Gezi RehberiTarih

UNESCO Dünya Mirası Listesinde,Görülmesi Gereken 10 Muhteşem Yer

instagram takipçi hilesi

Dünyayı tümüyle gezmek mümkün değil.Ancak gezmek için önceden belirleyip en güzel yerleri en değerli yerleri önceden belirleyip bir gezi planı yapabilirsiniz.Tabi ki bu sadece gezmeyi ve bu bütçeyi karşılayabilecek insanlara tavsiye edebiliriz. Ama yaşamayı sadece gezmek olarak algılayan ve öğrenmeye merak duygusunu gidermeyi çalışan kişilere de mutlak yardımcı olabilecek bir liste.

Bunun için önceden belirlenmiş en güzel yerleri koruma altına alan UNESCO ‘nun Dünya Mirası Listesi işinize yarayacaktır.Ancak UNESCO’nun neredeyse 1000’den fazla sit alanı bulunduğundan hepsini gezme olasılığınız olmayabilir. Bizler sizin için arkeofili.com’da yer alan ve derleyen Aysel Arslan  ‘ın yazısından yola çıkarak listelediği o 10 listeyi MaksatBilgi’de yer vermek istedik.

1000’den fazla koruma altına aldığı yerlerden,UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Mutlaka Gezilmesi Gereken 10 Yer aşağıdaki gibidir;

1. Angkor, Kamboçya

Angkor, Kamboçya ormanlarının tam da merkezinde bulunmakta ve  Hindu tanrısı Vişnu’ya adanmıştır.Bu şehir 9. ve 15.yy arasında var olan Khmer İmparatorluğuna başkentlik yapmış olup şehrin kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır.Bu kalıntılar ile bu şehir binlerce turist ziyaret etmiştir.

2. Akropolis, Yunanistan

Akropolis Yunanistan

Yunanistan’ın başkenti Atina’yı tepeden bakan bu güzel Yunan kalesi MÖ 5.yy’da inşa edilmiştir.Bu şehir şimdiye kadar sayısız tehdit altınca birçok savaş görmüştür.Atina’dan Akropolis’e ulaşım oldukça kolaydır.

3. Galapagos Adaları, Ekvador

Galapagos Adalar Ekvador

Galapagos Adaları, Büyük Okyanus’ta, Ekvador yakınlarında bulunmakta ve volkanik adalardan oluşan bir takım adadır. Charles Darwin (İngiliz doğa bilimcisi ), Galapagos adalarını keşfetmiş ve bu keşif onun evrim teorisini kurgulamasını yardımcı olmuştur. Günümüzde burada yaşayan insan nüfusu 25.000’in biraz üzerindeyken adalar sadece burada yaşayan envaiçeşit hayvan türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

4. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya

kapadokya ask vadisi

Başta uzaklara gitmekten bahsetmiştik.Ancak bu listede olmazsa olmaz denildi herhalde. Çünkü tüm dünyanın gerçektende merak edip gezmek istediği yerlerden biridir Kapadokya. Bu yüzden eğer yurt içi bir gezi düşünürseniz eğer mutlaka gezmenizi tavsiye ederiz.Zaten Dünya Mirası listesinde olup Dünyanın 7 Harikasından biri olarak bir zamanlar adından söz edilmişti. Nevşehir’de bulunan Göreme Milli Parkı ve Kapadokya erozyonlar sonucu yontulmuş olağanüstü kaya şekilleri ile çevrilidir.Bu yerde özellikle 7 -13. yy’da baskılardan kaçan Hıristiyanların buraya yerleşmesiyle önemli bir Hıristiyanlık merkezi haline gelmiştir.Bu sayede yerleşim sonucu birçok yer altı şehirler inşa edilmiştir.

5. Büyük Set Resifi, Avustralya

Avustralya’da bulunan Büyük Set Resifi birbirinden bağımsız 3000’den fazla resifle 600’den fazla tropik adadan oluşur.Büyük bir alanı kaplamaktadır.Hatta uzaydan bile görülmektedir. 1981’den beri koruma statüsünde olmasına rağmen, 2012’de yapılan bir araştırmaya göre mercanların yarısından fazlası iklim değişikliği gibi çeşitli faktörlerden dolayı yok olmuştur.

6. Hampi, Hindistan

Hampi Hindistan

Hampi, Hindistan’ın Karnataka eyaletinin kuzeyinde bulunan bir köydür.Burası bir zamanlar bir Hindu krallığı olan Vijayanagar İmparatorluğunun başkentliğini yapmış olan Vijayanagar kentinin büyük dev kalıntılarının üzerine kurulmuş. Hampi’deki anıtlar arasında fil ahırları ve Virupaksha Tapınağı da bulunmaktadır.

7. Iguazu Milli Parkı, Brezilya ve Arjantin

Iguaza Milli Parkı, Brezilya ile Arjantin’in sınırında bulunmaktadır. Olağanüstü manzaraya sahip olmasıyla,dünyada  görülmesi gereken yerlerden biri halindedir. Bu iki ülke arasındaki sınırdaki etkileyici yarı dairesel şelale yaklaşık 300 metre çapında ve 80 metre yüksekliğindedir. Bu Milli parkın içinde keşfedilmeyi bekleyen tropikal yağmur ormanlarında yaşayan canlı türleri de bulunmaktadır.

8. Los Glaciares Milli Parkı, Arjantin

Patagonya’nın güneyinde bulunan Los Glaciares Milli Parkı yaklaşık 727.000 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.Antarktika dışında en geniş buz örtüsüne sahip olma özelliğini de sahiptir. Perito Mereno Buzulu, bölgedeki en ünlü buzul olma özelliğini korumaktadır.

9. Machu Picchu, Peru

Machu Picchu Peru

Peru’da bulunan bu antik İnka şehri Machu Picchu,dünyada en çok fotoğrafı çekilmiş, bir koruma alanı ve gezi alanıdır.15 yy’dan kalma olduğu bilinen bu şehrin,İnka imparatoru Pachacuti tarafından inşa ettirildiği ile öngörülmektedir.  Şehrin deniz seviyesinden yüksekliği 2430 metredir. Ayrıca buraya ulaşmak için çeşitli  yürüyüş rotaları bulunmakta.

10. Mont Saint-Michel, Fransa

Mont Saint-Michel, Fransa’nın kuzeybatı sahillerine 1,5 km’den daha yakın olan Normandiya’da bulunan bir ada komünüdür. Bu alan surlarla  çevrili kasaba gotik stilde inşa edilmiş ve aslen Baş melek Mikail’e adanmıştır. Tamamen stabil değilmiş gibi görünmesine rağmen, yapı 11. yüzyıldan beri ayakta kalmayı başarmıştır.

Pilastikbeyin

İlginç ve gerekli bilgiler bazende işimize belki de yaramayan bilgilere bakıyorum.maksat bilgi olsun diye...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu