Bilim ve Keşif

Türksat 5A Uydusu Özellikleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Türksat 5A Uydusu Nedir?

instagram takipçi hilesi

Türkiye’nin beşinci nesil uydusu olan Türksat 5A uydusu, 7 Ocak 2021 Perşembe’yi, 8 Ocak 2021 Cuma sabahına bağlayan gece saat 05:26’da başarılı bir şekilde fırlatıldı. Fırlatma işlemi Elon Musk’un sahibi olduğu SpaceX şirketi tarafından gerçekleştirildi.

Fırlatma işleminin ardından Türksat 5A uydusu nedir, ne işe yarar gibi sorular merak edilmeye başlandı. Türksat 5A‘nın %20’lik bir kısmı milli teknoloji ve imkanlar ile geliştirildi. Üretim tamamı Türkiye’de gerçekleşti. Türksat 5A’nın en önemli noktalarından bir tanesi de yerli teknolojilerin kullanıldığı ilk haberleşme uydusu olmasıdır.

Türksat 5A

Türksat 5A Uydusunun Özellikleri Nedir?

8 Ocak 2021 Cuma saat 05:26’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral Üssü‘nden fırlatılan Türksat 5A yerli ve milli teknolojilerin kullanıldığı ilk haberleşme uydusu olma özelliği taşımaktadır.

Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin Falcon 9 roketi ile fırlatılan eni haberleşme uydumuz 31 derece doğu yörüngesinde hizmet verecektir. Aynı zamanda bu uydu, manevra ömrü sebebi ile yörüngede yer alan yörünge ve frekans haklarını 30 yıl koruyabilecek.

5A uydusu, 2011 yılının Eylül ayında imzalanan antlaşmaya göre “Türksat and Turkish Aerospace Industries (TAI)” tarafından Türkiye’de geliştirilmiş ve üretilmiş bir uydudur. Türksat and Turkish Aerospace Industries (TAI)‘nin Ankara’da bulunan Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET)’de üretilmiştir.

Türksat 5A

%20 oranında yerli imkanların kullanıldığı Türksat 5A’da Airbus şirketi ile ortak çalışılmıştır. Yakın zamanda Türksat 5B uydusu da daha yüksek yerli imkanlar ve teknolojiler kullanılarak üretilecektir. İleride ki hedef ise Türksat 6B uydusunun %100 yerli imkan ve teknolojiler ile üretilmesidir.

5A uydusu, 12 kW (Kilowatt) elektrik güç birimi ile çalışacaktır. 3,5 ton ağırlığa sahip olan uyduda Eurostar-3000EOR sistemi üzerine kurulmuştur.

5A Uydusu Ne İşe Yarar?

5A uydusu, bir haberleşme uydusudur. 1728 Megahertz kapasite ile  hem veri haberleşmesi hem de televizyon yayıncılığı gibi hizmetleri verecektir.

5A uydusu, Türkiye, Avrupa, Güney Afrika, Orta Batı Afrika, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz coğrafyalarını kapsamaktadır.

Türksat 5A

Türksat 5A Uydusu ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=NpvdJIpua3c

Kaynak
MilliyetHürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu