Cilt Sağlığı

Hipotermi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Sağlıklı bir insanın normal vücut ısısı ortalama 37 °C derecedir. Vücut ısısının işte bu normal değerin altına inmesi durumunda hipotermi rahatsızlığı ortaya çıkar. Genellikle vücut sıcaklığının 35°C ‘ın altına indiği durumlarda sıkça gözlenir. Özellikle; kar, yağmur, buz ve rüzgar gibi soğuğa neden olan durumlara maruz kalınması ile ortaya çıkmaktadır.

1039c6f3c474153445cc8212a84c3ae4890bc937

Hipotermi Nasıl Ortaya Çıkar?

Çok hassas olan insan vücudu, içerisinde bulunduğu ortamın sıcaklığına uyum sağlamak ve adaptasyon kurmak için çevrenin sıcaklığı ile ısı alışverişinde bulunur. Eğer bulunduğumuz ortam sıcak ise, vücudumuz da sıcak hale gelir; soğuksa üşür ve soğumaya başlar.

1424262131689

Örneğin havaların çok sıcak ve bunaltıcı oldu yaz aylarını düşünün. Bu sıcaklıkta, soğuk bir suyun içerisine çıplak olarak girdiğimizde vücudumuz soğuk su ile etkileşime geçerek soğur. Böylelikle vücudumuz ısısını kaybeder. İşte çok sıcak havalarda bile soğuk suya girdiğimizde üşümemizin nedeni budur.

hipotermi nedir cawn cover RlFD cover

Ayrıca denizde ölen kişilerin ölüm nedenlerinde bakıldığında, bu kişilerin boğulmaktan çok, soğuk suya maruz kalmaları dolayısıyla ortaya çıkan hipotermi rahatsızlığından kaynaklandığı görülmüştür. Vücut ısısının ani olarak normalin altına inmesi ile bu rahatsızlık meydana gelerek, birçok kişinin can vermesine neden olmuştur.Genellikle soğuktan dolayı ortaya çıkan bu rahatsızlık, bazen soğuk havada alkol alımından ve bunun yanında yorgunluk ve depresyondan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

shutterstock 562673839 16 9 1540624938

Hipotermi Aşamaları Nelerdir?

  1. Derece:Bu aşamada, kişi uyanıktır. Kişide vücut ısısının düşmesi nedeniyle, üşümeye bağlı titreme gözlenir. Hipotermi rahatsızlığının ilk aşamasıdır ve hafif vaka olarak adlandırılır. Vücut ısısı yaklaşık 32 – 35 °C derecelerde seyreder.
  2. Derece: Bu aşamaya gelen kişinin artık uykusu gelmeye başlar. Vücut yavaş yavaş üşüdüğünün farkına varmamaya başlar. Bu nedenle artık kişide titreme gözlenmez. Vücut ortama uyum sağlamıştır. Orta şiddetli vakadır. Hipotermi iyice kişiyi etkilemeye başlar. Vücut sıcaklığı yaklaşık 28 – 32 °Cderecelerde seyreder.
  3. Derece: Hipodermi nedeniyle bu seviyede kişinin bilinci kapanır. Hala titreme gözlenmez. Şiddetli vaka olarak adlandırılır. Önlem alınmazsa ani ölüme neden olabilmektedir. Vücut sıcaklığı 20 – 28 °C arasında gözlenir.
  4. Derece: Bu seviye hipotermi, kişinin bütün yaşam fonksiyonlarını yok eder. Çok ağır vakalar bu gruptadır. Artık kişinin hayata döndürülmesi çok zayıf bir ihtimaldir. Bu aşamaya ilerleyen hipotermi kişinin ölümüne neden olmaktadır.

lume bile neden olan hipotermi durumunda ne yapilmali

Hipotermi Sürecinde Neler Yapılmalıdır?

Görüldüğü üzere insan yaşamını son derece tehlikeye sokan bir durum olan hipotermi, anında önlem alınması gereken acil vakalardan bir tanesidir. Hipotermi rahatsızlığı olan kişiyi, en kısa zamanda orta sıcaklıkta bir odaya almaya çalışın. Üzerindeki ıslak her şeyi çıkartın. Soğuk herhangi bir şeyin ona temas etmesine engel olun. Eğer mümkünse hastayı elektrikli battaniyeye sarın.

hipotermi sarması 1

Elektrikli battaniye olmaması durumunda hastayı birkaç kaç battaniye, havlu, çarşaf gibi pamuklu nesnelerle sarın. Hiçbiri yoksa ona sarılarak kendi vücut sıcaklığınızla onu ısıtmaya çalışın. Hastanın bilinci açık ise, sıcak yiyecekler ve içecekler tüketmesini sağlayın. Vücut ısısını yükseltmesi ile bilinen alkolü sakın bu durumda kullanmayın. Çünkü alkol, hipodermi rahatsızlığını daha çok tetikler.

261706

Hastanın vücut sıcaklığını sürekli ölçün. Sıcaklık normal seviyesine döndüğünde, üzerindeki ısınmaya yarayan eşyaları kaldırın. Kuru ve sıcak kıyafetler giydirin. En kısa zamanda bir hastaneye veya doktora götürerek tedavi olmasını sağlayın.

 

 

Kaynak
haberturk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu