PolitikaYerli Erkek Ünlüler
Trend

Turgut Altınok Kimdir?

instagram takipçi hilesi

turgut altinok kimdir 2
Tam adı:Turgut Altınok
Doğum tarihi: 1962
Doğum yeri: Aşıkoğlu köyü, Balâ ilçesi, Ankara
Boyu:
Burcu: Koç
Ailesi: Günaydın Altınok (Kardeşi)
Eşi: Süreyya Altınok
Çocuk (ları): Aybüke (1982), Hacı Mehmet (1984), Ayça (1990), Fatih Furkan (1997)
Mesleği: Siyasetçi, Avukat
Eğitimi: Kalaba lisesi, Fevzi Atlıoğlu İlkokulu, Azerbaijan International University
Partisi: Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)
Aktif Yılları:
Resmi Web sitesi: http://www.turgutaltinok.com.tr/
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Turgut Altınok Kimdir? Keçiören Belediye Başkanı ve AKP’nin 2024 Yerel seçimlerinde Ankara Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok, Ankara’nın Balâ ilçesinin güzel köylerinden biri olan Aşıkoğlu’da, 1 Nisan 1957 tarihinde dünyaya geldi.

İlkokulu Keçiören Fevzi Atlıoğlu İlkokulu’nda tamamladı ve ortaokul ile lise eğitimini Keçiören Kalaba Lisesi’nde başarıyla tamamladı. Hukuk alanında yükseköğrenim için tercih ettiği Azerbaycan Uluslararası Üniversitesi’nde başarılı bir şekilde avukatlık diplomasını elde etti.

Türk-Azerbaycan ilişkilerine sağladığı katkılardan dolayı Azerbaycan Vektör Uluslararası İlim Merkezi tarafından fahri doktora unvanı ile ödüllendirilen Turgut Altınok, aynı zamanda Kazakistan Abay Devlet Üniversitesi’nde profesörlük unvanına layık görüldü.

Gençlik yıllarında Ülkü Ocakları’nda aktif olarak görev alan Altınok, 25 yaşında Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Keçiören İlçe Başkanlığı’na getirildi ve daha sonra MÇP Ankara İl Başkanlığı ve Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği gibi önemli görevlerde bulundu.

12 Eylül Darbesi sonrasında Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) katılan Altınok, 1994 yerel seçimlerinde MHP’den Keçiören Belediye Başkanı olarak seçildi. Ancak, 1999 yerel seçimlerinde MHP’den istifa ederek Fazilet Partisi’ne geçti ve aynı yıl Keçiören Belediye Başkanlığı için tekrar seçildi.

Fazilet Partisi’nin kapatılması üzerine AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan Altınok, 2004 yerel seçimlerinde AK Parti’den Keçiören Belediye Başkanı olarak bir kez daha seçildi.

2009 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışa giren ancak kaybeden Altınok, 2014 yerel seçimlerinde Büyük Birlik Partisi’nden Keçiören Belediye Başkanlığı için aday oldu, ancak %30,3 oy alarak ikinci sırada yer aldı.

2019 yerel seçimlerinde AK Parti’ye dönerek Keçiören Belediye Başkanlığı için aday olan Turgut Altınok, kazanarak Keçiörenli’lerin teveccühünü bir kez daha kazandı. Altınok, “Makamımız Sokaklardır” ilkesiyle yola çıkarak Keçiören’e birçok büyük eser kazandırdı. En Büyük Kapalı Deniz Dünyası Projesi, En Büyük Açık Hava Akvaryumu, Çeşmeler, Saat Kulesi, Şelaleler, 500’e yakın Park – Bahçe ve Spor Kompleksleri, Yürüyüş Yolları, Gül Bahçeleri, İhtiyaç Sahiplerine Destek Programları gibi birçok projeye imza attı.

Özellikle pazar uygulamaları, üniversitelerde yapılan araştırmalar ve tez konuları ile tanınan Altınok, Keçiören’i gecekondu mahallelerinden kurtarıp Türkiye’nin parlayan yıldızı haline getirdi. İmar uygulamaları, alt yapı ve üst yapı çalışmalarıyla büyük bir değişimi yönetti.

Ailesine düşkün bir baba olan Turgut Altınok, Süreyya Altınok ile evlidir. Çiftin Aybüke (1982), Hacı Mehmet (1984), Ayça (1990) ve Fatih Furkan (1997) adlarında iki kız ve iki erkek çocuğu bulunmaktadır.

17 Ocak 2024 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, dişli rakip olarak nitelendirilen Mansur Yavaş‘a karşı, AKP’nin Mart 2024 yerel seçimlerinde Ankara Belediye Başkanı adayı olarak açıklama yapıldı.

Turgut Altınok’un siyasi kariyeri şu şekildedir:

– 1985-1993: Milliyetçi Çalışma Partisi
– 1993-1999: Milliyetçi Hareket Partisi
– 1999-2001: Fazilet Partisi
– 2001-2013: Adalet ve Kalkınma Partisi
– 2014-2018: Büyük Birlik Partisi
– 2018-günümüz: Adalet ve Kalkınma Partisi”

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu