Gezi Rehberi

Sinop’ta Gezilecek Yerler Listesi

Karadeniz bölgesinin güzel illerinden olan Sinop ilinde, gezilecek yerleri sizler için listeledik.

instagram takipçi hilesi

Sinop’ta Gezilecek Yerler

Sinopta Gezilecek Yerler7

Bu yazımda sizlere Sinop’ta Gezilecek Yerler Listesini detaylı olarak aktarıyorum. Sinop ili, Karadeniz’in, orta kesiminde bulunan yaklaşık 5.178 km2 alana sahip 216.460 nüfuslu ildir. 9 ilçeden oluşan Sinop ili, 2018 verilerine göre Türkiye’nin en mutlu ili seçilmiştir. Merkez anlamında, gezmesi kısıtlı olan ilde, arabasız gezmek biraz zor diyebiliriz.
Kısa ve yorucu olmayan yaz tatilleri için oldukça ideal şehirler arasında.
En kalabalık ilçeleri arasında merkez dışında, Boyabat ve Gerze bulunuyor.

Sinopta Gezilecek Yerler2

Erfelek Şelaleleri

Şehir merkezine 32 km uzaklıkta bulunan erfelek şelaleleri görülmeye değer diyebiliriz. 2 kilometre uzunluğunda, büyük bir vadiye yayılan 28 şelaleden oluşuyor. Şelaleye tırmanmak için belirli yol yapılmıştır. Yolların güvenliği ahşap kenarlarla korunuyor. En tepe kısımda bütün şelaleleri ve vadiyi seyredebilirsiniz.

Erfelek şelalelerinde piknik yapmak için alanlar vardır fakat mangal yapmak yasaktır.
Otopark alanı olarak kısıtlı bir yerdir. Şelaleleye araçla girişler 11 TL’dir.
Özel aracı bulunmayanlar taksi veya Erfelek dolmuşlarıyla şelaleye ulaşım sağlayabilir.

İnceburun Feneri

Sinopta Gezilecek Yerler3

Sinop inceburun feneri 1863 senesinde, denize yüksekliği 38 metre, uzunluğu 12 metre olarak inşa edilmiştir. İnceburun fenerinin bembeyaz olması kulede hayranlığa sebep olabiliyor. Fenerin ön tarafının manzarası, kesinlikle görmeye değer diyebiliriz.
İnceburun Feneri, merkeze 20 km uzaklıkta olan Sarıkum köyünde bulunmaktadır. Herhangi bir giriş ücreti yoktur. Türkiye’nin en kuzey sınırıdır.

Tarihi Sinop Cezaevi Müzesi

1932 yılında Sabahattin Ali’nin şiir yazdığı cezaevidir.
Günümüzde bazı kısımlar yenilerek müze yapılmıştır. Müze aynı zamanda bir çok dizi ve filmi de konuk etmiştir. Parmaklıklar ardında, pardon gibi..

Yüksek duvarlar, büyük koğuşlar, mahkumların balmumu heykelleri gibi önemli ve gerçeği yansıtan Tarihi Sinop Cezaevi Müzesi mutlaka görülmelidir. Müzeye girişler 5 TL’dir.

Hamsilos Koyu

Şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan, Türkiye’nin tek fiyordu olan Hamsilos koyu tatil yapmak için en güzel yerler arasında yer alıyor. Hamsilos Koyu 1.derece doğal SİT alanı ilan edilmiştir.
Hamsilos koyuna araçla ulaşılabilir, yürüyerek de geziye çıkabilir. Dünyada kendi kendine oluşmuş ve insan elinin değmemiş olduğu tek koy olan, Hamsilos koyuna turistler akın etmektedir.

İnaltı Mağarası

Sinop merkeze, 94 km mesafede olan Ayancık ilçesindedir. Ayancık ilçesinden 40 km kadarda içerde olan mağaranın ulaşımı oldukça zordur. Mağaraya ulaşım için bir yere kadar araçla gelip sonrasında 50 metre kadar merdiven çıkmak gerekmektedir.

İnaltı mağarası denizden 1070 metre yüksekliktedir. MTA tarafından 1996 yılında, İnaltı mağarası için inceleme yapılmıştır. Yapılan inceleme sonrasında 300 metrelik bir kısım aydınlatılmış ve ziyaretçilere açılmıştır. Mağaranın şuan sadece bir kısmı açık olup, 358 metrelik kısmın da 125 metrelik bölümü turizme açılmıştır. Mağara giriş boyu 125 metre, tavan yüksekliği 15 metre ve genişliği ise 12 metredir. Mağara daralarak ilerlemektedir. Sarkıt, dikit, örtü, sütun ve duvar damlataşları bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu