Yaşam

Teheccüd Namazı Nedir, Nasıl Kılınır?

instagram takipçi hilesi

Teheccüd Namazı Nedir, Nasıl Kılınır? Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz Teheccüd namazı, müminler tarafından kılınması doğru olan bir nafile namazdır. Namazın yatmadan önce de kılınabileceği bilgisi vardır. Net bir bilgiye ulaşılmamakla birlikte asıl doğrusunun güneş battıktan sonra, sabah namazı okunana kadar kılınabileceğidir. Özellikle uykudan uyanılıp kılınan namazların daha doğru olacağı da belirtilmiştir. Gece yarısı ortalama saat 3-3:30 civarlarında ki saatlerin Teheccüd namazı için daha uygun olduğu belirtilmiştir.

Teheccüd Namazı Nedir, Nasıl Kılınır?

Peygamber Muhammed (S.A.V)’in de kıldığı nafile olarak bilinen Teheccüd namazı, fazilet açısından oldukça üstündür. Peygamber Muhammed (S.A.V), uykunun en tatlı yerinde gece yarısında Allah rızası için kalkıp kılınan bu namazı oldukça önemli bir yere koymuştur. Günahların affedildiği, Allah’a yakınlık sağlanan ve ilmi genişleten Teheccüd namazı ile ilgili tüm detayları aşağıda paylaştık.

Teheccüd Namazı Nedir?

Teheccüd namazı, akşamları İslam dinde nafile bir namazdır. Arapça “teheccüd” “uyanık olmak” anlamına gelir. Teheccüd namazı gece uykudan ibadet etmek için kalkan kişiler tarafından kılınır. Dinimizde gece ibadetlerinden en önemlisi olarak bilinir. Teheccüd namazı farz değildir. Sadece nafiledir.

Teheccüd namazının asıl amacı, Allah’ın günahları affetmesi ve Allah’a yakınlaşmak olarak bilinir. İslam dininde oldukça önemli olan namazlardan birisidir. Kılınma amacı olarak;

Allah’a Yakınlaşma: Allah’ın rahmetini kazanmak amacıyla yapılır.

Günahların Affedilmesi: Günahların affı için adeta fırsat olan nafile namazıdır. Namaz kılan kişinin, günahlarının affedilmesi için dua ettiği namazdır.

teheccud namazi nedir nasil kilinir4

Dua Etmek: Allah’a dua etmek için en önemli fırsatlardan biri olarak bilinir. İlmi Genişletmek: Teheccüd namazı kılan kişi, ilminin artmasına yardımcı olacaktır. Kur-an’ı Kerim’de bulunan ayetlerin okunmasıyla iman güçlenir.

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Teheccüd namazı gecenin son üçte birinde veya gece yarısı kılınır. Peygamber Muhammed (S.A.V), Teheccüd namazını sıklıkla kılardı diye bilinir.

teheccud namazi nedir nasil kilinir3

Teheccüd namazı nasıl kılınır diye merak edenler için ise;

  • İki rekat şeklinde kılınır. Fakat iki rekat ile sınırlı değildir. Genelde çiftli rakamlarla kılınması tavsiye edilir. İki-Sekiz rekat arası diye de bilgi eklenmiştir.
  • “Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya” diye namaza başlanılır. İki rekatta da selam vermek namazın faziletidir.
  • Her rekatta Fatiha suresi okunur. Fatiha suresinin ardından bir sure daha okunabilir.
  • Fatiha suresinin ardından Kur-an’ı Kerim’den bir kaç ayet daha okunur. (İhlas, Felak, Kafirun ve Nas sureleri genelde önerilir)
  • İki rekatta da aynı şekilde Fatiha ve sureler okunduktan sonra “Sübhanallah” denir ve secdeye gidilir.
  • İki secde yapıldıktan sonra ve ikinci rekat sonunda Ettehiyyatü, Allahümme Salli ve Allahümme Barik dualarının okunması gerekir.
  • Üçüncü rekatı kılıyor iseniz üçüncü rekat için ayağa kalkıldığında Sübhaneke ve Fatiha sureleri de okunmalıdır.
  • Namaz sonunda dua edilir.
  • Selam verilir.

Teheccüd Namazı Ne Zaman Kılınmalıdır?

teheccud namazi nedir nasil kilinir2

Teheccüd namazının asıl amacı gece kılınmasıdır. Gecenin son üçte birinde kılınabileceği gibi gece yarısı da kılınabilir.  Daha detaylı söylemek gerekirse, güneş battıktan sonra ve sabah ezanı okunana kadar ki zaman aralığında kılınması doğru olacaktır.

Fakat burada önemli hususlardan birisi gece uykudan kalkıp kılınmasının daha doğru olduğudur. En önemli nafile namazlardan biri olarak bilinen Teheccüd namazının, müminler tarafından kılınması mutlaka önerilir.

Teheccüd Namazı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu