Alternatif TıpYaşam

Tavşancıl Otu Nedir? Faydaları Neler?

instagram takipçi hilesi

Son yıllarda sentetik ilaçlarla meydana gelebilen ciddi yan etkiler bitkileri ön plana çıkarmıştır. Hastalıkların önlenmesi veya tedavinin desteklenmesi için kullanılan birçok bitki vardır. Elbette öncelikli olarak çağdaş tıptan yardım almak gerekir. Bu yazımızda şifalarından bahsedeceğimiz bitki tavşancıl otu bitkisidir. Tavşancıl otu nedir, tavşancıl otunun faydaları ve zararları nelerdir sorularını yanıtladık.

Tavşancıl otu nedir

Tavşancıl Otu Nedir?

Tavşancıl otu, maydanozgiller familyasının bir üyesidir. Öğrek, inek yabani havuç ve kamşam isimleriyle de tanınır. 14 metreye kadar uzayan türleri de bulunan bu bitkinin anavatanı Avrupa, Asya, Kuzey Afrika’dır. Keskin kokulu bu bitki, beyaz renkli çiçekleriyle şemsiyeye benzetilir.

Nemli toprakları seven tavşancıl otu bitkisi, Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenmeye başlar. Bilimsel adıyla Heracleum sphondylium, Türkiye’de Rize dolaylarında yetişmektedir. Bu ot tabiatta kendi halinde yetişir.

Tavşancıl otunun kök kısmında kimyasal bir bileşen olan furokumarinler ve az miktarda da olsa eter yağı bulunur. Bu maddelerin ciltle temasında çeşitli tepkimeler ortaya çıkar. Öyle ki bu ota temas etmeleri nedeniyle vücudunda yara çıkanlarla ilgili haberler gündeme gelmiştir. Bu nedenle tavşancıl otunun çok dikkatli kullanılması gereklidir. Yararlı olan çiçekli kısımdır.

Tavşancıl otu nedir

Tavşancıl Otu Faydaları Nelerdir?

Tavşancıl otu çiğ olarak veya turşu şeklinde tüketilir. Tavşancıl otu, kaynar suyun içinde demlemek suretiyle hazırlanır. Gün içinde 3 fincan olacak şekilde içilip 10 günlük kullanımdan sonra ara verilip tekrar tüketilir.

Tavşancıl otu, oldukça etkili bir bitkidir. Sindirim sisteminin dostudur. Hazımsızlık ve mide problemlerinde etkilidir. Bağışıklık sistemine olumlu katkıda bulunur. Kan değerlerini dengeler. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar tarafından da kullanılır. Cinselliği artırıcı etkisi vardır. Genel olarak tavşancıl otu faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Yüksek kan basıncını düzenler ve tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
  • Sara hastalığına karşı faydalıdır.
  • Sinirleri yatıştırma, sakinleştirme etkisi vardır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir.
  • İshalin düzelmesini sağlar.
  • Cinsel arzuyu yükseltir.
  • Sperm ve yumurta sayısını arttırıcı etkisiyle kısırlık problemine karşı iyi gelir. Hatta yurt dışında tentür eczanelerde (bitkisel ürün satışı) reçeteli ya da reçetesiz olarak satışa sunulur. Türkiye’de eczanelerde satılması söz konusu değildir. Yalnızca aktarlardan elde edilebilir.

Tavşancıl otu nedir

Tavşancıl Otu Nedir ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu