Kişisel Finans

Türkiye Kart Nedir?

instagram takipçi hilesi

Türkiye Kart
Türkiye kart nedir özellikle son dönemlerde gerçekleştirilen ve tüm ülkede ortak kullanım sağlayacak bir kart tasarlama fikrinin ortaya atılmasının ardından sıklıkla araştırılmaya başlandı. Bilhassa öğrenciler için toplu taşıma hizmetlerinde kullanılan kartların her şehir için farklı olması büyük zorluk yaratmaktaydı.

Her şehirde farklı bir kart çıkarmak için sayısız işlem ve belgeyle uğraşılması özellikle öğrenciler için büyük bir külfet durumundaydı. Ancak tasarlanan Türkiye kart ile bu durumun önüne geçildi. Bu sayede tek bir kart ile Türkiye’nin her yerinde başta toplu taşıma olmak üzere pek çok ödeme işlemi büyük bir kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

turkiye kart 2

Türkiye Kart Ne İşe Yarar?

Türkiye Kart birçok alanda aktif olarak kullanılabilecek bir kart çeşidi olarak bizlere sunuluyor. İlk olarak esas kullanım amacı ülkenin her yerinde geçerli olan bir toplu taşıma kartı olması. Ancak bunun yanı sıra birçok işlevi daha bulunuyor.

Vergi ödemeleri, belediye harçları, pos ya da atm cihazları, taksi ücreti ödemeleri gibi pek çok ödemeyi bu kart sayesinde yapabilmek mümkün. Öte yandan kartla anlaşması bulunan çeşitli iş yerlerinden de bu kartla alışveriş yapabilmekte mümkün kılınıyor.

Ek olarak TCDD tarafından sunulan ulaşım hizmetlerinin ödemesinde de bu kartın geçerli olması planlıyor. Ek olarak Başkentray, Gaziray ve İzban gibi büyük şehirlerde aktif kullanılan toplu taşıma hizmetlerinde de kullanılabilmesi amaçlanmakta.

turkiye kart 3

Türkiye Kart Hangi İllerde Var?

İlk olarak Konya’da pilot uygulamayla hayata geçen bu kartla toplu taşıma başta olmak üzere pek çok işlem Türkiye’nin her yerinde tek kartla gerçekleştirilebilecek. Konya’da gerçekleştirilen pilot uygulamanın oldukça başarılı olmasıyla beraber diğer illere de Türkiye kart uygulamasının yayılmasına karar verildi.

Şimdilik uygulama Konya’nın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı bağlamında 6 ilde daha kartın kullanıma açılması planlıyor. 2023 yılının sonuna kadar 6 ilde daha kart kullanıma açıldıktan sonra ilerleyen süreçlerde tüm illerde kullanıma açılması amaçlanıyor.

Türkiye Kart İle İlgili Videolar

Elifnur Özcan

Yaklaşık 5 senedir aktif olarak içerik yazarı olarak çalışmaktayım. Çok sayıda web sitesi için çeşitli konularda içerikler hazırladım. Ancak özellikle bilgi verici ve okuyucuya birşeyler katacak içerikler hazırlamaktan keyif duyuyorum. MaksatBilgi ailesine henüz yeni katıldım. Ancak işinize yarayacak ve okurken keyif alacağınız içerikler hazırlayacağıma inanıyorum. Şimdiden keyifli okumalar :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu