Tarih

Trenin Tarihçesi

instagram takipçi hilesi

İnsanlar geçmişten günümüze mesafeler arası ulaşım için çeşitli yollara başvurmuştur.Gerek insanların taşınması gerekse yük taşıma alanında aracılara çok ihtiyaç olmuştur.Bu yüzden fikirler gelişerek günümüzde en lüks hali olan uçaklara kadar ulaşmıştır.

Eski zamanları göz önünde bulundurursak yük ve insan taşımanın en etkili yolu her zaman trenler olmuştur.

Tren arka arkaya lokomotiflerin bağlı olduğu demir raylar üzerinde seyir gösteren ilk zamanlar sadece yolcu  taşımada kullanılan araçlardır.Tren 1700 yılların sonunda ilk kez richard triwethick tarafından ingilterede icat edilmiştir.

Bir iddialaşma sonucu ortaya çıkan tren icadı ilk deneyiminde başarısız olmuştur.Yine bir ingiliz  10 ton yükü demir raylar üzerinde taşınabileceğini iddia etmiştir.Ancak bu iddialaşma başarılı olamamış hayvanla taşımacılığın daha üstün olduğu sonucuna varmışlardır.Demir yolların yerini yeniden hayvanların alması sebebiyle trenin icadı richard triwethicke kalmış ve günümze kadar onun adı hatırlanmıştır.
Tren, Demiryolu, Tren Istasyonu

ilk gerçek demir yolu 1797 de yapılmıştır.Buharlı sistem bulunana kadar insan eli yardımıyla yükler taşınmaya devam etmiştir.1804 yılında buharlı sistemin bulunmasıyla birlikte madenlerin demir yollarına sürtünmesiyle kendi kendine gidebilen ilk tren icat edilmiştir.5 vagondan oluşan Richard’ın icadı başlangıçta 10 ton yük ve 70 yolcu taşıyabilmektedir.

Tren, Demiryolu, Taşıma Sistemi, Motorlu

Buharlı lokomotiflerde ana kaynak su ve ısıdır.Oluşan ısıyla lokomatiflerin hareketi için gerekli olan enerji elde edilmektedir .Su ısıtılarak buhar elde edilmiştir ancak önemli olan bu buharın enerji olarak kullanılabilmesi yöntemidir.Öncelikle oluşturulan ocaklarda odun ve kömür yardımıyla su ısıtılır ardından buhara dönüştürülür buharda belli bir döngüde sıkıştırılarak basınç elde edilir.

Basınç belli bir seviyeye ulaştığında lokomotifin en ön kısmına iletilir.İletilen buhar iniş kalkış hareketlerine sahip olan mekanizma içinde bir etkileşime geçer ve tekerleğin dönmesi sağlanmış olur.Elde edilen buhar bu sistem döngüsü içinde hareketini tamamlar ancak bir süre sonra etkinliğini yitirir.O yüzden kömürlerle su kazanları sık sık desteklenmektedir. Lokomotif Buharlı Lokomotif Tren Anıt Demi

İcat edilen bu sistemle demir yolu 1800  yılların başında çağa ismini vermiştir.Böylece demir yolu daha aktif kullanılmaya başlanmıştır.Günümüzde ise demir yolları oldukça ilerlemiş ve teknolojik makineler haline dönüşmüştür. Şehirler arası ulaşımda ülkeler arası yük taşımada en etkili yol olarak kullanılmaktadır ve gelişmiş halleriyle kullanılmaya da devam edecektir.

Trenin İcadı ve Tarihi Belgeseli (Video)

https://www.youtube.com/watch?v=JHgRc2CxpFI

Kaynak
bilgi ustam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu