Gezi Rehberi

Tatil İçin Otel Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

instagram takipçi hilesi

Tatil için otel seçimi belki de seyahat planlamamızdaki en kilit noktalardan biridir. Hiç şüphesiz ki tatil; bütün bir yılın yorgunluğunu atmak, ailemizle veya dostlarımızla birlikte yepyeni anılar biriktirmek ve yeni sezona tazelenmiş bir şekilde girmek için oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Öyle ki gelişen teknoloji ve zorlaşan yaşam koşulları nedeniyle: hepimiz zaman zaman; yorgun, stresli ve gergin hissedebiliyoruz. Bu durumda tatil, artık lüks olmaktan çıkıp gereksinim haline gelmektedir. Peki tatil rotamızı belirlerken nelere öncelik tanıyoruz?

tatil icin otel secimi 1

Valizimize koyacaklarımız, izleyeceğimiz güzergah, duraklama noktaları, bölgede gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler ve bunun gibi daha pek çok şey… Ancak belki de en önemlisi konaklayacağımız tesis ! Tatilimiz boyunca bize ev sahipliği yapacak, en özel anlarımıza şahit olacak ve beklentilerimize karşılık bulmayı umduğumuz konaklama merkezleriyle ilgili ne kadar araştırma yapıyoruz?

İşte bu yazımızda sizlere tatil için otel seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ile alakalı bilgiler veriyor olacağız.

Tatil İçin Otel Seçiminde Hangi Kriterler Göz Önünde Bulundurulmalıdır ?

tatil icin otel secimi

Öncelikle kendinizi tanımalı ve nasıl bir tatil hayal ettiğinizi bilmelisiniz. İstekleriniz, ihtiyaçlarınız, ruh haliniz, fiziki şartlarınız, bütçeniz, aile bireylerinizin kişisel zevkleri ve yaş grubunuz gibi pek çok faktör, hem seyahat planınızı, hem de otel seçiminizi belirlemede etkin rol oynamaktadır.

Beklenti ve ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra önem vermeniz gereken hususların başında hijyen gelmektedir. Toplu alanlarda virüslerin daha çok bulunduğu gerçeğinden hareketle; otel odanızdaki yatak takımının düzenli olarak değiştirilmesi, odanın temizlik ve havalandırmasının yapılması, ortak kullanım alanlarının dezenfekte edilmesi gibi kurallara riayet edilip edilmediğini dikkate almalısınız.

Konfor ! Otelde ve odalarda gerekli donanımların yer alması sizin için önemli olmalı. Televizyon, mini bar, klima, kalorifer, ortopedik ve rahat yataklar, kaliteli duş, wc ve lavabolar ya da yenilenmiş mobilyalar gibi…

Tatil için otel seçimindeki bir diğer önemli madde de güler yüzlü hizmet anlayışı ! Otelin tüm kademelerindeki personelin, konuklarına kendisini değerli hissettirmesi gerekmektedir. Bir sorun olduğunda hemen ulaşılabilir ve çözüm odaklı olmaları da aranan diğer özelliklerdendir.

tatil icin otel secimi 2

Servis ve sunum kalitesi ! Taleplerin hızlıca yerine getirildiği ve şık sunumlar eşliğinde, konuklara eksiksiz şekilde ikram edildiği bir ortam, herkes için cazip olacaktır.

Otel güvenliğinin yeterliliği… Bu da konukların kendisini günün her saatinde huzurlu ve rahat hissedebilmesi bakımından önem taşıyor. Ayrıca bazı otellerin odalarında, kıymetli eşyaların muhafaza edilmesi için kasa bulunmakta, bu da misafirler için tercih sebebi olabilmektedir.

Konum.. Otelin yer aldığı lokasyon, etrafında alışveriş merkezi, sağlık kuruluşu, eczane bulunması ve (tercihe bağlı olarak) denize yakınlığı, etkinlik alanlarına kolay ulaşım sağlanabilir olması gibi etkenler de, konukların isteklerine karşılık bulabilmesi bakımından aranması gereken nitelikler arasındadır.

Çocuklu ailelere hitap edebiliyor olması… Otelde çocuklara yönelik oyun alanları, akiviteler, animasyon gösterileri ve eğlence merkezlerinin olması da tatil için otel seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Otelin evcil hayvan kabul edip-etmemesi.. Kedi, köpek gibi evcil hayvanları ile birlikte tatil yapmak isteyenler ya da aksine hayvan fobisi olanlar için önem arz eden kriterlerden biri…

Sosyal donatı ve etkinlikler… Yine istek, ihtiyaç, beklenti ve kişisel zevklerinizin ışığında karar vermeniz gereken bir konu.. Havuz, sauna, Türk hamamı, masaj, akşamları canlı müzik gibi bir takım hizmetlerin, otel bünyesinde yer alıp almadığı ile ilgili önceden bilgi edinmelisiniz.

Tatil İçin Otel Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu