Üniversitede İlk Gün

İlk gün heyecanını azaltan tavsiyeler

instagram takipçi hilesi
Nihayet zorlu bir sürecin sonuna geldiniz. Yüzlerce deneme çözdünüz ve meyvesini aldınız. Üniversite’de ilk gün çok önemlidir. En iyi dostlukların adımlarının atıldığı ilk gün; neler yapılması gerektiğini yazımızdan okuyabilirsiniz:

1- İlk Gün Okula Gidilmeli mi? 

universite 800x448

Evet, tüm öğrencileri merakla beklediği soru. Ailesinden ve arkadaşlarından ayrılan her genç için ilk gün daha da zordur. Çünkü okulun ilk günü ders işlenmez ve tanışma süreci ile geçer. Zaten duygusal bir dönemde olan herkes, ilk gün gitmek istemez. Ancak bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Aksine ilk gün kesinlikle okula gidilmelidir. Çünkü ilk gün; arkadaş edinmek için en doğru gündür. İkinci ya da üçüncü günler okula gittiğinizde herkes arkadaş bulmuş olacaktır. Yalnız kalmak istemiyorsanız kesinlikle okula gitmeniz gerekir. 

2- İlk Gün Ne Giyilmeli?

ogrenciler 800x517

İlk gün kendinizi en çok yansıtan kıyafetleri tercih etmeniz gerekir. Olmadığınız biri gibi görünmemeniz en doğrusu olacaktır.

3- Nasıl Arkadaş Edinebilirim? 

arkadaslik 800x450

Sınıf ortamına girdiğinizde herkes sizin gibidir. Herkes aynı hisler içindedir ve herkes için arkadaş edinmek zordur. Bu nedenle atılgan olmanızda ve arkadaşlık teklifinde bulunmanızda fayda var. Görsel olarak beğendiğiniz bir kişiye yaklaşın ve güzel bir arkadaşlık için ilk adımı atın.

4- Ailemle Kayıt İçin Gitsem Bana Gülerler mi?

gencler 800x300

Hayır. Yeni bir şehirde yeni bir ortama aile ile birlikte gitmekten daha doğal bir şey yoktur. Ancak mümkünse yalnız gidip, bir an önce alışma sürecine başlayın.

5- Yurtta mı Kalmalı Yoksa Eve mi Çıkmalı?

genc 800x426

Üniversite hayatına başlarken yurtta yaşamanız en doğrusudur. Bilmediğiniz bir şehirde bilmediğiniz insanlarla eve çıkmaktansa yurtta kalmak en mantıklı adımdır. Yurtta kalırken kendinize bir arkadaş çevresi edinir, birkaç sene sonra edindiğiniz arkadaşlardan emin olursanız eve çıkarsınız.

6- Ya Üniversite Hayatı Beklediğim Gibi Çıkmazsa?

sosyal arkadaslik 1

Üniversite hayatı esasen lisenin devamı gibidir. Şöyle ki; liseye başlarken televizyonlardaki gibi bir hayat beklerken aslında gayet sıradan olduğunu gördük. Üniversite de dersler açısından sıradan gelebilir ilk etapta. Ancak derslere düzenli gittiğinizde aldığınız eğitimin ne kadar kapsamlı ve değerli olduğunu fark edeceksiniz. Karşınıza Türkiye’nin en güzel üniversitelerinde eğitim almış profesörler gelecek. Bu insanların eğitim tarzını ve öğrettiği bilgileri hayatınız boyunca unutamayacaksınız. Ancak sosyal hayat istiyorsanız bunu sadece siz yapabilirsiniz.

7- Nasıl Sosyal Bir Hayata Sahip Olabilirim?

sosyal arkadaslik

Sosyal hayat elde etmek istiyorsanız, girişken ve sıcakkanlı olmalısın. İnsanlarla iletişim kurabilmeyi bilmelisiniz. Sosyal kulüplere katılmayı ihmal etmemenizi de tavsiye ederim. Çünkü en güzel arkadaşlıklar sosyal kulüplerde başlar. Ayrıca sürekli aynı yerde yemek yiyip aynı kafede takılmamalısınız. Durmadan başka yerleri deneyimlemeniz yararınıza olacaktı.

8- Yoklama Almayan Derslere Gitmeli miyim?

ders 800x450

Evet! Kesinlikle evet! Bir dersi öğrenmenin tek yolu okula devamlı gitmek. Hoca “gelme” dese bile gitmeli ve öğrenmelisiniz o dersi. Yoksa sadece fotokopilerle işiniz çok zor olacaktır

BONUS:

Üniversite de de kızlar teklif etmiyor. Unutun bunu:)

https://www.youtube.com/watch?v=ezHTCNmhRQo

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu