Beslenme ve Diyet

Trans Yağ Nedir?

instagram takipçi hilesi

Bazı et ve süt ürünleri, az miktarda doğal olarak oluşan trans yağ içerir. Ancak, çoğu trans yağ, yağın oda sıcaklığında katı olmasına neden olan, bitkisel yağa hidrojen ekleyen bir endüstriyel işlem vasıtasıyla oluşturulur.

Bu kısmen hidrojenlenmiş yağın bozulma olasılığı daha düşüktür. Bu yüzden onunla yapılan yiyecekler daha uzun raf ömrüne sahiptir. Bazı restoranlar, fritözlerinde kısmen hidrojenlenmiş bitkisel yağ kullanır. Çünkü diğer yağlar kadar sık değiştirilmesi gerekmiyor.

trans yağ 1

Trans Yağ Hangi Gıdalarda Bulunur?

Bitkisel(trans) yağ aşağıda listelenen gıdalarda bulunmaktadır. Bunlar;

  • Fırınlanmış ürünler: Birçok kek, kurabiye, pasta keki ve kraker, genel olarak nadiren hidrojene edilmiş bitkisel yağdan üretilen hamurlarda bulunmaktadır.
  • Atıştırmalıklar: Patates, cips, mısır ve tortilla cipsleri genel olarak bitkisel yağ içerir. Patlamış mısır halk arasında sağlıklı bir atıştırmalık olarak bilinse de, birçok paketlenmiş veya mikrodalga patlamış mısır ürünleri, bu mısırların pişirilmesine veya tadını değiştirmek için trans yağ kullanır.
  • Kızarmış yiyecekler: Aşırı kızartma gerektiren patates kızartması, çörek ve kızarmış tavuk gibi yiyecekler, pişirme işleminde kullanılan yağdan elde edilen trans yağ içerebilir.
  • Buzdolabı ürünleri: Konserve bisküvi ve tarçın rulo gibi ürünler, donmuş pizza kabuklarında olduğu gibi genellikle trans yağ içerir.
  • Krema ve margarin: Süt içermeyen kahve kreması ve çubuk margarinler kısmen hidrojenlenmiş bitkisel yağlar içerebilir.

trans yağ 2

Trans Yağlar İnsan Sağlığına Nasıl Zarar Veriyor?

Uzmanlar bu yağ konusunda endişe duymaktadır. Çünkü kalp krizi, felç ve tip 2 diyabet riskini arttırmaktadır. Bitkisel yağ, düşük yoğunluklu lipoproteini artıran ve yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterolünüzü düşüren kolesterol seviyelerinizde sağlıksız bir etkiye sahiptir. İki ana kolesterol tipi vardır;

Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL): Düşük yoğunluklu lipoprotein veya kötü kolesterol, arterlerin duvarlarında birikebilir ve bu da onları sert ve dar hale getirir.

Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL): Yüksek yoğunluklu lipoprotein veya iyi kolesterol, aşırı kolesterolü alır ve karaciğerinize geri götürür.

Atar damarlarınızdaki yağ birikintileri yırtılırsa veya yırtılırsa, bir kan pıhtısı kalbin bir kısmına kan akışını oluşturabilir ve engelleyebilir, kalp krizine veya beyninizin bir kısmına inerek felce neden olabilir.

trans yağ 3

Ne Yemeliyiz?

Bitkisel yağ içermeyen yiyecekler genel olarak sizin için iyi değildir. Gıda üreticileri, bu yağ için sağlıklı olmayan diğer içerikleri de kullanmış olabilirler. Tropikal yağlar, hindistancevizi, hurma çekirdeği ve hurma yağları gibi bu bileşenlerden bazıları çok fazla doymuş yağ içerir.

Doymuş yağ, toplam kolesterolünüzü yükseltir. Sağlıklı bir diyette günlük toplam kalorinizin yüzde 20 ila 35’i yağdan gelebilir. Ancak doymuş yağ toplam günlük kalorilerinizin yüzde 10’undan azını oluşturmalıdır. Kuru yemişler, balıklar ve doymamış omega-3 yağ asitleri içeren diğer yiyecekler, sağlıklı yağlara sahip diğer yiyecek seçenekleridir.

Trans Yağ Nedir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu