Girişimcilik ve İşletme

Tüm Zamanların En İlginç İş Fikirleri

instagram takipçi hilesi

‘Tüm Zamanların En İlginç İş Fikirleri’ isimli yazımızda sizleri belkide bu zamana kadar hiç duymadığınız iş alanları ile tanıştıracağız. Yeni bir iş fikri bulmak asla kolay değildir. Çoğu insan geleneksel yolu seçip denenmiş ve test edilmiş konseptlere bağlı kalırken, nadiren birkaç kişi kutunun dışında düşünmeye cesaret edebilir. Bu her zaman iyi bir fikir olmayabilir, çünkü tarihteki en sıra dışı iş fikirlerinden bazıları aynı zamanda büyük ticari başarısızlıklara uğramıştır, ancak pek azı da başarılı olmuş ve daha önce hiç bulunmayan kendi pazar alanlarını yaratmıştır.

Tüm Zamanların En İlginç İş Fikirleri

Faşizm

siradisi is fikri 1

2009 yılında kurulan Fashism, New York merkezli moda tabanlı bir girişimdi. Korkunç isim seçimine rağmen, özünde kötü bir iş fikri değildi. Fashism, kıyafetlerinizin fotoğraflarını yayınlayabileceğiniz ve bir kullanıcı topluluğundan geri bildirim alabileceğiniz moda için bir tür sosyal medyaydı. Zirvede olduğu dönemde hizmet, 15.000‘den fazla kullanıcı hesabıyla ayda 80.000‘den fazla tekil ziyarete sahipti. Hatta aralarında aktör Ashton Kutcher ve Demi Moore‘un da bulunduğu birçok yüksek profilli yatırımcı tarafından desteklendi.

İsmin çöküşüyle bir ilgisi olup olmadığından ya da sadece uygulanabilir bir iş fikri olup olmadığından emin olunamadı. Fashism, büyüme eksikliği ve düşük kullanıcı sayısı nedeni ile 2014 yılında kapandı. Crunchbase‘deki rakamlara göre, kuruluş toplamda yalnızca yaklaşık 1 milyon dolar fon toplayabildi.

Ben Zenginim

siradisi is fikri 2

I Am Rich‘ çoğunlukla yeni bir şaka uygulaması olarak yapılmış olsa da, bazı insanların gerçekten satın alması onu bir iş fikri olarak saymaktadır. Alman bir geliştirici olan Armin Heinrich tarafından yapılan uygulama, Ağustos 2008‘de App Store‘da resmi olarak piyasaya sürüldü. 999.99$‘lık fiyatıyla Apple‘ın yeni açılan mağazasındaki ilk birkaç uygulamadan biri olmasının yanı sıra muhtemelen şimdiye kadarki en pahalı uygulamalardan biriydi.

İşlevselliğine gelince, uygulamanın kendisi sadece ekrandaki büyük bir kırmızı düğmeden oluşuyordu. Bu düğmeye basıldığında, tahmin ettiğiniz gibi, etrafınızda oturan herkese gerçekten zengin olduğunuzu kanıtlayacak ‘Ben zenginim‘ ya da ‘Bunu hak ediyorum’ gibi bir dizi ilham verici cümle görüntüleniyordu. Heinrich o zamandan beri uygulamayı bir şaka olarak yaptığını kabul etse de, uygulama sekiz kişi tarafından satın alındı ve bunlardan sadece ikisi Apple’dan satışı geri almasını istedi.

DiedInHouse.com

siradisi is fikri 3

2013 yılında yazılım mühendisi Roy Condrey tarafından kurulan DiedInHouse.com belki de türünün tek örneği. ABD‘de bir adres olduğu sürece, kiralamak ya da satın almak üzere olduğunuz evde birinin ölüp ölmediğini size söylüyor. Ücretli bir hizmet olan bu site, ölüm belgeleri, haber raporları ve polis kayıtlarındaki bilgileri kullanarak evinizin perili olup olmadığını doğru bir şekilde ölçüyor. Web sitesi ayrıca belirli bir mülkteki diğer ciddi suç vakalarını da göstererek potansiyel ev sahipleri ve hayalet avcıları için oldukça faydalı hale getiriyor.

Forbes‘un 2016 tarihli bir haberine göre, DiedInHouse.com 2016 yılına kadar 40.000‘den fazla rapor satmıştır. Her raporda ölümler, meth operasyonları, yakındaki mezarlıklar, bölgedeki kayıtlı cinsel suçlular, önceki yangın olayları ve mülkle ilgili diğer ayrıntılar gibi bilgiler yer alıyor.

Şişelenmiş Hava

siradisi is fikri 4

Vitality Air‘, Moses Lam ve Troy Paquette adlı iki Kanadalının bir ziploc torbayı taze Kanada havasıyla doldurup eBay‘de yayınlamasıyla bir şaka olarak başladı. Kısa sürede medyanın ilgisini çekti ve çılgınca bir teklif savaşı başladı ve çanta 130 dolara satıldı. Bir iş fırsatı sezinleyen Lam ve Paquette, potansiyel bir başlangıç fikri olarak şişelenmiş havayı incelemeye karar verdi.

Öyle de oldu ve 2015‘in başlarında Vitality Air doğdu. Şimdi Meksika, Hindistan, Vietnam ve Çin de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelere temiz hava şişeleri ihraç ediyorlar. Operasyon, artık devasa hava toplama makineleri ve tam otomatik bir şişeleme tesisi içerdiğinden, sadece bir ziploc torba ile dolaşmak ve doğru zamanda mühürlemekten büyük ölçüde genişledi. 2019 tarihli bir rapora göre, Vitality Air iki yıl üst üste yıllık 300.000 dolardan fazla satış yaparak oldukça başarılı bir iş fikri haline geldi.

Artık Havlama Yok

siradisi is fikri 5

No More Woof‘, birkaç İskandinav mühendis tarafından Indiegogo‘da yayınlanan umut verici biraz iddialı olsa da bir kitle fonlaması sunumuydu. Cihazın, şu anda beyinle ilgili birçok tıbbi prosedürde kullanılan EEG beyin tarama teknolojisini kullanarak evcil hayvanınızın beyin dalgalarını doğru bir şekilde anlaşılır konuşmaya çevirebileceğini iddia ettiler. No More Woof %200‘ün üzerinde başarıyla kitlesel fonlandı ve hikaye Mashable, CNET ve Engadget gibi çok sayıda haber kaynağı tarafından ele alındı.

Ne yazık ki, iyi bir fikir olsa da, gerçek olamayacak kadar iyiydi, çünkü böyle bir cihazı üretecek teknoloji mevcut değil. Son birkaç yılda beyin okuma teknolojisinde büyük ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, düşünceleri doğru bir şekilde konuşmaya çevirmek hala imkansız. No More Woof, kurucularının bunu gerçekleştirecek teknolojiye sahip olmadıklarını kamuoyuna itiraf etmelerinin ardından rafa kaldırıldı.

Tüm Zamanların En İlginç İş Fikirleri ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu