Gezi Rehberi

Türkiye’de Bulunan En İyi Kayak Pistleri

instagram takipçi hilesi

Türkiye’de Bulunan En İyi Kayak Pistleri.. Türkiye, dört mevsimi birden yaşayabilen dünyanın sayılı şanslı ülkelerinden biridir. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili ve yeryüzü şekilleri de büyük çeşitlilik gösteriyor. Türkiye’de soğuk bir kış gününü, batıdan doğuya gidildikçe artan yükseklik farkıyla keyifli bir ana dönüştürmek için en keyifli seçeneklerden biri kayak merkezini ziyaret etmek olarak bilinir.

turkiyede bulunan en iyi kayak pistleri5

Her yıl Kasım ve Aralık aylarında başlayan ilk kar yağışının ardından kayak alanı beyaz bir battaniyeyle kaplanır ve size temiz havanın ve bozulmamış karın tadını çıkarmanın, heyecan verici kayak ve açık hava etkinliklerinin keyfini çıkarmanın eşsiz bir deneyimini sunar. Yaz aylarına sıkıştırılmış geleneksel tatiller için kayak merkezleri farklı seçenekler olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de Bulunan 6 En İyi Kayak Pisti

Ilgaz Kayak Merkezi (Kastamonu)

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ve Çankırı illeri arasında bulunan Ilgaz Dağları üzerinde yer alıyor. Yaklaşık olarak 2 bin 850 metre yüksekliğinde olan Ilgaz Kayak Merkezi ve Dağı, Aralık ve Nisan ayları arasında geniş bir dönemi kapsamaktadır. İki adet pisti bulunan kayak merkezinin içerisinde konaklama ve yemek-içme tesisleri de bulunuyor.

Uludağ Kayak Merkezi (Bursa)

turkiyede bulunan en iyi kayak pistleri1

Uludağ Kayak Merkezi, Türkiye’nin en eski ve en tanınan kayak merkezlerinden birisi olarak bilinir. Toplamda 11 adet ana pisti bulunan Uludağ Kayak merkezinde alpin usulü, cross country, heliskiing ve snowboard yapma alanları bulunur. Kuzeybatı ve Güneydoğu doğrultusuna uzanan Uludağ Kayak Merkezinde dağın en yüksek noktası ile göller bölgesinde yer alan 2 bin 543 metrelik tepe bulunmaktadır.

Uludağ Kayak Merkezinde 1933 yılında inşaa edilen otel ve şehre bağlantı sağlanabilen yollar bulunmaktadır. 1963 yılında hizmete açılmış olan Türkiye’nin ilk teleferiğine Bursa kent merkezinden yol bağlantısı bulunuyor.

Erciyes Kayak Merkezi (Kayseri)

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri şehir merkezine 25 km uzaklıktadır. Kayak merkezinin zirvesi, 3 bin 916 metre yükseklikte, soyu tükenmiş bir volkanik dağ olan Erciyes Dağı’nda bulunuyor. İç Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes’in kuzey yamacına Tekir Yaylası denir ve kayak merkezi burada bulunur. Kayak tesisleri 2000 150 metre ile 3 bin 400 metre arasında yer almaktadır. Parkurun eğimi %10 ile %50 arasında değişmektedir.

Türkiye’nin en uzun telesiyejlerinden birine sahip olan Erciyes Kayak Merkezi, ekipman kiralama ve kayak eğitimi gibi hizmetler de sunuyor. Tesis için en yoğun dönem, Aralık ve Mart ayları arasında kar kalınlığının arttığı dönemdir. Erciyes, dünyanın en önemli uçurtma sporları mekanlarından biridir. Kışın rüzgarlı ve etrafta ağaçsız, otelin önünden başlayıp otele dönüş, Erciyes’i uçurtma uçurmak için özel bir yer haline getiriyor.

Palandöken Kayak Merkezi (Erzurum)

Palandöken Kayak Merkezi, kaliteli tesisleri ve birbirinden güzel parkurları ile her seviyeden kayakçıyı kendine çekmektedir. Türkiye’nin en popüler kış turizmi merkezlerinden biridir. Palandöken Dağları’nın 70 kilometrelik bölümü 1993 yılından bu yana kış turizmi merkezi ilan edildi. 2011 yılında Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarına ev sahipliği yaparak dünya çapındaki kalitesini bir şekilde gösterdi.

FIS tarafından dev slalom ve slalom yarışmaları için tescillenmiş 2 pisti bulunmaktadır. Palandöken’de 7 kolay, 8 orta, profesyonel (zor) ve 4 doğal parkur bulunmaktadır. Yamaç paraşütü, dağcılık, snowtubing, paintball gibi farklı aktiviteler yapılabilen bu merkezde, Uluslararası Kayak Federasyonu’na (FIS) kayıtlı iki pist servisi bulunuyor. Konaklama ve restoran gibi işletmelerin de yer aldığı merkez, Erzurum şehir merkezine yaklaşık 4 km uzaklıktadır.

Sarıkamış Kayak Merkezi (Kars)

turkiyede bulunan en iyi kayak pistleri2

Sarıkamış Kayak Merkezi, Doğu Anadolu’da Kars’ın Sarıkamış ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Alahuk Dağları Milli Parkı içinde yer alan kayak merkezi, kar kalitesi ve kaliteli pistleri ile Avrupa’nın en önemli kayak merkezlerinden biridir. Berrak kar sadece İsviçre’de, Alplerde, dünyada görülebilir. Sarıkamış’ta, havadaki kar tanelerinin karlı havalarda kristal gibi görülebilmesi, kayak tutkunlarını cezbediyor.

Kristal Kar Taneleri, yapışmaz giysilerle de bilinir. 2.200-2.900 metre yükseklikteki bir plato üzerinde yer alan ve çınar ormanlarıyla çevrili olan kayak merkezi, son dönemde bölgeye yatırım yaparak ün kazanan kayak merkezlerinden biri haline geldi. Kayak merkezi günde 15.000 kayakçıyı ağırlayabilir ve kayak sezonu 10 Aralık – 10 Nisan arasıdır. Sarıkamış’ta Alp ve Kuzey disiplini kayağı, kayak safarileri, kızak ve snowboard yapılabilmektedir.

Zigana Kayak Merkezi (Gümüşhane)

Zigana Kayak Merkezi, Doğu Karadeniz bölgesindeki tek kayak merkezidir. Kayak merkezi Gümüşhane’nin Torul ilçesindeki Zigana Dağı’nda yer almaktadır. Bu tesiste özellikle hafta sonları kar motosikleti ve kızak gibi çeşitli aktiviteler ile kayak yapmanın yanı sıra karın tadını çıkarmak isteyenlerin adresi haline gelmiştir. Ormanla çevrili kayak merkezindeki kar kalınlığı kışın 100-150 cm’ye ulaşıyor.

turkiyede bulunan en iyi kayak pistleri4

Kayak merkezinin toplam pist uzunluğu 661 metredir. Zigana’da kayak yapmayanlar için kayak eğitimi ve ekipmanı kiralamak için tesisler de bulunuyor ve kayak alanı Ocak ayı başlarında açılıyor. Zigana evreninde 1.900 metre ve 2.500 metre irtifalarda bulunan pistler, Mart ayı sonuna kadar hizmet verecek. Kayak merkezine Gümüşhane ve Trabzon’dan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de Bulunan En İyi Kayak Pistleri İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=jwcQdi6dT9I

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu