Yaşam

Trafik Kazalarının 10 Nedeni

Trafik Kazaları Neden Olur?

instagram takipçi hilesi

Trafik Kazalarının 10 Nedeni..! Bayram yaklaşıyor. Bayramda maalesef pek çok insan trafik kazaları sebebi ile yaşamlarını yitirmektedir. Kazaların büyük bir kısmı insan hatası sebebi ile kaynaklanmaktadır. Bu yazımızda sizlere trafik kazalarının nedenleri nelerdir? sorusunun cevabını vereceğiz.

trafik kazalarinin nedenleri 1

Trafik Kazalarının 10 Nedeni

1- Yüksek Hız

Herkesin acelesi var gibi görünüyor. Ancak koşullar için çok hızlı ya da belirtilen hız sınırlarının üzerinde araç kullanmak, araba kazalarına ve kaza ölümlerine açıkça katkıda bulunuyor. Uzmanlara göre, trafik kazalarının ve ölümlerin en büyük nedeni yol koşullarına göre çok hızlı araç kullanmaktır.

2- Uykulu Araç Sürme

Uyuşukluk, uykuya dalma isteği, yorgunluk, hastalanma ya da bayılma, trafik kazalarının nedenleri arasında ilk başlarda yer almaktadır. Uyanık kalmakta zorlanırken direksiyona geçmekten uzak durmak her zaman en iyisidir.

3- Kötü Hava Koşulları

Kötü hava koşulları, özellikle yağmur, birçok motorlu araç kazasında büyük bir etkendir. Kaygan yollar, zayıf görüş ve öngörülemeyen sürüş koşulları, otomobil kazalarına katkıda bulunan faktörler söz konusu olduğunda tüm faktörlerdir. Atmosfer ve yol koşulları, yağmur, kar veya buzdan kaynaklanan kaygan yollara ek olarak güneşten gelen parlama, görüş engeli gibi şeyleri de içerir.

4- Şerit Değiştirme Kurallarına Uymamak

Sürücüler bir aracı sollamak ya da o yöne 90 derece dönüş yapmak için şerit değiştirebilir. Bu nedenlere ek olarak, tıbbi bir rahatsızlığı olan sürücüler başka bir sürücü şeridine girerek çarpışmaya ve sürücünün yoldan çıkmasına neden olabilir. Aynaları kontrol etmeden yapılan şerit değiştirmeler de büyük kazalara sebep olur.

5- Dikkatsiz Davranma

Dikkatsiz sürücüler, yolun kurallarını ve bunun sonucunda diğer sürücülerin güvenliğini açıkça hiçe sayarlar. Pek çok kaza umursamaz sürücüler tarafından kaynaklanmaktadır.

trafik kazalarinin nedenleri 3

6- Trafik Kurallarına Uymamak

Trafik kuralları, sürücülerin bunlara uymadığı durumlarda bir nedenle konur. Sonuç olarak trafikte herkes tehlikede olur. Trafik kurallarına uymamak ya da ışıklara ve bir görevliye uymamak, her yıl ölümle sonuçlanan kazaların büyük bir yüzdesini kapsamaktadır.

7- Araç Kullanırken Başka Şeyler ile İlgilenmek

Dikkati dağılmış sürüş günümüzde bariz bir sorundur. Cep telefonlarına bakarken araba kullanan insanlar, sürücüleri etkileyebilecek birçok dikkat dağıtıcı şeyin yalnızca bir kaynağıdır. Yemek yeme, radyo ayarlama ve yandaki kişi ile ilgilenmek diğerleri arasındadır.

8- Yolda Yer Alan Yabancı Cisimler

Yoldaki bir cisme çarpmamak için yoldan çıkan sürücüler nadir görülen bir durum değildir. Her zaman kamyonlardan bir şeyler düşer. Yoldaki diğer sürprizler, kaygan yol yüzeyleri olmaması gereken yerlerde bulunan yayalar ya da şiddetli rüzgarlar da sürücünün beklenmedik bir şekilde yoldan çıkmasına neden olabilir.

9- Geçiş Üstünlüğüne Uymamak

Ölüm ile sonuçlanan kazaların bir kısmı sürücüler geçiş hakkına uymamasından kaynaklanır. Sürücüler yol hakkına sahip olsalar bile yol vermediğinde kaza potansiyeli artar. Bu, özellikle kavşaklarda büyük bir sorundur.

10- Alkollü Araç Kullanmak

Alkollü araç kullanma, sürücülerin kandaki alkol konsantrasyonunun 0,08 g/dL ya da daha yüksek olduğu durumlarda ortaya çıkar. Ortalama olarak, ölümlü kazalara karışan sürücülerin büyük bir kısmının kanlarında yasal olarak araç kullanamayacak kadar fazla alkol ya da uyuşturucu bulunur.

trafik kazalarinin nedenleri 2

Trafik Kazalarının 10 Nedeni ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu