Yerli Erkek Ünlüler

Tuncay Mataracı kimdir?

Tuncay Mataracı Kimdir? Neden Vefat Etti?

instagram takipçi hilesi

tuncay mataraci 1
Tam adı: Tuncay Mataracı
Doğum tarihi: 2 Şubat 1935
Doğum yeri: Rize, Türkiye
Ölüm tarihi: 17 Aralık 2020
Ölüm yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 1,7  m
Ailesi: 
Mesleği: Bakan, Milletvekili, Yapım Mühendisi
Aktif Yılları: 1978 ve 2020 yılları arasında
youtube-chanel

Hakkında

Tuncay Mataracı Kimdir? Tuncay Mataracı, 2 Şubat 1935 tarihinde Rize‘de dünyaya gözlerini açmıştır. Varlıklı bir ailede büyümüştür. Eğitimini Rize Tekniker Okulu‘nda tamamlamıştır. Çay Ekicileri Kooperatifi İdare Meclisi Başkanlığı, Rize İl Yol Su Elektrik Müdürlüğü ve Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü görevlerini icra etmiştir.

Adalet Partisi‘nin (AP) Rize il ve ilçe kademelerin bazı görevlerde yer almıştır. 1977 yılında yapılan genel seçimlerde Rize Adalet Partisi (AP) milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne girmiştir.

Tuncay Mataracı, Güneş Motel olayları sebebi ile Adalet Partisi‘nden ayrılmıştır. Bülent Ecevit ile bakan olma şartı ile hükümet kuran 11 milletvekili arasında yer almaktadır. Bülent Ecevit‘in Başbakan olduğu hükümette 42. Hükümet Gümrük ve Tekel Bakanlığı yapmıştır. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra rüşvet aldığı gerekçesi ile Milli Güvenlik Konseyi tarafından 23 nisan 1981’de Yüce Divan‘a gönderilmiştir.

22 kişi ile beraber 15 Haziran 1981 günü yargılanmaya başlamış, 16 Mart 1982 tarihinde sonuçlanmıştır. Rüşvet almak suçu da dahil olmak üzere 25 suçtan 43 yıl hapis cezası ve 787 milyon 386 Lira para cezasına çarptırılmıştır. Ancak verilen ceza Türk Ceza Kanunu‘nun 77. maddesi gereği 36 yıla düşürülmüştür.

Bu ceza Yüce Divan ya da diğer adı ile Anayasa Mahkemesi tarafından bir bakana verilen en ağır cezalardan bir tanesi olmuştur. Mataracı, 10,5 yıl hapis cezası yattıktan sonra tahliye edilmiştir. Spor ile de yakından ilgilenen Mataracı, Çaykur Rizespor‘un da kurucuları arasında yer almaktadır. Bir süre Çaykur Rizespor kulüp başkanlığı da yapmıştır.

Tuncay Mataracı, 17 Aralık 2020 günü Covid-19 sebebi ile hayatını kaybetmiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Wikipedia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu