Beslenme ve DiyetKişisel BakımYaşam

Turpun Faydaları Neler?

instagram takipçi hilesi

Turp aşağıda belirttiğimiz faydaları sayesinde , her zaman mutfağınızda bulunduracağınız bir sebze olacak. İşte Turpun Faydaları:

1. Hemoroit:

Turpun Faydaları denilince, posa ve sindirilemeyen karbonhidratlar bakımından çok zengindir. Bu içerik, sindirimi kolaylaştırarak su tutar ve böylece de kabızlığı iyileştirir. Kabızlık, hemoroit oluşumunun temel sebeplerinden biridir. Turp ayrıca hemoroit oluşan bölgeye de rahatlık sağlar.

turp

2 .Zayıflama:

Turp tok tutan bir sebzedir. Midenizi doldurur ve size yüksek kalori vermeden açlığınızı bastırır. İçerdiği düşük düzeyde sindirilebilir karbonhidrat, yüksek posa ve su miktarından dolayı kilo vermek isteyenler için vazgeçilmez bir besindir.

3. Cilt Bozuklukları:

Turpta bulunan C vitamini, fosfor, çinko ve bazı B vitamini çeşitleri cilt için oldukça yararlıdır. İçerdiği yüksek miktardaki su, cildinizin nemlenmesine yardımcı olur. Ezilmiş çiğ turp, iyi bir temizleyicidir ve cilt maskesi olarak etkili sonuçlar verir.

4. Böcek Isırıkları:

Kaşıntı önleyici özelliği sayesinde böcek ısırıkları ve arı sokmalarında etkili bir tedavi yöntemidir. Turp suyu ağrıyı azaltır, şişikliği indirir ve hasarlı bölgenin yatışmasına yardımcı olur.

5. Ateş:

turp'un faydaları
Turpun Faydaları denilince akla gelen şeylerden biri de Vücut sıcaklığını düşürerek ateşe bağlı iltihaplanmayı hafifletir. İyi bir dezenfektan olduğu için ateşe neden olan enfeksiyonla da savaşır. Böylece iyileşme sürecine katkıda bulunur.

6. Solunum Rahatsızlıkları, Bronşit ve Astım:

Turpun tıkanıklıkları önleyici etkisi vardır. Solunum sistemi elemanları olan burun, boğaz, nefes borusu ve akciğerlerdeki tıkanıklığı önleyerek, soğuğa bağlı enfeksiyon, alerji ve diğer sorunların giderilmesini sağlaması. Vitamin bakımından zengin içeriği ile solunum sistemini enfeksiyondan korur.

7. İdrar Yolu Rahatsızlıkları:

Bir diüretik (idrar söktürücü) olarak turp, idrar oluşumunu artırır. Turp suyunun, iltihabı ve idrara çıkıldığında hissedilen yanmayı tedavi edici etkisi vardır. Böbrekleri temizler. Boşaltım sistemi ve böbreklerde oluşabilecek enfeksiyonlara engel olur.

8. Karaciğer ve Safra Kesesi:

Turpun karaciğer ve safra kesesi fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri vardır. Safra, bilirubin, asitler ve enzimlerin yapımı ve akış düzenini ayarlar. Ayrıca iyi bir detoks ajanı olarak kandaki fazla bilirubini uzaklaştırır.

9. Böbrek Sorunları:

İdrar söktürücü, temizleyici ve dezenfektan olarak turp birçok böbrek rahatsızlığının tedavisinde olumlu sonuçlar verir. Diüretik özelliği böbrekte birikmiş toksinlerin akıp gitmesini sağlar. Temizleyici özelliği sayesinde böbrekleri arındırır.

10. Sarılık:

Turp, karaciğer ve mide için son derece faydalıdır. Ayrıca çok iyi bir detoks ajanıdır. Kanı temizler. Kanı bilirubinden temizlediği ve sonrasında bilirubin oluşumunu kontrol altında tuttuğu için sarılık tedavisinde mucizevi sonuçlar verir. Ayrıca sarılık esnasında, kana taze oksijen sağlayarak kandaki kırmızı kan hücrelerinin yıkımını da kontrol altında tutar.

Turpun Faydaları ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu