Telefonunuzu Suya Düşürürseniz Ne Yapmalısınız?

instagram takipçi hilesi

suya düsen 11

Akıllı telefonlar yaşamımıza girdiğinden bu yana onulmaz bir yardımcımız olduğu aşikardır. Özellikle yaz aylarında en çok yaşanılan sorunların başında gelmektedir. Denize veya havuza düşme ihtimali her süre zarfında vardır. Evde günlük işlerimizi yaptığımız sırada telefonunuzla ilgilenirken telefonu suya düşürme olasılığınız yüksektir. Akıllı telefonu suya düşürdüğünüz taktirde ne yapmalısınız?

Akıllı cihazların garantisi su ile teması hiçbir şekilde kabul etmez. Su geçirmez diyerek satılan telefonlar eğer ki su ile temasından ötürü zarar gördüğü taktirde garanti kapsamı dışında kalmaktadır.

Telefonumuzun Suya Düştüğünde Yapılan Hatalar

Telefonunuz suya düştüğünde yapılan en önemli yanlışların başında telefon suya düştükten sonra saç kurutma makinesi tutmak ya da kaloriferin üzerine koymak veya tam aksi olarak derin dondurucuya koymaktır. Söz konusu işlemler telefonunuz için geri dönüşüm olanağını ortadan kaldırabilir.

Telefonun Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler

1) Hızlıca Çıkartın ve Kapatın

suya düsen 4

Telefonunuz suya düştüğü zaman olabildiğince hızlı bir şekilde düştüğü yerden çıkarıp kapatın. Kullanma teşebbüsünde bulunmayın.

2) Çıkan Parçaları Çıkartın ve Kurutun

suya düsen 12

Eğer ki telefonunuz parçalara ayrılabiliyorsa (Batarya, SD Kart, SIM Kart vs.) söz konusu parçaları hemen telefondan çıkarıp havlu ile güzelce kurulayın.

3) Kulak Temizleme Çubuğu veya Pamuk Kullanın

suya düsen 10

Havlular suyu içine çok fazla hapsetmeyecektir. Bu nedenle kulak temizleme çubuğu veya pamuk yardımı ile havlunun değmediği telefonun ince deliklerini kurutmaya çalışın.

4) Telefon Girişlerindeki Suyu Çıkartın

suya düsen 5

Telefon girişinde bulunan (sim kart, şarj, kulaklık) birikmiş suları ağzınız yardımı ile çekerek çıkmasını sağlayın. Bu işlem için süpürge veya vakumlu makine de kullanabilirsiniz.

5) En Etkili Çözüm Olan Pirinç Yöntemini Deneyin

suya düsen 13

Bu gibi durumlar için en önemli yardımcınız pirinç olacaktır. Büyük bir kasenin içine telefonunuzu koyun ve çevresini sararak pirinç ile kaplayın. Telefonunuzu pirincin içinde görünmeyecek biçimde 48 saat bırakın. Pirinç suyun içindeki suyu tamamen emecektir.

6) Telefonun Kurumasını Bekleyin

suya düsen 8

48 saatin ardından telefonun kuruduğundan eminseniz cihazınızı pirinçten alın. Eğer ki iç yüzeyde hala nem varsa tekrardan pirincin için koyarak kurumasını bekleyin.

7) Telefonu Şarja Takın

suya düsen 9

Telefonunuz kapalıyken şarja takın ve şarjın tamamının dolmasını bekleyin. Bu işlem diğer sorunların ortadan kalkmasına engel olacaktır.

8) Telefonu Test Edin

suya düsen 6

Telefonu elinize aldıktan sonra cihazı açın. İhtimal dahilinde maddeleri doğru bir biçimde yaptıysanız telefonunuz mutlaka açılacaktır. Bu sırada telefonunuzdan yanık kokusu ya da tuhaf sesler geldiği takdirde bataryayı çıkarıp telefonu kapatın.

9) Hala Çalışmıyorsa Yeni Telefon Almanızın Vakti Geldi

suya düsen 7

Su ile temas eden elektronik cihaz bir daha kullanılamayacak duruma gelebilir. Bu maddeleri tamamladıktan sonra telefonunuz yine açılmaz ise yeni bir akıllı telefon arayışına girebilirsiniz.

Suya Düşen Telefonlar İle İlgili Videolar

Kaynak
neolu.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu