Yaşam

Türklere Has Hareketler

Başka Ülkelerde Göremeyeceğiniz Garip Türk Hareketleri

instagram takipçi hilesi

Medeniyetler beşiği Türkiye, birçok özelliği ile ön plana çıkar. Özellikle yardımseverlik ve ev sahipliği ile başka ulusları kendine hayran bırakan Türkiye’de görülen garip davranışları, başka ülkede asla göremezsiniz. İşte Türklere has özellikler:

1- Araba Park Eden Kişiye Yardım Etmek

Aracını park eden kişi, yardım istemese dahi birçok insan yardım etmeye hazırdır. Bir anda arabanın arkasına bir kişi geçer ve “sağ yap, sol yap, direksiyonu topla” gibi komutlar verirler. Ardından park etme işlemi bittiğinde arabanın arkasına vurarak “işlem tamam” demek isterler.

2- Araba Camına Yazı Yazmak

beni yika 800x602

Kirli araba camı gören tüm Türkler hemen yazı yazarlar. İçgüdüsel olarak vazgeçilmez olan bu alışkanlık bazen de karlar üzerine yapılır. Genelikle yazılan yazılar “beni yıka,  beni çimdir” şeklindedir.

3- Arkadaşın Üstüne Araba Sürmek

ustune araba surmek 800x416

Tanıdığı birini yolda görünce şaka yapmak olmazsa olmaz insan davranışları arasındadır. Fakat arkadaşın üstüne araba sürerek  korkutmaktan zevk almak sadece Türklere has bir davranıştır.

4- Kafaya Kuş Pisleyince Piyango Bileti Almak

kus pislemesi 800x457

Kafaya pisleyen kuşu şans olarak düşünen birçok Türk, soluğu en yakın milli piyango idaresinde alır. Genellikle sayısal loto ya da kazı kazan oynayan Türkler büyük ikramiye kazanacağına inanırlar.

5- Yeni Atılmış Betona İsim Yazmak

betona isim 800x521

Betonun üzerine unutulmaz bir işaret koymak Türklere has bir davranıştır. Bu sayede betona isim yazan vatandaş her o yoldan geçtiğinde kendini gururlu hisseder.

6- Ağaca Tarih Yazmak

Ağaca tarih yazma alışkanlığı ne kadar yanlış olursa olsun Türkler arasında vazgeçilmez olan davranışlardandır. Fakat kesinlikle bu alışkanlığın bırakılması gerekir.

7- Misafirlikteyken Aç Olduğunu Söyleyememek

misafir 800x416

Misafirlikte gelen konuğa “aç mısın?” diye sormak adettendir. Fakat gelen konuk da asla aç olduğunu söyleyemez. Bunun yerine ne kadar aç olursa olsun “Hayır, ben tokum. Zahmet etmeyin” derler. Fakat  buna rağmen ev sahibi kesinlikle yemek hazırlayıp konuğunu doyurur.

8- Pil Bitince Isırmak

Kumanda pili bittiğinde diğer milletler pili çöpe atar. Fakat Türkler biten pili ısırmaya devam eder. Isırarak çalıştırılan pilin bir süre daha kullanılabileceğine inanırlar.

9- İş Makinelerini İzlemek

is makinesi 800x450

Türkiye’de ne yol çalışması ne de inşaat biter. Hal böyle olunca tüm sokaklar sinema salonuna dönüşür. Birçok orta yaş ve üstü Türk vatandaşı bir araya gelerek yol çalışmalarını izlerler.

10- Yüzmeyi Öğretirken Boğma Şakası Yapmak

bogma sakasi 800x448

İki kişi denize gider. Bunlardan birincisi yüzmeyi biliyordur ve arkadaşına yüzmeyi öğretmek ister. Fakat öncesinde mutlaka bir boğma şakası yaparak işe başlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu