Gezi Rehberi

Floransa Gezilecek Yerler ve İpuçları

Rönesansın doğum yeri, sanatın başkenti Floransa'da gezilecek yerleri ve şehirde yapabileceklerinizi sizler için listeledik..

instagram takipçi hilesi

Floransa, Kuzey İtalya’da Toscana bölgesinin başkentidir. Arno Nehri çevresine kurulan Floransa, Rönesans’ın ve Rönesans’ın en önemli sanatçılarının doğum yeri olduğundan tam bir sanat şehridir. Bu güzel şehirde nereleri gezebileceğinizi ve neler yapabileceğinizi sizler için listeliyoruz.

1- Gezilmesi Gereken Yerler

Santa Maria Novella Bazilikası

Floransa’nın ünlü bazilikalarından biridir. Şehirde inşa edilen ilk dini yapıdır. Dış mimarisinde olduğu gibi iç mimarisiyle de göz alıcı bir yapıdır. Gara yakınlığından dolayı ulaşımı kolay olan bu yapıyı ilk olarak gezilecek yerler kısmına eklemelisiniz.

santa maria

Ponte Vecchio

Arno Nehri üzerinde bulunan Medici ailesi tarafından 14. yüzyılda yapılmış bir köprüdür. 2. Dünya Savaşı sırasında yıkılan şehrin ve diğer tüm köprülerin aksine Ponte Vecchio sapasağlam kalabilmiştir. Üzerinde şirin küçük hediyelik eşya dükkanları bulunur.

vecchio 685x513

Santa Croce Bazilikası

Michelangelo, Galileo, Dante gibi isimlerin anıt mezarlarının bulunduğu bazilikadır. 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından yapılmıştır.

sacra 685x513

Duomo Katedrali

Floransa (Duomo) Katedrali dışında durup, dönüp saatlerce inceleyebileceğiniz, incelerken büyülenebileceğiniz güzellikte bir yapıdır. Dışının büyüleyici olmasıyla bitiyor sanıyorsanız yanılırsınız, içi de bir o kadar hatta belki de daha fazla güzelliklerle dolu. Kubbe, vaftiz bölümü, bodrumu, çan kulesi gibi ayrı ayrı bölümlerden oluşan Katedral, aynı isimde olan Piazza del Duomo‘da bulunur. Burası şehrin merkezi olarak kabul edilir. Kendinizi Orta Çağ’da hissedebileceğiniz bu alanda ziyaret edebileceğiniz Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Giotto’nun Çan Kulesi vardır.1296-1436 yılları arasında inşa edilen bu görkemli yapıyı Floransa’ya gelipte görmeme ihtimaliniz yoktur zaten.

duomo 685x855

Uffizi Galerisi

Dünya üzerinde var olmuş en büyük eserleri içerisinde barındıran bir yer olduğundan Rönesans’ın merkezi diyebileceğimiz bir yerdir. Michelangelo, Botticelli… Bugüne kadar merak ettiğiniz hangi ünlü eserleri varsa burada bulabilirsiniz. Binlerce resim, heykel, obje arasında tarihten boğulabilirsiniz. Tabi bu boğulma hayatınızda sizi mutlu edecek tek ve en değerli boğulma olacaktır… Önünde oluşan kuyruktan gözünüz korkupta caymayın sakın, çok şey kaybedersiniz.

uffizi 685x456

Palazzo Pitti – Piti Sarayı

Floransa’nın en büyük mimarı yapısıdır. 1457 yılında Pitti Ailesi için inşa edilir. Pitti Sarayı’nda beş önemli müze ve galeri vardır.

pit 685x454

Boboli Bahçeleri – Giardino di Boboli

Dünyanın en ünlü bahçelerindendir. 1550’de Medicilerin Pitti Sarayı’nı almalarından sonra yapılmıştır. Giusto Utens’in “Boboli Bahçeleri Ay Tabyası” resmi, gül bahçeleri, amfi tiyatro gibi daha birçok insanı büyüleyen kısımları bulunur.

boboli 685x455

2- En Ünlü Meydanları

Signoria Meydanı – Piazza della Signoria

Duomo Meydanından sonra şehrin en ünlü meydanıdır. L şeklinde olan bu meydan bir açık hava müzesi olarak adlandırılır. Bu meydanda olduğunuz yerde döndüğünüzde görebileceğiniz 3 yapı ve 1 heykel bulunur.  Uffizi Galerisi ve Palazzo Vecchio burada bulunur. Ancak meydanda ilk göze çarpan tabi ki Michelangelo’nun Davud Heykeli olur. 400 yıl boyunca heykelin aslı burada yer almış olsa da sonradan Floransa Güzel Sanatlar Akademisi Galerisi’ne götürülmüş.

Piazza della Signoria

Piazza della Republica

Uzun yıllar şehrin merkezi burası olarak görülmüştür. Meydanın ortasında Arcone zafer takı bulunmaktadır. Etrafı çok pahalı restoranlarla çevrili olan bu meydanda keyif yapmak tercih edilebilir.

republica 685x513

Piazza Di Santo Spirito

Floransa’nın ana kiliselerinden birinin bulunduğu meydandır. Kilise önündeki meydan ve çevresi genelde gençlerin eğlenmek için tercih ettiği yerlerdendir. Şehrin gece hayatını görmek isteyenler için burası doğru adres olacaktır.

Piazzale Michelangelo

Şehrin manzara keyfini en iyi çıkarabileceğiniz yerdir. Michelangelo eserlerinin sergileneceği bir müze açmayı düşündükleri için bu isim verilmiş ancak sonradan proje iptal olmuş. Şehir için güzel bir seyir tepesi olduğu içinde kalabalığı çekerek olduğu gibi bırakılmış.

Piazzale Michelangelo 685x456

3- Floransa’da Yeme – İçme

En lezzetli konulardan biri olan yeme içme için tercih edebileceğiniz binlerce şey var. Öncelikle aç kalmanız imkansız. Büyük restoranları olsa da küçük salaş mekanların daha popüler ve daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

İtalya’da olup da pizza veya makarna yememek imkansız zaten.

Pizza için Gustapizza’yı tercih edebilirsiniz. Kapısında oluşan kuyruklardan zaten kalitesini tahmin edebilirsiniz.

Şehrin en iyi sandviç dükkanı All’antico Vinaio. Floransa’ya gidince burada sandviç yemeden dönmeyin.

Et yemeden yapamam diyorsanız da Fiorentina Steak şehrin en ünlü etlerindendir. En iyisini yiyebileceğiniz yer ise Trattoria Pizzeria Nerone’dur. 

Toscana bölgesi şaraplarıyla ünlüdür. Bu kadar yemeğin yanına tercih edenler için bir de şarap önerisi ekleyelim. Toscana’nın en ünlü şaraplarından bölgeye de ismini veren Chianti’yi aklınızda tutun.

Son olarak Gino’s Bakery’nin tatlıları da aklınızda bulunsun.

Küçük ve rahat bir şehir olan Floransa’da gezerken pek zorluk çekmeyeceksinizdir. Nerdeyse her yere yürüyerek ulaşabileceğiniz bir şehir olan Floransa insanı oraya yerleşmeye tek seferde ikna edebilir. Sanata meraklı olsanızda, olmasanızda bu şehir sizi içine çekecek ve kendinize gelmeniz günler alacaktır. Attığınız her adımda içine düştüğünüz her sokakta çok köklü bir tarihin yattığını ve bir sanat döneminin başlangıcı olduğunu unutmadan gezmeniz dileğiyle.

Floransa Gezi Vlogları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu