Akıllı Telefonlar ve TabletlerSosyal Medya

Telegram Nedir?

instagram takipçi hilesi

Günümüzde neredeyse bütün şirket ve gruplar telegram üzerinden haberleşiyor. 2013 yılında ortaya çıkan bu yazılım, anlık olarak mesajlaşmayı sağlıyor. Bu yönüyle diğer popüler mesajlaşma servislerine benzetilebiliyor. Fakat telegram, diğer uygulamalardan farklı olarak genellikle iş amaçlı kullanılıyor. Peki kapsamlı tanımıyla telegram nedir, nasıl kullanılır ve özellikleri nelerdir?

Telegram Nedir?

Telegram nedir?

Telegram, güvenilir bir şekilde mesajlaşmaya izin veren bir uygulamadır. 2013 yılında ortaya çıkan bu uygulama Pavel Durov isimli bilgisayar programcısı tarafından yaratıldı. Hem cep telefonunda hem de bilgisayarda kullanılabilen telegram, bulut tabancı mesajlaşma sistemidir. Her geçen gün kullanan sayısının daha fazla artış gösterdiği uygulama, whatsapp’a rakip olarak da gösteriliyor.

Telegram’ın indirilmesi ve kullanılması ücretsizdir. Cep telefonu ya da bilgisayar aracılığı ile kullanabilir, iş ya da sosyal arkadaşlarınızla veri paylaşımında bulunabilirsiniz.

Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telegram özellikleri nelerdir?

Telegram kullanım ve kurulum açısından oldukça kolaydır. Cep telefonunuza kurulum yaparken, Android market ya da AppStore’a giriş yapmanız gerekir. Ardından, arama çubuğuna “Telegram” yazarak uygulamayı indirebilirsiniz. Programı indirdikten sonra “Start Messaging” ve “Türkçe olarak devam et” yazan iki seçenek çıkar. Türkçe olarak devam et seçeneğine bastıktan sonra cep telefon numaranızı girmeniz gerekir. Ardından, cep telefonunuza bir kod gönderilir. Gönderilen kodu kutucuğa yazdıktan sonra artık uygulamayı kullanmaya başlarsınız. Giriş yaptıktan sonra isterseniz profil fotoğrafınızı ve kişisel bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

Arkadaşlarınız ile mesajlaşmak istiyorsanız karşı tarafın da uygulamayı kullanması gerekir. Ardından konuşmak istediğiniz kişi ismine tıklayarak mesajlaşmaya başlayabilirsiniz.

Telegram Özellikleri Nelerdir?

Telegram nedir?

Telegram, Whatsapp ile birçok benzer özelliğe sahiptir. Ancak bazı yönleri ile Whatsapp’ın daha gelişmiş versiyonu olarak bilinir. İşte telegram’ın farklı özellikleri:

  • İstenilen mesajın belirli bir süre sonra silinebilmesi, uygulamanın dikkat çeken özellikleri arasında yer alır. Whatsapp’ta da bu özellik bulunur, ancak mesajları silmek için belirli bir sürenin geçmemesi gerekir. Ancak telegram’da bu durum tam aksidir. İsteyen kişiler ne kadar süre geçerse geçsin mesajları her iki taraftan da silebilir.
  • Ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim gider. Bu sayede istenmeyen bir durumla karşı karşıya kalınmasının ciddi derecede önüne geçilir.
  • Belirli bir süre hesaba erişim olmadığında, hesap kendi kendine silinir. Eğer, telegram üzerinden bir süre belirlerseniz, o süre zarfında çevrimiçi olmadığınız takdirde uygulama kendi kendine hesabınızı kapatır.
  • Son görülme durumunuzu sadece istediğiniz kişilere kapatabilirsiniz. Bu özellik kulağa gerçekten harika geliyor.
  • Bir kişiye mesaj attıktan sonra, mesajı düzenleyebilirsiniz. Yani, kelime hatası yaptığınızda mesajı karşı tarafa göndermiş olsanız bile üzerine basılı tutarak hatanızı düzeltebilirsiniz.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu