Deprem

Termal Battaniye Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Termal battaniye, folyo görünümüne benzeyen ince bir malzemeyle üretilen bir battaniyedir. 1950’li senelerde DuPont tarafından icat edilmiştir. Ardından NASA tarafından da kullanılmıştır. Termal battaniye, içerideki ısıyı dışarıya sızdırmaz ve hızlı bir şekilde ısı artışı sağlar. Uzmanlar, ilk yardım çantasında da bu battaniyeden bulunmasını önermektedir.

Termal Battaniye Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Bu malzeme avuç içi büyüklüğündedir. Yani yaklaşık olarak tablet çikolata büyüklüğüne eşittir. Termal battaniye, hafif ve hacmi düşük olduğu için az yer kaplar ve termal radyasyonu yansıtmak için yansıtıcı bir yüzeyle kaplanmış bir örtüdür.

Aynı zamanda, acil durum battaniyesi, ilk yardım battaniyesi, uzay battaniyesi veya şok battaniyesi gibi isimlere de  sahiptir ve arama kurtarma ekipleri tarafından hipotermi riskini azaltmak için kullanılır. Bu nedenle, ülkemizde acil durum ve arama kurtarma faaliyetleri nedeni ile tanınan termal battaniye, ilk yardım battaniyesi, şok battaniyesi ya da arama kurtarma battaniyesi olarak da bilinir.

Termal battaniye, insan vücudunun buharlaşma yoluyla ısı kaybını engeller. Örneğin, soğuk ve yağışlı bir havada yaralanan bir kişiye uygulandığında, termal battaniye vücuttaki suyun buharlaşmasını engeller ve hipotermi riskini azaltarak kişiyi hayatta tutar. Ayrıca, ekstrem durumlar dışında, termal battaniye soğuk ve sıcak arasındaki geçişi engeller ve mevcut ısının korunmasına olanak tanır. Deprem sonrası enkazlardan çıkarılan kişilere de örtülür.

termal battaniye nedir 3

Termal Battaniye Özellikleri Nelerdir?

Enkazdan çıkarılan kişilerin hemen üstlerine alüminyum folyo benzeri bir şey örtüldüğünü görmüşsünüzdür. Bu battaniyeleri örtülmesinin bazı sebepleri vardır. Sahip olduğu özellikler ile tercih edilir. Termal battaniyenin özellikleri genel olarak şu şekildedir;

  • Son derece dayanıklı ve su geçirmeyen alüminyum veya alüminyum  malzemelerden üretilir.
  • Nem ve rüzgar gibi dış etkilerden etkilenmez.
  • Kızılötesi ışınları %90 oranında geri yansıtarak vücut sıcaklığının korunmasına olanak sağlar.
  • Vücutta kalan sıvının buharlaşmasını önler.
  • İki yönleri vardır. Bir yönü güneş koruması sağlar ve içerinin serin kalmasına olanak tanır. Diğer yönü ise ısıyı içeriye hapseder ve kişinin soğuktan etkilenmesini engelleyerek hipoterminin önüne geçer.

Termal Battaniye Neyden Üretilir?

termal battaniye nedir

Termal battaniyeler, polietilen terefitalat malzemenin yansıtıcı bir metalik tabaka ile kaplanması sonucu ortaya çıkar. Bu naylon malzeme, birçok şirket tarafından ticarileştirilen ve Mylar, Melineks ya da Hostafan gibi marka adları verilen polietilen tereftalat türündedir.

“Bu malzeme, vakum tortulama yöntemi ile ince bir parlak tabaka haline getirilir. Seçilen yansıtıcı malzeme genellikle alüminyumdur. Ancak bazen altın görünümlü diğer malzemeler de kullanılabilir.

Vakum tortulama yöntemi, malzemenin yüzeyini metal bir tabaka ile kaplamak için kullanılan bir tekniktir. Bu yöntem aynı zamanda teleskop mercekleri ve aynaların üretiminde de kullanılır. Özetle, termal battaniye naylon malzemenin üzerine birkaç mikron kalınlığında metalik tabaka ile kaplanmış bir örtüdür. Bu metalik tabaka gümüş veya altın renkli olabilir.

Termal Battaniye İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu