Yaşam

Uçakta Neden Telefon Kapatılıyor?

instagram takipçi hilesi

ucakta telefon acik kalirsa ne olur haber tekno 2

Uçaktaki en büyük önlemler arasında, tüm yolcuların telefonlarının kapatılması veyahut uçak moduna alınması yer alıyor. Öyle ki telefonunu kapatmamakta ısrar eden yolcu olursa, uçağın kalkış süresünde dahi gecikmeler yaşanabiliyor.

Uçakta telefon kullanımı için neden bu derece özen gösterildiğini merak ediyorsanız, bu makalemizde “Uçakta telefon açık kalırsa ne olur?” sorusu ile ilgili tüm detayları aktarıyor olacağız.

Uçakta telefon açık kalabilir mi?

“Uçakta telefon açık kalabilir mi?” ya da “Uçakta telefon açık kalırsa ne olur?” soruları ile ilgili tüm detaylara geçmeden önce belirtmek gerekirse, uçakta kablosuz internet hizmeti bile sağlanırken, ne yazık ki genel kullanımda telefonların kullanımına izin verilmiyor.

2017 en iyi 20 hava yolu sirketi turk hava yollari

Zaten böyle bir izin verilse bile uçuş süresince irtifaden dolayı uçakta telefonların çekmediği gerçeği ile karşılaşılacaktır.

Net olarak söylemek gerekirse, uçakta yolculardan telefonu uçuş moduna almalarının istenmesinin altında yatan temel neden, pilotların ve hava trafik kontrolörlerinin rahatsız edici seslere maruz kalmasından kaçınmaktır.

Konu ile ilgili bir pilot tarafından yayınlanan blog yazısından elde edilen bilgilere göre, bu uygulamanın temel nedeni, uçakta telefon kullanımının, aslında uçuş sırasında pilotların ihtiyaç duyacağı iletişimi etkileyebilme potansiyeli.

Uçakta telefon açık kalırsa ne olur?

Uçak içerisinde sürekli sinyal arayan veya sinyal yakalayan telefonlar, pilotların kullandıkları telsiz iletişiminde rahatsız edici sonuçlar ortaya çıkartabiliyor.

ucakta telefon acik kalirsa ne olur haber tekno 3

Daha öncelerinde cep telefonu sinyalinin uçağın elektrik ve telekomünikasyon sistemlerine etki edeceğine inanılmaktaydı. Ancak yayınlanan bu yazı ile beraber, aslında uçakta telefon kullanmanın en büyük etkisinin, parazit oluşturma suretiyle iletişime zarar verebileceği gerçeğine ulaşılmış oldu.

Pilot tarafından yapılan açıklamalara göre uçakta telefon kullanılırsa ve bu telefon sayısı çok fazla olursa, sadece kule ve diğer uçaklarla kurulan iletişimde parazit yapmakla kalmayacağı, üstüne üstlük “dit-dit-dit-dit” sesi gibi ve oldukça sinir bozucu etkiler oluşturuyor.

Aslında bu durum, halen daha günlük yaşamda kendini gösterebiliyor. Kimi ses sistemlerinde ve televizyonlarda, telefon yaklaştırıldığı zaman benzer parazitler ve rahatsız edici sesler gelmektedir. Tıpkı bu sesler gibi pilotların iletişim için kullandığı telsizler de etkilenmektedir ya da etkilenme ihtimali bulunmaktadır.

Özellikle de acil bir durumda kurulması gereken iletişimlerin bu şekilde aksatılması, uçakta telefon kullanımının neden yasak olduğu sorusuna net bir cevap verebiliyor.

Her ne kadar uçakta telefonla konuşmak için çeşitli atılımlar günümüzde kendini gösteriyor olsa da böyle bir durumda, uçağın cep telefonları sinyallerinden etkilenmemesi için özel önlemler alınmış olacaktır. Şu an için internet dışında aktif olarak uçakta cep telefonu kullanımı hiçbir hava yolu firması tarafından sağlanan hizmetler arasında bulunmuyor.

Havacılık dünyasında yer alan kurallar, daha önce ciddi problemlere yer açan olaylardan çıka gelmektedir. Dolayısıyla söz konjusu bu uçakta telefonların kapatılması veya uçakta telefonların uçak moduna alınması gibi maddeler, ciddi örnekler ile tecrübe edildikten sonra kural olarak devam etmiştir.

Uçakta Telefon Kapatılmazsa Ne olur? İle İlgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu