgeseli de bulunmaktadır.

Filmlerin fragmanları

https://www.youtube.com/watch?v=LmZTNreZI5I

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu