Beslenme ve Diyet

Tavuk Etinin Faydaları Nelerdir? 6 Mucizevi Fayda

instagram takipçi hilesi

Tavuk Etinin Faydaları Nelerdir? 6 Mucizevi Fayda..! Tavuk eti, ülkemizde en çok tüketilen bir ettir. Gerek akşam gerek de öğlen yemeklerinde tüketilebilir. İsterseniz fırında, isterseniz tencerede, isterseniz tavada, isterseniz de mangal ya da ızgara da pişirerek tüketebilirsiniz. Eğer spor amaçlı tüketiyorsanız pişirilmesi aşamasında az yağ kullanın.

Protein bakımından oldukça zengin olması sebebi ile özellikle sporcular ve diyet yapan kişiler tarafından sık sık tüketilir. Tavuk eti, kırmızı ete göre daha hızlı hazmedildiği için pek çok insanın tercih ettiği bir ettir. Besin değerleri bakımında da oldukça zengin. Aşağıya sizler için tavuk etinin besin değerlerini listeledik..

Tavuk Etinin Besin Değeri

Besin Değeri 100 Gramında % Günlük Değer *
Kalori 234 kcal % 11.3
Karbonhidrat 0 g % 0.0
Lif 0 g % 0.0
Protein 19 g % 37.5
Yağ 17 g % 26.3
Kolesterol 75 mg % 25.1
Sodyum 0.05 g % 1.9
A Vitamini 129 IU % 2.6
C Vitamini 0 mg % 0.0
Potasyum 217 mg % 6.2
Kalsiyum 11 mg % 1.1
Demir 1 mg % 6.1

tavuk etinin faydaları

Tavuk Etinin Faydaları Nelerdir?

1) Kalp Sağlığınızı Destekler

Tavuk, vücudumuzdaki homosistein amino asit seviyesini düzenler ve korur. Bu asit seviyesi yükselirse, kardiyovasküler hastalığa yol açabilir. Tavukta bulunan B5 Vitamini ve Triptofan besinleri stres yönetimine yardımcı olur. Bu nedenle, stresinizi azalttığı için stresli bir günde rahatlıkla yiyebilirsiniz.

2) Sindirimi Kolaydır

Tavuk eti doğası gereği ve içerisinde içerdiklerinden ötürü daha hızlı sindirilir. Ayrıca, sıfır lif içeriğine sahip olduğu için 7 aydan büyük bebekler ve mide ya da sindirim sorunları olan kişiler için güvenle tüketilebilir. Daha hızlı sindirim oranına sahip oldukları için derisiz tavuk tüketebilirsiniz.

3) Kemiklerinizi Güçlendirir

Tavuk, içerdiği vitamin ve proteinler ile beraber kalsiyum ve fosfor açısından zengin olduğundan, güçlü ve sağlıklı kemik ve dişlere yardımcı olur. Osteoporoz ya da artrit ile ilgili bir hastalığınız varsa, kemikle ilgili hastalık riskini azaltmak için düzenli olarak tavuk tüketebilirsiniz. Ayrıca fosfor, merkezi sinir sistemi, böbrekler ve karaciğerin işlevini düzenlemeye yardımcı olur.

tavuk etinin faydaları

4) Bağışıklığınızı Güçlendirir

Soğuk algınlığı, grip ve solunumla ilgili hastalıklardan muzdaripseniz tavuk çorbası ya da tavuk suyunun bağışıklığınızı daha özel bir şekilde artırma eğiliminde olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Tavukta bulunan Selenyum, metabolizma hızlarını artırır ve vücudunuzun bağışıklık seviyesini yükseltir. Enerji seviyenizi yüksek tutar ve aynı zamanda sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olur.

5) Adet Öncesi Gerilim Sendromu (PMS)’yi  Azaltır

Tavukta yer alan magnezyum, kadınlar için Premenstrüel Sendromu (PMS) önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda, ruh halinizi iyileştiren, stresten kurtulan ve depresyona yardımcı olan serotonin ve amino asit seviyesini arttırır.

6) Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Diyet yapan kişiler ya da sporcular genellikle tavuk eti tüketir. Bunun sebebi içerdiği protein ve vitaminlerdir. Antrenman ya da spor sonrasında kas dokunuzu daha hızlı iyileştirmek için protein bakımından da zengin olan tavuk eti yiyebilirsiniz.

tavuk etinin faydaları

Tavuk Etinin Faydaları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu