Hastalıklar

TURKOVAC Aşısı Etkileri ve Yan Etkileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Covid 19 ile mücadelemiz tüm hızıyla devam ediyor. Covid 19 ve varyantlarında korunmanın etkili yolu kuşkusuz aşı vurulmaktır. Biontech ve Sinovac ülkemizde tercih edilen yaygın aşılar arasında yer alıyor. Son zamanlarda yerli korona virüs aşısı olan TURKOVAC’a karşı da oldukça yoğun ilgi oluşmuş durumda. Bu yazımızda sizin için TURKOVAC aşısı etkileri ve yan etkileri hakkında detaylı araştırma yaptık.

TURKOVAC Aşısı Etkileri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Turkovac aşısı etkileri ve yan etkileri

Aşı vurulan ya da vurulmayı planlayan kişiler en doğru tercihi yapmak ister. Özellikle üçüncü ve dördüncü doz aşı vurulacak kişiler, korona virüs ve varyantlarına karşı en etkili olan seçeneğin hangisi olduğunu araştırır.

Hal böyle olunca TURKOVAC’ta en çok araştırma yapılan aşılar arasında yer alır. Aşıya acil kullanım onayı verilmiştir. Bu durumda birçok kişi yerli aşıya güvenerek tercihte bulunur. Fakat aşı vurulmadan önce etkilerinin ve yan etkilerinin iyi şekilde araştırılması gerekir.

TURKOVAC Aşısı Etkileri Nelerdir?

Turkovac aşısı etkileri ve yan etkileri

Aşı çalışmaları uzun süren araştırmalar sonucu noktalanır. Her aşı türü birçok teste tabii tutulur. Yapılan testlerin sonucunda olumlu cevap alınırsa aşı piyasaya sürülür.

TURKOVAC üzerinde de çeşitli testler yapılmıştır. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, TURKOVAC hakkında yapılan çalışmaları anlattı. Mustafa Çalış’ın belirttiği üzere aşı transgenik fareler üzerinde test edilmiş, olumlu sonuçlarla karşı karşıya kalınmıştır.

İlk olarak farelere aşı yapılmıştır, ardından alfa varyantı verilmiştir. Testin sonucunda aşının %100 oranında etkili olduğu saptanmıştır. Aynı fareler, aşının ardından delta varyantına maruz bırakılmıştır. Bu durumda da farelerin hastalanmadığı görülmüştür. Aşı vurulmayan ve delta varyantına maruz bırakılan farelerin öldüğü de çalışmalarla saptanmış önemli ayrıntılar arasında yer alır.

Ancak aşının Omicron varyantına karşı etkileri henüz saptanmamıştır. Bilim insanları, Omicron varyantına karşı da çalışma yaptığını belirtir.

TURKOVAC Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

covid-19 aşısı

Aşı çalışmalarında gönüllü kişiler belirlenir ve çeşitli testler yapılır. Yapılan testler sonucunda yan etkiler belirlenir. Dünya üzerinde aşı çalışmalarında standartlara uygun çalışmalarda bulunulur. TURKOVAC için de yapılan çalışmalar sonucunda ciddi yan etkilerle karşılaşılmamıştır.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara bu konuda önemli bilgiler vermiştir. Elde edilen ön verilere göre, TURKOVAC vurulan kişiler covid-19’u ağır geçirmemiştir. Hatırlatma dozunu TURKOVAC vurunan kişilerin antikorlarında da artış saptanmıştır.  Aşı hakkında yan etki çalışmaları araştırılmaya devam edilmektedir.

Ayrıca Sağlık Bakanı Fahreddin Koca da Ankara Şehir Hastanesinde TURKOVAC aşısını vurundu. Hatırlatma dozu olarak TURKOVAC’ı seçen Koca, aşının şehir hastanelerinde uygulanmaya başladığını da belirtti.

TURKOVAC Aşısı Etkileri ve Yan Etkileri Nelerdir? Videoları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu