Anne ve Çocuk

Masal ve Hikaye Okumanın Çocuklara Faydaları

instagram takipçi hilesi

Çocuklukta dinlediğiniz hikaye ve masalların size neler kazandırdığını biliyor musunuz? Eğer bilseydiniz, kesin büyüklerinizin size daha fazla hikaye ve masal okumasını isterdiniz. Çünkü kitaplar, karşınızdaki kişide eğitsel psikolojik hedeflere ulaşmak için en etkili yoldur. Ancak gecikmiş sayılmazsınız, bu etkin öğretim yolunu çocuklarınızın eğitiminde kullanabilirsiniz. İsterseniz kitap okumaya başlamadan önce masal ve hikaye okumanın çocuklara faydaları hakkında detaylı bir bilgi sahibi olalım.

Masal ve Hikaye Okumanin Cocuklara Faydalari 1

Masal ve Hikaye Çocuğunuzun İç Dünyasına Nasıl Etki Eder?

Gerçek veya gerçeğe yakın olayların aktarıldığı hikayeler, az sayıdaki karakteri ile kolay anlaşılır. Belirli bir olay örgüsü ile anlatılması ve kısa olması ile de çocuğunuzun beyni tarafından kolay kavranır. Böylelikle gerçek bir olayı veya iletmek istediğiniz mesajı kendisine pratikçe anlatabilirsiniz. Çocuğunuzun yanlış bulduğunuz alışkanlıklarının değiştirmesini sağlayabilir, doğru ve kazanması gereken alışkanlıkları ise kolayca edinmesine yardımcı olabilirsiniz.

Zeka geliştirici masallar ise birbirinden özel kahramanları ile bir olayı zamana ve olaya bağlı kalmaksızın çocuklara aktarmanın en etkili yoludur. Çoğunlukla tekerlemelerle başlayan masallar, akıcı ve kolay anlaşılır şekilde kaleme alınır. Bunun yanında tüm detayları, kahramanların ne yaşayacağı ve sonunun ne olacağı çocuklar üzerinde merak uyandırır. Böylelikle iyilikler yüceltilir, kötüler eleştirilir ve verilmek istenen ders hedefine yani çocuğunuza kolay ulaşır. Üstelik bu mesajları, 2 yaşından itibaren kalın kartondan veya bezden tasarlanan kitaplar ile vermeye başlayabilirsiniz.

Masal ve Hikaye Okumak Çocuğunuza Ne Kazandırır?

Masal ve Hikaye Okumanin Cocuklara Faydalari

Öncelikle söylemeliyiz ki çocuklarını bilinçli yetiştirme gayretinde olan pek çok ebeveyn, masal ve hikaye okumanın çocuklara faydaları hakkında derin bir araştırmaya girer. Çocuklarına hangi yaşta ne tür kitaplar okuması gerektiğini araştırır. Sadece araştırmak ve kendisi okumakla kalmaz çevresindekilere hikaye oku diye telkinde bulunur. Çünkü zeka geliştirici masallar ve hikayeler ne kazandırır çok iyi bilir ve bunu deneyimler. Bir anne veya babanın çocuklarına yaşlarına göre özel hazırlanmış kitaplar okuması, bakın onlara neler kazandırır;

 • Öncelikle hayal gücü genişler ve yaratıcılığı artar.
 • Zekasını geliştirir.
 • Merak duygusunu artırarak öğrenme isteğini geliştirir.
 • Ebeveynleri ile arasında olan güven duygusunu geliştirir.
 • Kişilik gelişimini destekler.
 • Kendi dünyalarında yüz yüze geldikleri zorlukları aşmalarını kolaylaştırır. Onlara çıkış yolu gösterir.
 • Doğru ile yanlışı ayırt etmelerini sağlar.
 • Olaylar karşısında mantık yürütmelerini sağlar. Böylelikle neden-sonuç ilişkisini kolaylıkla kurar.
 • Sorumluluğu, empatiyi, sevgiyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı ve arkadaşlığı öğretir.
 • Çocuklarınızın okuma ve dinleme becerilerini geliştirir.
 • Toplumsal kültür ve değerleri anlamasına yardımcı olur.

Ünlü şair Jonathan Swift’in dediği gibi “Kitaplar beynin çocuklarıdır. Çocuklarınıza anlatmak veya öğretmek istediklerinizi, hikayeler ve masallar ile pratik bir şekilde aktarabilirsiniz. Çünkü bir çocuğun dilinden en iyi yine bir çocuk anlar. Bir ebeveyn olarak mottomuz şu olsun. “En azından çocuğunuza yatarken bir tane hikaye oku! “Ya da tekerlemeler ile süslediğin bir masal anlat. Böylelikle onun hayal gücünü geliştir ve hayata hazırla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu